Japonski inženirji so danes uspešno sklenili električni vod do poškodovane jedrske elektrarne v Fukušimi, s katerim bi lahko znova zagnali vodne črpalke za hlajenje pregretega jedrskega goriva. "Če danes ne bomo našli kakih težav, bomo elektriko priklopili v nedeljo," je dejal predstavnik japonske agencije za jedrsko varnost.
Električni vod so inženirji priklopili na drugi reaktor, zdaj pa potekajo preverjanja, da ne bi s priklopom električnega toka naredili kake nepotrebne škode. Inženirji upajo, da jim bo uspelo zagnati vodne črpalke, ki so obstale ob rušilnem potresu in cunamiju 11. marca, ko je uničilo praktično vso infrastrukturo v okolici, tudi vse rezervne sisteme za pogon vodnih črpalk.
To je nato povzročilo pregrevanje jedrskih sredic v reaktorjih, pa tudi izrabljenega goriva v posebnih bazenih poleg reaktorjev. Zaradi povečanega pritiska vode, ki je zastala v reaktorjih, je nato prišlo tudi do eksplozij v prvem, drugem in tretjem reaktorju.
V drugem in tretjem reaktorju naj bi prišlo tudi do poškodb primarnega reaktorskega sistema in s tem do izpusta radioaktivnih snovi. Te pa so uhajale tudi iz bazena z izrabljenim gorivom v četrtem reaktorju, ki sicer v času potresa ni deloval.
Zdaj inženirji upajo, da so črpalke še uporabne in da jih potres in cunami nista preveč poškodovala. Če črpalke res potrebujejo samo elektriko, potem se bo položaj v Fukušimi vendarle začel obračati na bolje. Dober znak je bila tudi novica, da jim je uspelo zagnati dizelsko črpalko v petem reaktorju, ki sicer ob potresu ni deloval, a se je tudi že začel pregrevati.
Okrepljene gasilske enote pa medtem nadaljujejo z vodnim hlajenjem bazenov z rabljenim gorivom. Sporočili so, da so preko gasilskih črpalk uspešno vzpostavili sistem, s katerim bodo lahko nad elektrarno vodo pošiljali 24 ur na dan.
V mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) pravijo, da se stanje v jedrski elektrarni Fukušima stabilizira, da pa še vedno obstaja tveganje nadaljnjega poslabšanja razmer.
''Ali lahko pride do česa nepričakovanega? Gotovo lahko,'' je Graham Andrew, višji uradnik IAEA danes dejal novinarjem. ''Tveganje ostaja, stvari se lahko poslabšajo,'' je dodal.
Reševanje se nadaljuje
Medtem se reševanje in oskrba preživelih po katastrofalnem potresu in cunamiju 11. marca na severovzhodu Japonske nadaljuje. Japonska mornarica pospešeno dovaža gorivo. Osrednje prometne povezave v pokrajini Tohoku so vzpostavljene. Organizirajo se tudi srednješolci, ki pomagajo s čiščenjem cest in oskrbo ostarelih, je povedal Boštjan Bertalanič iz Japonske.
Starejši so sicer med najbolj prizadetimi, saj so se po nekaterih zavetiščih pojavila prehladna obolenja in število smrtnih žrtev med starejšimi prebivalci narašča. Skupno sta sicer po zadnjih podatkih policije potres in cunami zahtevala 7.348 smrtnih žrtev, okoli 11.000 ljudi pa še vedno pogrešajo.
Vmes so se sicer pojavile tudi novice, da so v mestecu Kesenuma po osmih dneh izpod ruševin rešili nekega moškega, a se je kasneje izkazalo, da je šlo le za moškega, ki se je vrnil na svoj porušeni dom.
Premika se tudi politično dogajanje na Japonskem. Premier Naoto Kan je zjutraj povabil prvaka liberalnodemokratske stranke Sadakazu Tanigakija, da vstopi v njegovo vlado kot minister za jedrska vprašanja. Tanigaki je povabilo zavrnil. To bi po njegovem mnenju pomenilo sklenitev koalicijskega dogovora in hkrati prelaganje odgovornosti za nastale razmere v Fukušimi na opozicijo.
Na Japonskem se je sicer danes začel daljši konec tedna, saj bo v ponedeljek državni praznik. Kot pojasnjuje Bertalanič, so razmere drugod po državi normalne. V Tokiu je elektrike dovolj in za danes električnih izpadov ne pričakujejo. Železniški promet deluje nemoteno.
Vseeno se je medtem tudi finsko veleposlaništvo odločilo za selitev na jug, in sicer v Hirošimo. Predstavniki veleposlaništva pravijo, da gre za preventivni ukrep, s katerim naj bi zagotovili nemoteno delo in oskrbo finskih državljanov na Japonskem.
Minimalna radioaktivnost
Radioaktivnost na Japonskem je kljub uhajanju radioaktivnih snovi iz poškodovane nuklearke Fukušima minimalna, je povedal neimenovani diplomat Organizacije pogodbe o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBTO). Enako velja tudi za Rusijo in ameriško zvezno državo Kalifornija, je dejal.
Po besedah neimenovanega diplomata CTBTO so v ozračju na Japonskem, na območju Rusije in v Kaliforniji izmerili od sto milijonov do milijarde nižjo stopnjo radioaktivnosti od stopnje sevanja, ki bi že ogrožalo zdravje. Kot je pojasnil diplomat, so meritve izvedli v petek v Takasakiju, ki je okoli 330 kilometrov jugozahodno od poškodovane elektrarne, v kraju Petropavlovsk-Kamčatski na ruskem polotoku Kamčatka in v kalifornijskem Sacramentu.
V mleku in špinači našli povečano stopnjo radiacije
A na Japonskem so tudi več kilometrov stran od poškodovane elektrarne že odkrili kontaminirano špinačo in mleko. Tudi v Tokiu so v vodovodu našli sledi radioaktivnega joda.
Japonska vlada je sporočila, da so v špinači in mleku, katerih vzorec so vzeli na kmetijah v bližini nuklearke Fukušima, zabeležili povečano stopnjo radiacije. Špinača naj bi izvirala z območij, ki so od 80 do 100 kilometrov južno od poškodovane elektrarne, mleko pa z območij, ki so okoli 30 kilometrov oddaljeni od elektrarne. To kaže na obsežno območje kontaminacije z radioaktivnostjo.
Čeprav je stopnja radiacije v živilih presegla dovoljeno, pa predstavnik vlade Jukio Edano pravi, da ta ne predstavlja neposredne nevarnosti za zdravje. Japonska se še ni odločila za prepoved prodaje vseh prehrambnih živil iz prefekture Fukušima, temveč za zdaj le razmišlja o tem.
V tokijskem vodovodu pa so odkrili sledi radioaktivnega joda. Čeprav so vrednosti znotraj vladno predpisanih meril, pri testih pitne vode običajno ne zaznajo prisotnosti radioaktivnega joda, poroča BBC.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.