Italiji zaradi ladje, ki je nasedla pri otoku Giglio, grozi najhujša ekološko katastrofa. V ladijskih rezervoarjih je namreč kar 2.400 ton nafte, ki bi se lahko izlila in onesnažila eno najdragocenejših in najbolj pristnih obal Sredozemlja. Sedem dni po nesreči ladje, ki tehta kar 114.500 ton, namreč še vedno obstaja možnost, da bi ladja zdrsnila s čeri, na katero je nasedla, in se popolnoma potopila.
Pri tem bi lahko iz rezervoarjev iztekla omenjena količina nafte, to pa bi povzročilo najhujšo katastrofo po letu 1991, ko je pri obali Genove potonil tanker Amoco Milford Haven, na katerem je bilo kar 144.000 ton nafte. Čiščenje tega območja je bilo končano 17 let po nesreči, razbitine ladje pa so še vedno na dnu morja.
"Če bo Costa Concordia še naprej drsela in bo pri tem v morje začelo iztekati gorivo, potem lahko govorimo o letih in milijonih evrov, ki bodo potrebni, da bo vse zopet čisto," je povedal Luigi Alcaro, vodja morske agencije za izredne razmere (ISPRA). Italijanski okoljski minister Corrado Clini pa pravi, da je količina nafte in mehanskega olja v ladji ekvivalentna količinam, ki jih prevažajo manjši tankerji. Če bi se res zgodilo, da bi v morje začela počasi iztekati nafta, bi bila okolju povzročena velika škoda, dodaja.
Otok Giglio v svetu slovi kot znano letovišče za potapljače, skupaj s pripadajočim otočjem pa je dom za več kot 700 rastlinskih in živalskih vrst, vključno z želvami, delfini in tjulnji. Alcaro je povedal, da bi po najbolj optimističnem scenariju stabilizirali ladjo in iz nje prečrpali vso nafto. Uporabili bi tehniko "vročega čepa". "Nafta na ladji je zelo gosta in lepljiva, zato bi morali v trup ladje izvrtati luknjo, segreti nafto, da bi postala bolj tekoča in bi jo bilo lažje prečrpati," je pojasnil Alcaro. Dodal je, da pri prečrpavanju nafte iz 13 zunanjih ladijskih rezervoarjev ne bi bilo večjih težav, precej težji pa bi bil ta postopek pri notranjih rezervoarjih.
Če pa bo ladja potonila, potem bi bilo po njegovih besedah bolje, če bi se rezervoarji razbili in bi nafta splavala na površje. "Seveda bi nekaj tednov vladala panika, vendar pa bo črn madež na morju lažje opazili in ga tudi lažje izčrpali. Najhujši scenarij pa bi bil, če bi nafta počasi iztekala iz ladje," meni Alcaro.
Hkrati je spomnil na nesrečo ladje Sea Diamond, ki se je zgodila leta 2007 pri grškem otoku Santorini. Nafta je namreč iz te ladje iztekala kar tri leta, vsak dan pa je je v morje izteklo približno 30 kilogramov.
Na otoku Giglio je glavna panoga prav turizem. Tamkajšnji prebivalci se bojijo uničujočega udarca za njihov turizem. 40-letni lastnik tamkajšnje restavracije Massimiliano Botti je dejal, da bi v tem primeru lahko vrgli proč ključe od svojih hiš in se vrnili šele čez 10 let.

Iskanje pogrešanih se nadaljuje
Italijanski reševalci so danes zvečer zopet začeli z iskanjem 21 pogrešanih. "Ladja je zopet stabilna in iskanje v zgornjih prostorih ladje se lahko nadaljuje," je povedal predstavnik italijanske mornarice Alessandro Busonero. Predstavnik obalne straže Cosimo Nicastro pa je povedal, da bodo potapljači najprej ocenili stanje v potopljenih delih ladje. Po njegovih besedah bo sicer reševanje usmerjeno v tretje nadstropje ladje, kjer so bili rešilni čolni.
Sicer pa upanja za preživele skoraj ni več. Danes ponoči se je ladja spet premaknila, zato so iskalno akcijo začasno že tretjič prekinili. Skupaj je v nesreči ladje umrlo 11 oseb, 21 pa jih še pogrešajo. Italijanske oblasti razmišljajo o dokončni prekinitvi iskanja pogrešanih. Že od nedelje namreč niso našli nobenega preživelega. "Reševalce prosim, da ne izgubljajo časa in naredijo vse, da najdejo mojo hčer, živo ali mrtvo," je dejala Sartonino Soria. Njena hči Erika je bila članica posadke.
Šele ko končajo iskalno akcijo, lahko delo začnejo strokovnjaki, ki bodo iz ladijskih rezervoarjev začeli črpati kar 2400 ton nafte. Clini je izrazil bojazen, da se bo ladja zaradi poslabšanja vremena premaknila za od 50 do 90 metrov. Ob tem obstaja tudi nevarnost, da se bo dodatno poškodovala. To bi pomenilo, da bi lahko iz ladje začelo iztekati gorivo.
Potnikom zagotavljali, da je vse v najlepšem redu
Danes so sicer v javnosti odmevali novi posnetki trenutka, ko je ladja nasedla. Eden izmed amaterskih posnetkov kaže, kako je ladijsko osebje po nesreči najprej potnikom zagotavljalo, da je vse pod nadzorom in naj se vrnejo v svoje kabine. Šele nekaj minut za tem so izdali poziv k evakuaciji. "Lepo vas prosimo, da se vrnete v kabine ali pa odidete v dvorano, če želite", pravi ženski glas na posnetku, ki dodaja, da le prenaša kapitanovo sporočilo. "Uredili bomo težave, ki jih imamo z električnim generatorjem. Vse bo v redu. V redu je tudi, če želite stati tu", nadaljuje predstavnica posadke.
V spodnjem videu, ki ga je objavila La Republicca, si lahko pogledate animacijo, kako naj bi odstranili ladjo.
Reševalci bi si lahko pri dvigu ladje pomagali s posebnimi plavajočimi baloni. Druga, veliko bolj skrajna možnost, pa bi bila, da ladjo razrežejo na manjše kose in jo nato odstranijo. Družba bo izplačala odškodnino Italijanski mediji poročajo, da je lastnica ladje, družba Costa Crociere, predstavila načrt za izplačila odškodnin potnikom. Vsaki družini naj bi izplačali do 480.000 evrov. Povrnili bodo tudi stroške za izgubljeno prtljago, in sicer od 2.700 do 4.500 evrov. Kot smo že poročali, se je več kot 70 potnikov odločilo za skupinsko tožbo proti lastnikom ladje. Njihov cilj je doseči najmanj 10.000 evrov odškodnine.

Kapitana suspendirali, v javnosti zakrožil še en posnetek
Družba Costa Crociere je suspendirala kapitana ladje Francesca Schettina, ki je zaradi obtožb o večkratnem uboju še vedno v hišnem priporu. Preiskovalci ga obtožujejo tudi, da je ladjo zapustil, še preden je bila končana njena evakuacija.
Potem ko je za razburjenje poskrbel že posnetek prerekanja med kapitanom in vodjo obalne straže Gregoriom de Falcom, najnovejši posnetek meče slabo luč na posadko. Čeprav so že izdali ukaz, da si morajo vsi nadeti rešilne pasove, na kapitaniji pa so tudi dobili obvestilo potnice, da se je v jedilnici zrušil strop, je ta, ki je klical, zanikal, da bi imeli resne težave. Trdil je, da so zgolj ostali brez elektrike.

Sprememba smeri ni bila uradno potrjena
Schetttino naj bi se za pot blizu otoka Giglio odločil, da bi pozdravil svojega predhodnika na čelu ladje, ki živi na tem toskanskem otoku. Tudi družba Costa Crociere je že v začetku tedna sporočila, da sprememba smeri ni bila uradno dovoljena. Danes so sicer dejali, da se včasih zgodi, da kapitan zapelje ladjo blizu obale in izvede t. i. "turistični manever", a do sedaj so to počeli varno. Še enkrat so dejali, da sprememba smeri ni bila uradno potrjena.
Preberite še:
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.