V Iraku vre. V samomorilskem napadu je danes v središču Bagdada umrlo najmanj devet ljudi. V bližini Kanakina pa je bilo danes v zračnem napadu iraške vojske na kurdske sile ubitih šest borcev. Zaenkrat še ni znano, ali je šlo za pomoto ali načrtovan napad.
Tisoči šiitov iz Bagdada in okolice se je odzvalo na vpoklic v vojsko, da bi se borili proti islamskim skrajnežem. Mobilizacija je sledila po pozivu najvišjih šiitskih prestavnikov v državi, ki je močno versko razdeljena.
Iraške varnostne sile naj bi znova napredovala pri obrambi krajev severno od Bagdada, ki so jih pred dnevi zavzeli sunitski skrajneži. Številna mesta so osvobodili, a ključni – Tikrit in Mosul – sta še vedno v rokah skrajnežev. Varnostne sile so v mestu Išak našle zažgana trupla 12 policistov. Številni sunitski uporniki se borijo pod zastavo organizacije Islamska država Iraka in Levanta (ISIL), ki je nekakšen podmladek Al Kaide.
V zadnjih 24 urah so sicer iraške sile ubile skupaj 279 skrajnežev, je sporočil predstavnik iraškega premierja Nurija al Malikija.
Preberite še: Islamski skrajneži objavili srhljive fotografije ujetih iraških vojakov
V zaliv že pluje ameriška mornarica
Ameriška letalonosilka USS George HW Bush že pluje v Perzijski zaliv, čeprav mnogi ameriškega prvega moža Baracka Obamo opozarjajo, naj se ne vplete znova v iraško vojno.
Ameriški državni sekretar John Kerry je v soboto v telefonskem pogovoru z iraškim zunanjim ministrom Hošjarjem Zebarijem zatrdil, da so ZDA zavezane k podpori Iraka pri njegovem boju s sunitskimi skrajneži, ki so od začetka tedna zavzeli velik del severa Iraka.
Ob tem je sicer poudaril, da bi bila pomoč ZDA uspešna le, če bi bili "iraški voditelji pripravljeni razlike postaviti ob stran ter ubrati usklajen in učinkovit pristop, s katerim bi dosegli nacionalno enotnost, potrebno za napredek države ter za soočenje z grožnjo, ki jo predstavlja ISIL".
V petek je ameriški predsednik sicer dejal, da ZDA ne bodo pošiljale vojakov nazaj v državo, ki so jo zavzele leta 2003, zadnje vojake pa od tam umaknile leta 2011. Ob tem pa je dejal, da strokovnjaki za nacionalno varnost pripravljajo vrsto drugih opcij za pomoč iraškim varnostnim silam.
Nasprotovanje vojaškemu posredovanju je izrazil tudi Iran. "Kakršno koli tuje vojaško posredovanje v Iraku bi zgolj zaostrilo krizo," je danes dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Marzieh Afkam. Ob tem je izrazil prepričanje, da ima Irak potrebne kapacitete za boj proti "terorizmu in ekstremizmu".
Manning opozarja, da Američani spet lažejo
Ameriški vojak Chelsea Manning, ki je bil zaradi predaje dokumentov organizaciji WikiLeaks obsojen na 35 let zapora, pa je Američane posvaril, da jim oblasti glede Iraka ponovno lažejo.
"Medtem ko Irak tone v državljansko vojno in Amerika ponovno razmišlja o intervenciji, bi morala ta nedokončana zadeva ponovno odpreti vprašanje, kako je ameriška vojska nadzirala medijsko pokrivanje njene prisotnosti v Iraku in Afganistanu," je med drugim opozoril Manning.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.