Hrvaški predsednik Stipe Mesić in premier Ivo Sanader sta danes v Zagrebu izrazila prepričanje, da vstop Hrvaške v EU ni pod vprašajem, ne glede na izjave francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja. Sarkozy je namreč v četrtek v Bruslju dejal, da brez sprejetja Lizbonske pogodbe ne bo širitve EU, kar velja tudi za Hrvaško.
Kot je izjavil Mesić, se francoska napoved v nobenem primeru ne nanaša na Hrvaško: "Če je nekaj dogovorjeno, če so se države dogovorile, potem je to treba uveljaviti. To se torej na Hrvaško ne nanaša."
Sanader, ki mu je Mesić danes predal visoko državno odlikovanje, je poudaril, da je Hrvaška "na varni strani": "Obstaja pa tudi pojasnilo, ki ga je v četrtek dala francoska vlada, da je Hrvaška na varni strani." Sanader je prepričan, da Bruselj ima rešitev za Hrvaško - ne glede na irski "ne" Lizbonski pogodbi.
Izjava Sarkozyja, da brez Lizbonske pogodbe ne bo širitve, sicer ni skladna z besedami predsednika delegacije francoskega senata za zadeve EU Huberta Haenela, ki je v začetku tedna obiskal Hrvaško in hrvaškemu državnemu vrhu zatrdil, da se Hrvaški ni treba bati, da bi politična kriza v EU, ki jo je izzval irski "ne", upočasnila širitev unije.
Tudi predsednik Sveta EU za splošne zadeve in zunanje odnose, zunanji minister Dimitrij Rupel, je v torek v Luksemburgu v imenu slovenskega predsedstva EU zatrdil, da Hrvaška lahko postane članica unije tudi brez Lizbonske pogodbe. "EU je pripravljena na Hrvaško, želimo si, da bi bila Hrvaška čim prej pripravljena na EU," je izpostavil Rupel.
Hrvaška vlada načrtuje, da bi tehnični del pogajanj z EU sklenila do jeseni leta 2009. Sanader je napovedal, da bo julija, ko bo predsedovanje uniji prevzela Francija, še ena medvladna konferenca, na kateri naj bi Hrvaška odprla vsaj še eno pogajalsko poglavje, najmanj eno pa tudi zaprla.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.