Predsednica hrvaškega nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z EU Vesna Pusić je dogovor premierjev Slovenije in Hrvaške ocenila kot pozitiven premik za obe državi in EU. To ni veliki triumf nobene strani, je dejala in spomnila, da je izgubljeno skoraj eno leto, "deloma zaradi nesposobnosti hrvaške strani, da pride do rešitev, vendar tudi zaradi nepripravljenosti slovenske strani, da gre proti kompromisu".
Opozorila je, da bo ključno mnenje slovenskega parlamentarnega odbora za zunanjo politiko, ne glede na to, da slovenska vlada očitno podpira sklenitev sporazuma.
Tudi predsednik opozicijske SDP Zoran Milanović pravi, da je bilo izgubljenega veliko časa, a je bolje, da so dogovor dosegli "zdaj kot pa nikoli". Poudaril je, da sta danes jasni dve zadevi – da je Slovenija popolnoma odstopila od svojih stališč glede nepopustljivosti pri blokadi hrvaških pogajanj ter da je sprejela vse, kar je Hrvaška ponujala pred letom dni, ko je Zagreb trdil, da je pripravljen na izjavo, da njegovi pogajalski dokumenti ne prejudicirajo meje. "Slovenija je v celoti sprejela hrvaške zahteve," je poudaril.
Milanović je izpostavil, da ne ve, kako bo slovenski premier Borut Pahor omenjeno pojasnil v Sloveniji. Dodal je, da po vsej verjetnosti predsedujoča EU, Švedska, in ostale članice EU niso hotele več spremljati zgodbe med Slovenijo in Hrvaško in so pritisnile na Ljubljano.
Medtem ko je hrvaška opozicija z dogovorom zadovoljna, pa slovenska napoveduje celo referendum.
Pogajanja zaključena že prihodnje leto?
Evropski komisar za širitev Olli Rehn je "zelo zadovoljen" z razpletom dogodkov. "To je zelo pomemben korak k rešitvi vprašanja meje med državama in deblokadi pristopnih pogajanj Hrvaške z EU," je ocenil. Na vprašanje, kdaj se bodo pogajanja nadaljevala, je odgovoril: "Nadaljevati bi se morala sredi oktobra. Švedsko predsedstvo je pristopno konferenco sklicalo za 16. oktober." Na njej bi Hrvaška po njegovih besedah morala odpreti in zapreti več pogajalskih poglavji, kar bi bil pomemben mejnik na poti k članstvu Hrvaške v EU.
Kdaj bi Hrvaška lahko postala članica EU, je še prezgodaj govoriti, da pa je mogoče, da Hrvaška in EU tehnična pogajanja končata v prihodnjem letu, celo v prvi polovici prihodnjega leta, je povedal Rehn.
ZDA čestitale Pahorju in Kosorjevi za močno vodenje in strateško vizijo
ZDA pozdravljajo dogovor med slovensko in hrvaško vlado, ki "začrtuje korake za razrešitev razlik med državama glede dolgotrajnega dvostranskega spora o meji in omogoča nov napredek pri pristopanju Hrvaške k EU", je sporočil tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Robert Wood.
Na State Departmentu so še posebej čestitali Pahorju in Kosorjevi za njuno "močno osebno vodenje in strateško vizijo pri doseganju dogovora". Izrazili so tudi prepričanje, da dogovor pomeni jasno pot naprej, ki spoštuje interese obeh strani, in rešitev označili za jasen primer "win-win" situacije.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.