Britanski BBC poroča, da naj bi nekdanji član teroristične mreže Al Kaida Džaber al Faifi, ki se je oblastem v Savdski Arabiji predal pred dvema tednoma, razkril informacije, na podlagi katerih so preiskovalci v pošiljkah, ki so bile iz Jemna poslane na naslov judovskih organizacij v Chicagu, našli bombe. Al Faifi naj bi bil v preteklosti tudi zaprt v taborišču za teroristične osumljence v Guantanamu na Kubi. Jemenski veji Al Kaide naj bi se pridružil, ko so ga izpustili iz Guantanama.
Kot je znano, so eno bombo odkrili v Dubaju, drugo pa na letališču severno od Londona. Jemenski nacionalni odbor za varnost v civilnem letalstvu zdaj želi z izrednimi ukrepi na vseh tovornih pošiljkah, ki potujejo z jemenskih letališč, poskrbeti za varnost civilnega letalstva. Tako so ustavili tovorni promet. Prav tako bodo poostrili splošne varnostne ukrepe na vseh jemenskih letališčih.
Jemenske oblasti pregledujejo še 26 zaseženih paketov in intenzivno nadaljujejo iskanje pošiljateljice paketov, so sporočili iz jemenskega notranjega ministrstva. Študentko, ki so jo aretirali, ko so na seznamu pošiljk, namenjenih sinagogam v Chicagu, odkrili številko njenega mobilnega telefona, so v nedeljo zvečer namreč izpustili, saj naj ne bi šlo za pravo osebo. 22-letni Hanan Al Samavi je podporo na protestih v nedeljo na sanski univerzi izrazilo več sto študentov, pojavila so se ugibanja, ali je morda žrtev kraje identitete.
Glavni osumljenec za izdelavo bomb pa ostaja 28-letni Ibrahim Hasan Al Asiri, sicer glavni bombni strokovnjak Al Kaide v Jemnu, kar potrjuje tudi neimenovani vir v administraciji ZDA. Prav on naj bi izdelal tudi bombo, ki je nigerijskemu teroristu Omarju Faruku Abdulmutalabu decembra lani ni uspelo sprožiti na letalu nad Detroitom. Avgusta 2009 je svojega 23-letnega brata Abdulaha poslal na samomorilno misijo; s 100 grami industrijskega kemičnega eksploziva PETN, enaka vrsta je bila tudi v bombah, ki so jih odkrili v petek, naj bi ubil savdskega obveščevalnega šefa, princa Mohameda bin Najefa, vendar mu to ni uspelo, bin Najef je bil namreč v eksploziji le ranjen.
Asirija, ki naj bi se skrival v jemenski provinci Marib in velja za enega najbolj iskanih ljudi tako v Jemnu kot tudi v Savdski Arabiji, sicer povezujejo s številnimi napadi jemenske veje Al Kaide, t. i. Al Kaide na Arabskem polotoku, v kateri naj bi igral eno od ključnih vlog.
Nemčija zaprla zračni prostor za Jemen
Nemčija, ki je svoj zračni prostor že v soboto zaprla za tovorna letala, je prepoved danes razširila še na potniška letala iz Jemna. Ena od najdenih bomb naj bi namreč potovala prek nemškega mesta Köln, je povedala predstavnica nemškega ministrstva za promet. Pojasnila je, da prepoved velja za vse jemenske letalske družbe, ki letijo v Nemčijo, prav tako pa bodo letalske oblasti zavračale lete, ki v Nemčijo iz Jemna potujejo prek kakega drugega mesta. "Nemčija trenutno Jemnu prepoveduje lete na ali čez nemško ozemlje," je še dodala.
ZDA poostrile nadzor
ZDA so nad tovornim prometom okrepile nadzor, preiskovalci pa preiskujejo več pošiljk zaradi možnosti, da bi našli še več bomb, poslanih iz Jemna. Protiteroristične službe prejemnike opozarjajo, naj bodo pozorni na morebitne pošiljke, ki se zdijo nenavadne, saj bi lahko vsebovale bombe ali druge nevarne predmete ali snovi. Svetujejo tudi posebno pozornost pri ravnanju s pošiljkami, ki prihajajo iz tujine, nimajo povratnega naslova ali pa je iz njih razvidna previsoka poštnina. Preiskujejo namreč možnost, da dve najdeni bombi nista bili edini in da jih je bilo iz Jemna poslanih še več.
Oblasti Združenih arabskih emiratov se medtem trudijo, da bi s pomočjo serijske številke mobilnega telefona, ki je bil vgrajen v bombo, najdeno v Dubaju, in tiskalnika, v katerem je bila bomba skrita, prišli do sledi, ki bi jih lahko pripeljale do osumljencev. Pri tem sodelujejo tudi z ZDA in nekaterimi drugimi državami, je povedal neimenovani vir iz varnostne službe.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.