Znanstveniki so premaknili čas na famozni uri sodnega dne (angleško Doomsday Clock), ki odšteva čas pred katastrofo globalnih razsežnosti. Zdaj kaže le dve minuti in pol pred polnočjo.
Ura sodnega dne je simbolična ura, ki jo od leta 1947 vzdržujejo znanstveniki v odboru The Bulletin of the Atomic Scientists, med katerimi je tudi 15 dobitnikov Nobelove nagrade. Ura prikazuje minute do polnoči - polnoč pa predstavlja pogubno uničenje človeštva.
Sprva je minute prestavljala grožnja globalne jedrske vojne, saj je bilo obdobje po drugi svetovni vojni še več desetletij zelo napeto, zdaj pa se ura predvsem osredotoča na problematiko podnebnih sprememb in tudi tehnoloških inovacij, ki bi se lahko obrnile proti človeku.
Ko so uro prvič nastavili, je kazala 23.53, nato so jo premikali naprej in nazaj. Zdaj torej kaže 23.57:30. Pred tem so uro nazadnje spreminjali leta 2015, ko so jo nastavili na tri minute pred polnočjo. Še nikoli do zdaj ure niso premikali za pol minute, ampak ponavadi so bile spremembe zaokrožene na minuto oziroma minute. Prav tako so prvič premaknili uro zaradi posameznika.
Minutni kazalec na uri so, kot je skupina zapisala v sporočilu za javnost, tokrat premaknili zaradi "naraščajočega nacionalizma po svetu, izjav predsednika ZDA Donalda Trumpa glede jedrskega orožja in podnebnih vprašanj ter vedno bolj temačne podobe globalne varnosti, na katero vplivata tako vse bolj sofisticirana tehnologija kot vedno večje neupoštevanje znanstvenih dognanj".
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.