
"Danes sem tukaj, ker ne morem biti tam z vami," je dejal tistim, ki so se zbrali pred veleposlaništvom. "Ampak hvala za vašo odločnost in velikodušnost," je nadaljeval. "V sredo ponoči, potem ko so grozili temu veleposlaništvu in ko so stavbo obkrožili policisti, ste prišli sem in pazili na veleposlaništvo," je dejal zbranim in dodal, da je lahko slišal policiste pred zunanjimi požarnimi izhodi veleposlaništva. "Če Velika Britanija ni zavrgla pogojev Dunajske konvencije, se je to zgodilo, ker je svet gledal, in svet je gledal, ker ste gledali vi," je še dejal prisotnim.
Assange se je zahvalil Ekvadorju za podeljeni azil. Naslovil pa je tudi državljane ZDA in tamkajšnjo vlado ter pozval ameriškega predsednika Baracka Obamo, naj ZDA ustavijo "lov na čarovnice" proti WikiLeaksu. "Ne sme biti več govora o pregonu katere koli medijske organizacije, naj bo to WikiLeaks ali New York Times," je dejal. "Ameriška vojna proti žvižgačem se mora končati," je poudaril. Pozval je tudi, naj ameriške oblasti iz zapora izpustijo ameriškega vojaka Bradleyja Manninga, ki naj bi WikiLeaksu posredoval zaupne dokumente. "Če je Bradley Manning v resnici storil, česar je obtožen, je junak, vzor za vse nas in eden najpomembnejših političnih zapornikov v svetu," je poudaril.
Assange je nagovoril tudi svoja otroka in jima obljubil, da bo njihova družina vendarle kmalu spet skupaj. Assange je s tem potrdil besede svojega odvetnika Baltasarja Garzona, ki je novinarjem predtem dejal, da je njegov varovanec "bojevito razpoložen". Svoje odvetnike je Assange po Garzonovih besedah namreč pooblastil, naj "s pravnimi postopki ščitijo njegove pravice, pravice WikiLeaksa in vseh, proti katerim trenutno teče preiskava".
Assange je v svojem govoru namenil nekaj besed tudi primeru ruske punk skupine Pussy Riot. "Če je zatiranje enotno, potem mora biti enoten in odločen tudi odziv," je dejal.
Spregovoril je z balkona veleposlaništva, saj preddverje in stopnice štejejo za britansko ozemlje. Če bi stopil tja, bi ga namreč Velika Britanija izročila Švedski. Britanski mediji so poročali, da je izhode iz ambasade pred njegovim govorom varovalo okoli 100 policistov.
Assange naj bi bil sicer pripravljen zapustiti veleposlaništvo in sodelovati s Švedsko, če mu le ta zagotovi, da ga ne bo izročila nobeni tretji državi, poroča The Sunday Times. Boji se namreč, da bi ga v roke dobile ZDA, kjer ga po besedah ekvadorskega zunanjega ministra Roberta Patina ne bi čakalo pravično sojenje, temveč "vojaško ali posebne sojenje", grozila pa bi mu tudi smrtna kazen. K izključitvi možnosti, da Assangea izroči ZDA, je Švedsko danes pozvala tudi tiskovna predstavnica WikiLeaksa Kristinn Hrafnsson.

Kot je znano, se je Assange na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu zatekel 19. junija, da bi se izognil izročitvi Švedski, kjer ga želijo zaslišati v zvezi z obtožbami o spolnih napadih. V ZDA mu grozijo obtožbe zaradi vohunjenja, saj je WikiLeaks objavil številne tajne ameriške diplomatske dokumente, med drugim o vojnah v Iraku in Afganistanu.
Ne more do Ekvadorja
Čeprav je Assange dobil politični azil, pa se postavlja vprašanje, kako naj sploh pride do Ekvadorja.
A obstaja nekaj možnosti. Če bi se lahko izognil aretaciji, ko bi prišel z veleposlaništva, bi se lahko odpeljal z avtomobilom veleposlaništva. Diplomatska vozila so namreč zavarovana z mednarodnim zakonom in jih tako policisti ne morejo preiskati ali zaseči. Policija bi avtomobil lahko ustavila, ne bi pa ga smela pregledati. Assange pa bi nato spet tvegal aretacijo, ko bi moral iz avtomobila, da bi se vkrcal na letalo.
Pojavila se je tudi ideja, da bi Assange zapustil veleposlaništvo v zabojniku. Obstajajo namreč stroga pravila glede "diplomatskih torb", ki omogočajo, da države v državo gostiteljico prinašajo in iz nje odnašajo dokumente. Diplomatske torbe so lahko kakršne koli oblike in organi države gostiteljice jih med potjo ne smejo odpreti. A zakon določa tudi, da so tovrstni paketi namenjeni uradnim, pisarniškim materialom.
Obstaja tudi možnost, da bo Assange ostal na ekvadorskem veleposlaništvu precej časa. Ekvadorski predsednik Rafael Correa mu je namreč dejal, da lahko na njihovi ambasadi ostane za zmeraj.

Assangeova mama: Uspelo mu bo
Assangeova mama Christine je prepričana, da bo njenemu sinu uspelo priti v Ekvador, kjer bo nadaljeval delo preiskovalnega novinarja. "To se mi zdi povsem uresničljivo," je odgovorila na vprašanje, ali meni, da mu bo uspelo priti v Ekvador. "Milijarde ljudi po svetu ga podpira in podpora mu raste iz dneva v dan, ZDA pa so skoraj same. Lahko bi se zgodilo, da se Velika Britanija odloči, da ne bo v vsem sledila ZDA in se bo končno postavila za svojo suverenost," je dejala.
Christine je povedala še, da njenega sina skrbi, kaj bo, a še vedno ima voljo. "Seveda ga skrbi, da so ZDA v tem primeru pripravljene prekršiti ne le svoje zakone, pač pa tudi mednarodne," je še dodala.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.