Irska je edina članica Evropske unije, ki o Lizbonski pogodbi odloča na referendumu, saj jo k temu zavezuje nacionalna zakonodaja. Potem ko so Irci lani pogodbo zavrnili, je EU Irski dala več zagotovil o tem, da uveljavitev Lizbonske pogodbe ne bo vplivala na irsko zakonodajo na področju splava, davkov in na njeno nevtralnost, poleg tega pa bo država ohranila svojega člana Evropske komisije.
Vendar je po ocenah analitikov k zvišanju podpore Lizbonski pogodbi med Irci največ prispevala gospodarska kriza, v katero je država zašla v drugi polovici lanskega leta. Zmago zagovornikov pogodbe pa bi utegnilo ogroziti prav nezadovoljstvo Ircev z odzivanjem vlade na gospodarsko krizo, čeprav je premier Brian Cowen volivce opozoril, da pri tokratnem referendumu ne gre za odločanje o usodi vlade temveč za državo.
Volišča bodo odprta do 23. ure po našem času, uradni rezultati pa bodo znani šele v soboto, ko bodo začeli šteti glasovnice.
Ratifikacija v teku še na Poljskem in Češkem
Lizbonsko pogodbo, ki bo poenostavila delovanje razširjene unije in naj bi po načrtih v veljavo stopila z letom 2010, poleg Irske nista ratificirali še Češka in Poljska. Na Češkem jo mora podpisati še predsednik Vaclav Klaus, na Poljskem pa prat tako manjka podpis predsednika Lecha Kaczynskega. S potrditvijo referenduma na Irskem bi se povečal pritisk na njuna pleča, saj sta do pogodbe zadržana. Kaczynski je namreč napovedal podporo v primeru, da bodo Irci podprli ratifikacijo, Klaus pa čaka še na presojo ustavnega sodišča, ki jo je zahtevalo 17 senatorjev.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.