Smrt Kim Džong Nama, polbrata severnokorejskega voditelja Kim Džong Una, na letališču v Kuala Lumpurju v Maleziji odmeva v vseh svetovnih medijih. Da za incidentom stoji severnokorejska oblast za zdaj še ni uradno potrjeno, a kot poroča BBC, so Kim Džong Nama v preteklosti že večkrat skušali ubiti. Severnokorejski vohun, ki ga je Južna Koreja zaprla leta 2012, pa naj bi priznal, da je skušal izvesti atentat nanj.
Oglasil se je tudi južnokorejski predsednik vlade Hwang Kyo-ahn: "Če se bo izkazalo, da za smrtjo stoji Severna Koreja, bo to le potrdilo, kako brutalna in nečloveška je njihova narava."
Zaenkrat še ni uradno potrjeno, zakaj je Kim Džong Nam umrl, kot je sporočila malezijska policija, je znano le, "da so na letališču našli bolnega Severnega Korejca, starega okoli 40 let, moški pa je med prevozom v bolnišnico umrl". Vir, ki je blizu malezijski policiji, pa je južnokorejski tiskovni agenciji razkril, da naj bi bil Kim Džong Nam zastrupljen, osumljeni pa naj bi bili dve severnokorejski agentki. Eno od njih, kot poroča malezijska tiskovna agencija Bernama, so prijeli na letališču v Kuala Lumpurju, medtem ko je čakala let za Macau.
Oče se mu je odrekel zaradi obiska Disneylanda
Kim Džong Nam je bil najstarejši sin pokojnega Kim Džong Ila, ki je Severni Koreji vladal od leta 1994 do svoje smrti leta 2011. Nekoč je veljal za njegovega najverjetnejšega naslednika, a se mu je oče odrekel, potem ko je leta 2001 s ponarejenim potnim listom poskušal vstopiti na Japonsko in obiskati Disneyland. Odtlej je živel v izgnanstvu, večinoma v Macau, vodenje Severne Koreje pa je po smrti očeta leta 2011 prevzel Kim Džong Un.
Kim Džong Nam je bil znan kot zagovornik reforme Severne Koreje, pred časom pa je za neki japonski časopis dejal, da nasprotuje prenosu oblasti po načelu dinastij in da njegovemu mlajšemu bratu primanjkuje vodstvenih sposobnosti, da nasledstvo ne bo delovalo in da je Severna Koreja nestabilna ter potrebuje gospodarsko reformo v slogu Kitajske.
Kim Džong Nam bo, če bo to uradno potrjeno, najvišji predstavnik, ki je bil umorjen v času režima Kim Džong Una po usmrtitvi voditeljevega strica Džang Song Tsaeka decembra leta 2013.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.