Več milijonov dolarjev mednarodne pomoči za žrtve velike lakote v Etiopiji v letih 1984 in 1985 se je steklo v žepe uporniških skupin za nakup orožja, je ugotovila britanska medijska mreža BBC v danes objavljenem preiskovalnem poročilu.

BBC, ki navaja nekdanje upornike v tej afriški državi in dokumente ameriške obveščevalne agencije CIA, ugotavlja, da so vodje upornikov nastopali kot trgovci na srečanjih s humanitarnimi organizacijami. Te so v državo množično prihajale, da bi pomagale milijonom ljudi zaradi lakote, ki je dobila veliko pozornosti mednarodne javnosti tudi zaradi kampanje britanskega glasbenika Boba Geldofa Band Aid in koncerta Live Aid leta 1985. "Nekatera sredstva, ki jih zaradi povečane pozornosti svetovne javnosti uporniške skupine zbirajo za pomoč, so skoraj gotovo odtujile v vojaške namene," pa je zapisala CIA v poročilu iz leta 1985.
V času velike lakote se je vlada v Etiopiji borila proti upornikom v severnih provincah Eritreja in Tigray. Večina podeželja ni bila pod nadzorom vladnih sil, tako da so humanitarne organizacije pomoč prinašale iz sosednjega Sudana. Nekaj pomoči so prinesle v hrani, nekaj pa v denarju, da bi od etiopskih kmetov na območju kupile žito.
BBC navaja humanitarnega delavca Maxa Peberdyja, ki je dejal, da je v Etiopijo leta 1984 nesel 500.000 dolarjev, da bi od trgovcev, za katere je mislil, da so pravi, kupil žito. Še danes je prepričan, da so žito, ki ga je kupil, dobili tisti, ki so ga potrebovali. Trgovec, s katerim se je takrat srečal, Gebremedhin Araya pa je za BBC povedal, da je bil dejansko vidni član uporniškega gibanja Ljudske osvobodilne fronte Tigrayja (TPLF) in da je bil v vrečah pod žitom pesek.
"Oblekli so me tako, da sem bil videti kot muslimanski trgovec. To je bila zvijača za nevladne organizacije," je pojasnil Araya in dodal, da je denar izročil vodjem TPLF, tudi Melesu Zenawiju, ki je leta 1991 postal premier Etiopije in je na tem položaju še danes. Njegov urad tega sicer ni želel komentirati.
Je pa njegove navedbe potrdil nekdanji poveljnik TPLF Aregawi Berhe, ki sedaj živi v izgnanstvu na Nizozemskem. Povedal je, da so 95 odstotkov od okoli 100 milijonov dolarjev, ki jih je TPLF prejel leta 1985, namenili za nakup orožja ali oblikovanje marksistične stranke znotraj gibanja. "Humanitarci so bili izigrani," je dodal.
Večina denarja, ki je končal v rokah TPLF, je prišla prek Društva za pomoč Tigrayja. Band Aid je temu društvu in drugim skupinam, ki so bile blizu upornikom, namenil skoraj enajst milijonov dolarjev.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.