Na poti iz indonezijskega mesta Surabaya v Singapur je danes z radarjev skrivnostno izginilo letalo družbe AirAsia, na krovu katerega je bilo 162 ljudi. Prvi dan iskanja potnikov leta QZ8501 ni obrodil sadov, iskalno akcijo bodo nadaljevali jutri. Po predvidevanjih indonezijskih oblasti je letalo po vsej verjetnosti strmoglavilo.
Preden je izginilo z radarjev, je letalo zaradi slabega vremena zaprosilo za spremembo poti, kar so zračni kontrolorji odobrili, je sporočila letalska družba AirAsia, ki ima sedež v Maleziji.
Pilot je kmalu zatem prosil še za dovoljenje za dvig na višji višino, česar pa mu po navedbah indonezijskega ministrstva za promet niso mogli odobriti, ker je bilo na tej višini že drugo letalo. Pet minut kasneje naj bi letalo izginilo z radarjev. Klica na pomoč letalo ni poslalo, izginilo pa je v indonezijskem zračnem prostoru.
Na krovu letala je bilo 155 potnikov - 138 odraslih, 16 otrok, en dojenček - ter sedem članov posadke. Velika večina potnikov, 149, je Indonezijcev, trije so Južnokorejci, eden Britanec, eden Malezijec in eden Singapurčan.
Pilot letala je imel po navedbah AirAsia 6100 letalskih ur izkušenj, kopilot pa je bil francoski državljan. Pri pogrešanem letalu gre za šest let stari airbus A320-200, ki je sicer del flote Indonesian AirAsia, hčerinske družbe AirAsia.
Iskanje ni obrodilo sadov
Iskalno akcijo so po okrog 11 urah intenzivnega iskanja prekinili, saj se je stemnilo, prav tako pa so se poslabšale vremenske razmere. Indonezijsko ministrstvo za promet je sporočilo, da bodo iskanje nadaljevali v ponedeljek zjutraj po lokalnem času. Predstavniki indonezijske agencije za iskanje in reševanje Basarnas sumijo, da je letalo najverjetneje strmoglavilo.
Iskalna in reševalna akcija je bila doslej osredotočena na območje med otokom Belitung in Kalimantanom - zahodnim delom Bornea. Pomoč so indonezijskim oblastem ponudile tudi singapurska mornarica in zračne sile. Indonezija je v akcijo poslala sedem letal, štiri ladje mornarice ter šest ladij agencije za iskanje in reševanje.
V Surabayo, od koder tudi prihaja večina potnikov, je sicer prispel tudi prvi mož AirAsia Tony Fernandes. "To je za nas velik šok. Za zdaj ne želimo špekulirati. Ne vemo, kaj se je zgodilo, zato bomo počakali na preiskavo. Z mislimi smo s svojci," je povedal. V Surabayi se je na letališče zgrnilo več sto ljudi, da bi izvedeli kaj novega o usodi letala, na katerem so njihovi svojci in prijatelji.
Na spletnih omrežjih je AirAsia svoj logotip živahne rdeče barve ovila v sivino, Fernandes pa je dodal, da je dogajanje "najhujša nočna mora, ki je ni konec". Svoje sodelavce je pozval, da ostanejo močni in upajo na najboljše.
Črno leto za malezijska letala
Nov incident se je zgodil v letu, ki je malezijsko letalstvo zaznamovalo z že dvema katastrofama. Obe je utrpela malezijska nacionalna letalska družba Malaysia Airlines. Na letu iz Kuale Lumpurja v Peking je marca izginilo njeno letalo MH370 z 239 ljudmi na krovu, nad Ukrajino pa je bilo julija sestreljeno letalo z 298 ljudmi, ki so vsi umrli.
AirAsia, ki je ena največjih nizkocenovnih letalskih družb na svetu, doslej še ni izgubila letala, poroča britanski BBC. V Maleziji ima skoraj 50-odstotni tržni delež. Z več kot 150 letali leti predvsem po Aziji. Ima tudi številne podružnice, med drugim Thai AirAsia, Philippines AirAsia, AirAsia Japan in Indonesia AirAsia. Slednji so sicer leta 2007 iz varnostnih razlogov prepovedali leteti v Evropsko unijo. Prepoved so umaknili julija 2010.
Podobnosti med izginotjema
Dlje kot letalo ostaja izgubljeno, več je tudi teorij zarote in razprav o podobnostih z izginotjem leta MH370.
Tuji mediji tako navajajo nenavadno dolg reakcijski čas zračnih kontrol, ki bi naj v obeh primerih precej pozno razglasili, da je situacija kritična. Zadnja komunikacija med pilotom in stolpom je bila 13 minut čez 6 po lokalnem času. Nato je bilo komunikacije konec, letalo je na radarju ostalo do 6.18. Kontrola je nato šele ob 7.08 razglasila, da je lokacija letala neznana. V večini zahodnih držav bi to storili že ob 6.26, menijo kritiki kontrole, ki tudi opozarjajo, da se letalski svet po izginotju MH370 očitno ni ničesar naučil.
Takrat je bilo veliko govora o nadgradnji sistemov za lociranje letala, a 10 mesecev kasneje, imamo spet letalo, za katerim so se izgubile vse sledi.
Glavna razlika med primeroma je seveda slabo vreme, zaradi katerega je v zadnjem primeru pilot želel spremeniti višino leta, a letalski strokovnjak Peter Stuart Smith je izrazil jasen dvom v teorijo, da je za novo izginotje letala krivo vreme. "Tudi če domnevamo, da je letalo v zraku zaradi izjemnih vremenskih razmer razpadlo, ali je pilot nad njim izgubil kontrolo, to še vedno ne pojasni, zakaj ni bilo nobenega nadaljnjega kontakta.
Ljubitelji teorij zarote za izginotje MH370 še vedno krivijo vse od ameriške vojske do teroristov, pilota, krivdo pripisujejo celo nadnaravnim pojavom, svojci potnikov danes izginulega letala predvsem upajo, da se zgodba ne bo zares ponovila. Zadnje mesece so namreč tudi oni spremljali svojce potnikov leta MH370, ki veliko težje kot misel na tragično usodo letala, prenašajo dejstvo, da ni odgovorov.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.