Te dni so temperature v New Yorku krepko pod ničlo, zaradi recesije, ki je zajela ZDA, pa se je število brezdomcev v tem mestu skokovito povečalo. Številni so ostali brez dela, tako da niso več mogli plačevati hipotekarnih kreditov, položnic in drugih obveznosti. Ostali so na ulici. In ne le posamezniki, temveč tudi družine z otroki. Številni so končali v šotorskih naseljih na obrobju mesta, nekateri spijo v avtomobilih, spet drugi so si izborili možnost prenočitve v zatočiščih za brezdomce.
'H&M razreže in zavrže oblačila, medtem ko nekateri zmrzujejo'
![H&M v New Yorku](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2010/60393049.jpg?v=d41d)
![Brezdomec v New Yorku](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Jan2010/60393088.jpg?v=d41d)
Čeprav so nekateri tako v ZDA kot po svetu pozivali, da je v teh težkih časih treba misliti na sočloveka in mu pomagati, je te dni odjeknila novica, ki je marsikoga globoko pretresla. Spletni strani dailymail.co.uk in The New York Times sta namreč poročali, da podjetje H&M, ki ima svoje trgovine tudi v Sloveniji, oblačila, ki jih ne prodajo, uničijo in zavržejo. To je odkrila študentka Cynthia Magnus, ki se je sprehajala po znameniti 6. aveniji. Pred tamkajšnjo trgovino H&M je odkrila na kupe uničenih zimskih oblačil. Za The New York Times je povedala, da je bila šokirana, saj je šlo za popolnoma nova oblačila, ki so bila uničena. Oblačila je vzela, dobre ljudi pa je pozvala, naj ji jih pomagajo pokrpati, da bi jih lahko darovali brezdomcem in tistim v stiski.
Gre za rokavice, zimske jakne, plašče, puloverje, tople nogavice, otroške škornje … Vse razrezano. Magnusova je pisala odgovornim na Švedsko, toda odgovora ni prejela. Zato se je odločila, da bo zgodbo zaupala časopisu The New York Times. Takrat so se stvari premaknile.
Poklicali smo v trgovino H&M v Ljubljani. S primerom so seznanjeni, za vsa pojasnila pa so nas usmerili na sedež podjetja na Švedskem. Podjetje H&M je tujim medijem že sporočilo, da je lani v dobrodelne namene namenilo kar pol milijona kosov oblačil. “Opozarjamo pa, da niso vsi kosi primerni za donacijo. Tista oblačila, ki ne ustrezajo našim zahtevam po kvaliteti, podarimo organizacijam, kot so UNHCR, Karitas, Rdeči križ, Gifts In Kind in Helping Hands. Oblačil, ki ne izpolnjujejo naših varnostnih zahtev ali pa so poškodovana, pa ne podarimo. Trenutno raziskujemo, ali lahko izboljšamo naše ukrepe,” so zapisali v sporočilu za javnost, ki ga je objavila spletna stran dailymail.co.uk.
Pristojni v H&M pa so za The New York Times povedali, da bodo spremenili dosedanjo prakso. Vsa neprodana oblačila bodo podarili v dobrodelne namene. “Poskrbeli bomo, da se kaj takega ne bo nikjer več zgodilo. Ne gre za naš standardni postopek,” je dejala tiskovna predstavnica H&M New York Nicole Christie, ki je poudarila, da ne ve, zakaj se je to dogajalo. Podjetje zdaj raziskuje, če kaj podobnega počnejo tudi v drugih njihovih trgovinah.
H&M ni edini!
Dekle je odkrilo, da z neprodanimi oblačili podobno ravna tudi Wal-Mart. Njihova tiskovna predstavnica je za The New York Times povedala, da ne razume, zakaj trgovci to počnejo, saj podjetje zagovarja politiko, da se neprodana oblačila podarijo dobrodelnim organizacijam, ki nato poskrbijo, da blago pride v prave roke. Nekatera oblačila pa “reciklirajo”.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.