Laboratorij Philae morda stoji na številnih mikrobih, torej na izvenzemeljskem življenju, a ne more o tem ali zaradi tega storiti nič, menita astronoma, ki na podlagi temne skorje in ledu na kometu verjameta, da se pod skorjo nahajajo mikroorganizmi.
Komet 67P Čurjumov-Gerasimenko ima organsko bogato črno skorjo, ki so jo naredili organizmi, živeči pod ledeno površino, menita direktor buckinghamskega centra za astrobiologijo Chandra Wickramasinghe in njegov kolega Max Wallis iz univerze Cardiff. To sta ugotovila z analizo podatkov, ki jih na Zemljo pošiljata Philae in sonda Rosetta.
Kot menita, bi lahko bili ta in temu podobni kometi dom mikrobom, kakršne poznamo na negostoljubnih krajih na Zemlji. Znanstvenika dodajata, da bi lahko temu podobni kometi na Zemljo in tudi na druge planete zasejali življenje.
S simulacijami sta ugotovila, da bi lahko mikrobi živeli na območjih kometa, kjer je voda. Organizmi s solmi, ki preprečujejo zmrzovanje, bi lahko preživeli temperature -40 stopinj Celzija.
''Rosetta je že dokazala, da kometa ne smemo gledati kot globoko zamrznjen neaktiven objekt, ampak se na njem odvijajo geološki procesi in je morda za mikrobe celo bolj gostoljuben kot naši Arktika in Antarktika,'' je dejal Wallis.
A Philae in Rosetta imata veliko pomanjkljivost, saj nista opremljena z opremo, potrebno za iskanje dokazov o življenju. Wickramasinghe, ki je sodeloval pri pripravah projekta, je predlagal, da se ju opremi z detektorjem življenja, a so ga zavrnili, kot da gre za nekakšno šalo. Dodal je, da bi morali biti ljudje bolj odprti za ideje o ''vesoljcih''.
''Pred 500 leti je bilo težko ljudi prepričati, da Zemlja ni center vesolja. A tudi po tej revoluciji smo ostali geocentrični, ko govorimo o biologiji in življenju. To je še globoko ukoreninjeno v našo kulturo in potrebnih bo še veliko dokazov, da to spremenimo,'' je komentiral Wickramasinghe.
Laboratorij Philae je na kometu pristal novembra, a pristanek je bil nekoliko ponesrečen in za kar lep čas je Zemlja stik z njim izgubila. Sredi junija pa je znanstvenike razveselilo sporočilo, da so se njegove baterije, ki delujejo s pomočjo solarne energije, znova napolnile in tako so spet vzpostavili stik.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.