V Kataloniji so se ob 20. uri zaprla volišča na volitvah regionalnega parlamenta, ki so minile v znamenju visoke volilne udeležbe. Po zadnjih podatkih se je volitev, ki so minile mirno, do 18. ure udeležilo 68,3 odstotka volivcev, kar je pet odstotnih točk več kot leta 2015.
Na volitve je bilo pozvanih približno 5,5 milijona Kataloncev, udeležilo se jih je 4,5 milijona, kažejo podatki volilne komisije po poročanju BBC.
Vzporedne volitve, ki jih je izvedel inštitut Godo za časnika La Vanguardia, kažejo, da naj bi stranke, ki podpirajo neodvisnost, ponovno zbrale absolutno večino v regionalnem parlamentu. Katalonska republikanska levica (ERC), lista Skupaj za Katalonijo Carlesa Puigdemonta in levičarska CUP naj bi dobile do 71 sedežev v 135-članskem katalonskem parlamentu. Za absolutno večino jih sicer potrebujejo 68.
Vse ankete pred volitvami so napovedovale tesen boj tabora strank za neodvisnost in tabora, ki si prizadeva za ohranitev enotnosti Španije. Na večino 68 sedežev v 135-članskem parlamentu ne more z gotovostjo računati noben od njiju, zaradi česar bi lahko nadaljnja usmeritev pokrajine tudi po volitvah obvisela v zraku.
Tesna zmaga naj bi sicer pripadla Katalonski republikanski levici (ERC) nekdanjega podpredsednika regionalne vlade Oriola Junquerasa, ki je v priporu. V taboru za neodvisnost sta poleg nje še lista Skupaj za Katalonijo in levičarska CUP.
A ERC naj bi zasedla le sedež ali dva več od sredinskega Ciudadanosa s karizmatično Ines Arrimadas na čelu. Stranka skupaj s socialisti in Ljudsko stranko sestavlja tabor proti neodvisnosti Katalonije.
Puigdemont iz Bruslja sporočil: Naj nas vodi duh 1. oktobra
Španski mediji so danes na naslovnicah med drugim izpostavljali milijon neodločenih volivcev – skoraj petino volilnega telesa –, odločitev katerih bi lahko prevesila rezultat v prid enega ali drugega tabora.
Kot je volivcem iz Bruslja sporočil Puigdemont, je danes priložnost, da "izkažejo moč neukrotljivega naroda". Naj nas vodi duh 1. oktobra, je še sporočil, pri čemer je imel v mislih referendum o neodvisnosti. Sam ni oddal glasu, pač pa se je po pomoč obrnil na 18-letno Lauro Sancho, ki je novinarjem povedala, da mu je ponudila svoj glas, "ker ga zasluži bolj kot kdorkoli, ker je njegova politična situacija grozljiva".
Za varnost je skrbelo 15.000 policistov
Po nasilju, ki je zaznamovalo referendum o neodvisnosti, so danes volitve potekale pod strogimi varnostnimi ukrepi – za varnost je skrbelo 15.000 policistov, od tega 10.000 pripadnikov katalonske policije in 5000 policistov iz vrst nacionalne policije in enot Guardie Civil. Minile so mirno.
Elektronskega štetja glasov španska vlada v strahu pred morebitnimi kibernetskimi napadi ni dovolila. Volišča bodo tako o rezultatih po ročnem štetju glasov obvestila zasebno podjetje, ki ga je pooblastila vlada, to pa bo nato postopoma sporočalo izide. Glede na pričakovanja naj bi bilo do 22. ure preštetih 80 odstotkov glasov.
Vlada je sicer tudi vzpostavila poseben sistem za sledenje morebitnim lažnim novicam. Medijske organizacije bodo tudi pravno odgovorne, če bodo objavljale lažne podatke, je dejal vir v španski vladi.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.