Potniško letalo airbus 330 francoske družbe Air France, ki je bilo na poti iz Brazilije v Pariz, je izginilo nad Atlantikom. Gre za let 447. V letalu je 216 potnikov, 126 moških, 82 žensk, sedem otrok in dojenček, ter 12 članov posadke, od tega trije piloti. Iz Ria de Janeira so poleteli okoli polnoči, v Parizu pa bi morali pristati ob 11.15 po srednjeevropskem času.
Air France je na svoji spletni strani objavil naslednje podatke o ljudeh na letalu: 73 Francozov (61 potnikov in 12 članov posadke), 58 Brazilcev, 26 Nemcev, devet Kitajcev in Italijanov, šest Švicarjev, pet Britancev in Libanoncev, štirje Madžari, trije Irci, Norvežani in Slovaki, dva Američana, Maročana, Poljaka in Španca ter po en Argentinec, Avstrijec, Belgijec, Danec, Estonec, Filipinec, Gambijec, Hrvat, Islandec, Južnoafričan, Kanadčan, Nizozemec, Romun, Rus, Šved in Turek. Seznam še ni dokončen, sestavili pa so ga s pomočjo informacij, ki so jih brazilske oblasti dobile od sorodnikov pogrešanih potnikov.
Iz turistične kooperacije Odpotuj.net, katera mreža šteje preko 40 turističnih agencij po vsej Sloveniji in s tem preko 120 poslovalnic, pa so sporočili, da slovenskih potnikov na tem letalu ni bilo.
Je kriv udarec strele?
"Najverjetnejša hipoteza je, da je letalo zadela strela, nato pa je strmoglavilo," je sporočil direktor službe za stike z javnostmi pri Air Franceu Francois Brousse. Letalo naj bi vstopilo v nevihtno območje z močnimi vremenskimi motnjami, kar je povzročilo napake v delovanju. "Pred izginotjem smo okoli 4.14 prejeli avtomatsko obvestilo zaradi kratkega stika po močni turbulenci. Nato so bile povezave s kontrolo zračnega prometa prekinjene," je pojasnil. Upanja, da bi nesrečo kdo preživel, ni več.
Udari strele v letala so sicer pogosti in praviloma ne povzročijo škode. V pilotskih združenjih pa menijo, da bi lahko popoln izpad elektrike po udaru strele pojasnil, zakaj izkušeni piloti niso sporočili, da je letalo v stiski. Tudi Brousse je zagotovil, da je bila posadka izkušena, zadnji varnostni pregled letala pa so opravili 16. aprila.
Generalni direktor Air France Pierre-Henri Gourgeon je pojasnil, da je letalo A330 iz Ria de Janeira poletelo ob 00.29 po srednjeevropskem času.
Radijski stiki so bili normalni vse do okoli 3.30 po srednjeevropskem času, ko je bil opravljen zadnji kontakt med posadko in brazilskimi kontrolorji letenja. Ob 4. uri po srednjeevropskem času je letalo "vstopilo v območje močnih turbulenc. Ob 4.15 pa so bila poslana avtomatska sporočila, ki so poročala o določenem številu napak, med drugim o okvari na električnem omrežju,'' je povedal. Zatem so po njegovih besedah sprožili klasični postopek v primeru izgube stika z zračnim nadzorom, pri čemer so obvestili brazilske in afriške kontrolorje letenja. Med 7. in 8. uro po srednjeevropskem času "je kazalo, da ima letalo velike težave, zato so vojaške službe pozvali, naj poiščejo signal letala''.
Ugotovili, kam je padlo letalo
Na lov za izginulim letalom so se podale brazilske letalske sile, ki poskušajo A330 izslediti ob brazilski severovzhodni obali. Na iskalno akcijo je iz Senegala proti Braziliji poletelo tudi francosko vojaško izvidniško letalo, pozneje pa so svoje letalo, opremljeno z najsodobnejšim radarskim sistemom, na pomoč poslali tudi Španci. Uradni Pariz je za sodelovanje prosil tudi Pentagon, ki naj bi preiskal satelitske posnetke območja, kjer je letalo izginulo. To je široko kar 2000 kilometrov in ni v celoti pokrito z radarskim signalom.
Kot kaže, bodo kljub temu letalo uspeli lokalizirati. Območje, kamor je padlo, so namreč že določili na nekaj deset kilometrov natančno, je povedal generalni direktor Air Francea Gourgeon. Letalo je opremljeno s sistemom Argos, ki tudi več dni po nesreči oddaja signale, tako da ga je mogoče najti.
Svojci čakajo na novice
Na pariškem letališču so vzpostavili krizni center, v katerem se že zbirajo sorodniki pogrešanih potnikov. V Air France dogodek obžalujejo, novic pa dejansko nimajo. Obvestili pa so francoski Urad za za preiskave in nesreče (BEA) in proizvajalca letala Airbus. Svojcem na letališčih v Parizu in Riu de Janeiru pomagajo tudi zdravniki, psihologi in posebej izurjeni prostovoljci.
Odzvali so se tudi politiki. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy "je zelo zaskrbljen''. Sorodnikom je "povedal resnico", da so "možnosti, da bomo našli preživele, minimalne". Pristojne je pozval, naj storijo vse za čimprejšnje odkritje letala. Minister za okolje Jean-Louis Borloo pa je poudaril, da bi letalu že zmanjkalo goriva, če bi bilo še v zraku. ''Moramo se pripraviti na najbolj črn scenarij,'' je dejal.
Najhujše letalske nesreče
Brazilski zračni prostor velja za varnega, z malo nesrečami. Najhujša se je zgodila julija leta 2007, ko je potniško letalo med pristajanjem v Sao Paulu zdrsnilo s steze in se zaletelo v bencinsko črpalko. Umrlo je 199 ljudi. Več o tem ...
Najhujše letalske nesreče v zgodovini ...
Zadnjo veliko nesrečo, ki je doslej veljala za najhujšo v njeni zgodovini, je imela družba Air France julija 2000, ko je po vzletu iz Pariza proti New Yorku strmoglavilo nadzvočno letalo concorde. Umrlo je 109 ljudi na letalu in štirje na tleh.
KOMENTARJI (615)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.