Skrajneži samooklicane Islamske države (IS) so v sirski Palmiri uničili del še enega templja, so sporočili aktivisti in priče. Gre za tempelj Bal, ki velja za enega najbolje ohranjenih delov v antičnem mestu. Kot navaja Unesco, gre za "eno najpomembnejših verskih stavb 1. stoletja na Vzhodu".
Razsežnost škode na templju Bal ni povsem jasna, tamkajšnji prebivalci pa opisujejo veliko eksplozijo, ki je stresla območje. Cele naj bi ostale le stene templja. Strokovnjaki se območju ne morejo približati in oceniti nastale škode.
Eden od prebivalcev je razmere opisal kot popolno uničenje, cele naj bi ostale le stene templja, pa povzema britanski BBC. Vodja sirskega urada za muzeje in arheološko dediščino Mamun Abdulkarim je za nemško tiskovno agencijo dpa povedal, da je glede na informacije, ki jih ima, v templju res odjeknila eksplozija, a osrednji del zgradbe še stoji. Ob tem je opozoril, da IS še vedno ogroža tempelj.
Pred tednom dni so skrajneži IS v Palmiri, ki je na Unescovem seznamu svetovne kulturne dediščine, uničila tudi tempelj Bal Šamin. Njegovo uničenje je Unesco označil za vojni zločin. Skrajneži so poleg tega pred dvema tednoma obglavili nekdanjega vodilnega arheologa tega antičnega mesta Haleda Asada.
V Siriji še naprej divjajo spopadi med različnimi oboroženimi skupinami.
V petek pa so letala turške vojske prvič sodelovala v napadih koalicije pod vodstvom ZDA na cilje IS. Za to so se odločili, saj menijo, da IS predstavlja grožnjo za varnost Turčije.
Turčija in ZDA sta 24. avgusta sklenili dogovor o načinih vojaškega sodelovanja proti IS, že pred tem pa je Turčija ZDA omogočila uporabo svojega letalskega oporišča Incirlik. Ankara je sicer doslej podpirala skupine, ki se v Siriji borijo proti režimu predsednika Bašarja al Asada.
Avstralija poziva evropske države k sodelovanju
Avstralska ministrica za zunanje zadeve Julie Bishop je evropske države pozvala, naj se v čim večjem številu pridružijo zračnim napadom na IS v Siriji in Iraku. Poudarila je, da so prav skrajneži IS krivi za množični eksodus civilistov s tega območja.
"Več kot 40 odstotkov oseb, ki prosijo za azil v Evropi, je iz Sirije. Zato moramo ustvariti skupno fronto, s katero bomo onemogočili teroristične organizacije, ki silijo ljudi v razseljevanje," je dejala Bishopova.
Sicer pa so do zdaj v Iraku v zračnih napadih sodelovale: Avstralija, Kanada, Nizozemska, Francija, Danska, Velika britanija, ZDA in Jordanija.
V Siriji pa so položaje IS do sedaj bombardirali: ZDA, Kanada, Jordanija, Bahrajn, Savdska Arabija ter Združeni arabski emirati.
KOMENTARJI (328)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.