V soboto so se stvari v Ukrajini dramatično spremenile. Parlament je odstavil predsednika Viktorja Janukoviča, ki je pobegnil iz Kijeva. Izpustili so nekdanjo premierko Julijo Timošenko, razpisali so volitve. ''Predsednik Janukovič ni več na svoji funkciji,'' je razvidno iz sprejete resolucije.
Danes pa so poslanci glasovali, da predsedniška pooblastila predajo predsedniku parlamenta Oleksandru Turčinovu, ki je sicer blizu Timošenkovi. Trenutni predsednik je dejal, da je pripravljen na pogovore z ruskim vodstvom. Želi si namreč enakopravnih in dobrih sosedskih odnosov. Hkrati pa je dejal, da se bo Ukrajina vrnila na pot evroskih integracij.
Kot je pojasnil podpredsednik ukrajinske verhovne rade Ruslan Košulinski, je bilo imenovanje začasnega predsednika nujno. Brez tega namreč nihče ne bi mogel podpisati odločitev parlamenta.
Izdan nalog za aretacijo dveh ministrov
Sicer je ukrajinski parlament danes glasoval tudi za to, da se lastništvo luksuzne rezidence Viktorja Janukoviča na obrobju Kijeva prenese na državo. Sprejel je tudi spremembe zakonodaje, s katerimi si je znova povrnil pravico do imenovanja sodnikov, razveljavil pa je zakon iz leta 2012 o uporabi jezikov pri delu policije, ki je ruskemu jeziku podeljevala status regionalnega jezika v regijah, kjer rojeni govorci ruščine predstavljajo najmanj 10 odstotkov prebivalstva. Razrešil je tudi zunanjega ministra Leonida Kožaro, sicer Janukovičevega zaveznika, in tudi ministra za izobraževanje Dmitra Tabačnika.
Oblasti so izdale tudi nalog za aretacijo nekdanjega ministra za prihodke Oleksandra Klimenka ter za nekdanjega generalnega državnega tožilca Viktorja Pšonka. Oba naj bi poskusila neuspešno pobegniti čez mejo.
Janukovič ne namerava odstopiti
Janukovič se ne da in vztraja, da je še vedno na svojem položaju in da je še vedno legitimni predsednik. Vse odločitve, ki jih sprejemajo v parlamentu, so po njegovem mnenju nelegalne. ''Ničesar ne bom podpisal z gangsterji, ki terorizirajo državo. Ne nameravam odstopiti,'' je bil jasen.
Poslanci njegove stranke mu v parlamentu niso izkazali podpore, policija je prestopila na stran protestnikov, vojska, ki se ne namerava mešati v politiko, pa se tako ali tako ni vmešala v proteste. Opozicijska koalicija je prav tako skupina, v kateri kljub vsemu vsak vleče v svojo stran, da bi si zagotovil večjo podporo.
Poslanska skupina Janukovičeve Stranke regije je sporočila, da odgovornost za situacijo v Ukrajini in smrtne žrtve pripisuje odstavljenemu predsedniku in njegovi ekipi. "Ukrajina gre skozi eno najtežjih in najbolj tragičnih obdobij v svoji zgodovini," so zapisali v izjavi. "Ukrajina je bila izdana. Viktor Janukovič in njegova ekipa sta odgovorna za to."
Do torka dogovor o novi vladi
Predsednik ukrajinskega parlamenta je poslancem dejal, da naj se do torka zmenijo o oblikovanju nove vlade. Med tem so se pojavile napovedi, da bi lahko parlament še danes volil novega premiera države.
Na premierski stolček bi lahko sedel tudi kolega Timošenkove iz stranke Domovina Arsenij Jacenjuk, med vidnejšimi kandidati pa je še poslovnež Pjotr Porošenko. Nikolaj Azarov je pod pritiskom protivladnih protestov s premierskega položaja odstopil januarja, nadomestil pa ga je začasni vodja vlade Sergej Arbuzov.
Timošenkova in Kličko kandidata za predsedniški položaj
Medtem ko je svojo kandidaturo za predsedniški stolček že napovedala Timošenkova, je možnost kandidature za predsednika danes nakazal tudi nekdanji boksarski prvak in opozicijski voditelj Vitalij Kličko. V pogovoru za britanski BBC je namreč poudaril, da želi Ukrajino napraviti za moderno evropsko državo. "Če lahko to storim s položaja predsednika, se bom potrudil po najboljših močeh," njegovo izjavo citira BBC.
V petek in soboto popoln obrat dogodkov
Po treh mesecih protestov so se dogodki v Ukrajini v petek in soboto odvijali z bliskovito hitrostjo. Najprej je bil s posredovanjem zunanjih ministrov Francije, Nemčije in Poljske dosežen dogovor med opozicijskimi voditelji in Janukovičem o razpisu predčasnih predsedniških volitev v decembru.
Protestniki so to potem v petek zavrnili, v parlamentu je vse več Janukovičevih poslancev prestopilo k opoziciji in v soboto je parlament predsednika odstavil, volitve razpisal za maj, Janukovič pa je pobegnil v Harkov, odkoder je prišla Timošenkova, izpuščena iz zapora po nalogu parlamenta.
Bilo je nekaj nepotrjenih poročil, da naj bi skušal Janukovič pobegniti v Rusijo, vendar pa je iz Harkova po televiziji sporočil, da ne gre nikamor, ker je legitimno izvoljeni predsednik, protestnike in opozicijo pa je označil za bandite.
Podobno mnenje je izrazil tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki je zunanje ministre EU opozoril, da protestniki ne spoštujejo dogovora, čeprav ga Rusija niti ni priznala. Dogodki so v petek in soboto Rusijo, ki uživa naklonjenost prebivalcev vzhoda in juga države zalotili na levi nogi.
Kijev je v rokah opozicije
Kijev je sedaj v rokah nekdanje opozicije in nastaja nova prehodna vlada. Janukovičev kabinet je večinoma sledil predsednikovemu zgledu in jo pobrisal na varno, policijske sile, ki so se pred dnevi spopadale s protestniki, pa so prestopile na njihovo stran. Vojska je vseskozi pokazala zadržanost in se v spopade ni vključila.
Merklova in Putin se strinjata, da Ukrajina potrebuje opravilno vlado
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes po telefonu o razmerah v Ukrajini govorila tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. "Strinjala sta se, da mora Ukrajina čim prej dobiti opravilno sposobno vlado ter da je treba zavarovati njeno ozemeljsko celovitost," je povedal tiskovni predstavnik Merklove Steffen Seibert. Izpostavila sta tudi skupen interes za stabilnost države tako v političnem kot v gospodarskem pogledu. Dogovorila sta se še, da bosta tudi v prihodnje ostala v tesnem stiku.
Na dogajanje v Ukrajini se je odzval generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen, ki je izpostavil, da se morajo Ukrajinci sami svobodno in demokratično odločiti o svoji prihodnosti. Ob tem pa je pohvalil izjavo ukrajinske vojske, ki je napovedala, da se ne bo vmešavala v politično krizo v državi.
Bela hiša pozdravlja dogodke v Ukrajini
Svetovalka ameriškega predsednika Baracka Obame za nacionalno varnost Susan Rice je dejala, da bi Rusija storila veliko napako, če bi v Ukrajino poslala vojsko. Po njenih besedah tudi ne bi bilo v interesu Rusije, Evrope in ZDA, če bi se Ukrajina razdelila na dva dela.
Bela hiša je sicer v soboto pozdravila razvoj dogodkov in konstruktivno delo ukrajinskega parlamenta ter pozvala k hitremu oblikovanju široke tehnične vlade narodne enotnosti. "Ukrajinci morajo sami odločati o svoji prihodnosti," je sporočila Bela hiša in hkrati pozdravila izpustitev Timošenkove. "Še naprej bomo sodelovali z zavezniki, Rusijo in ustreznimi evropskimi ter mednarodnimi organizacijami v podporo trdni, cvetoči, enotni in demokratični Ukrajini," je še sporočila Bela hiša.
Visoka predstavnica EU za zunanjo politiko Catherine Ashton je prav tako pozdravila izpustitev Timošenkove iz zapora. "Ukrajina potrebuje trajno rešitev, kar pomeni ustavne reforme, novo vključujočo vlado in pogoje za demokratične volitve," je sporočila.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.