Hrvaško politiko in javnost je popolnoma iztirila po njihovem mnenju škandalozna obtožba slovenskega državnega sveta, da Hrvaška nikoli ni plačala škode za zločine, storjene pod nekdanjo Neodvisno državo Hrvaško (NDH).
Ob razpravi o ratifikaciji pristopa Hrvaške k zvezi Nato je bil državni svet popolnoma jasen. Načelno sicer podpira članstvo Hrvaške v EU in Natu, vendar bi se Hrvaška morala zavedati odgovornosti spoštovanja temeljnih vrednot, ki se pričakuje od članstva v Natu. Dodatna okoliščina pa je odnos Hrvaške do tradicije NDH. Na nek način je NDH še danes konstitutiven del hrvaške nacionalne zavesti. Hrvaška nikomur ni izplačala vojne odškodnine, niti se ni opravičila prizadetim državam in narodom.
''V sodobni hrvaški državi niso na pravi način vrednoteni vsi vidiki nastanka, obstoja in propada Neodvisne države Hrvaške. Ta ustaška tvorba je nekako še danes sestavni del hrvaške nacionalne zavesti,'' je slovenski Državni svet zapisal v poročilu svoje 13. seje. Državni svet je zapisal še, da Hrvaška zaradi grehov NDH nikomur ni izplačala vojne odškodnine, niti se ni opravičila prizadetim državam in narodom.
Na Hrvaškem so prepričani, da s takšnimi stališči nekateri v Sloveniji poskušajo le poglobiti nestrpnost med narodoma kot posledico slovenske blokade hrvaških pristopnih pogajanj. ''Lahko bi rekla, da je vračanje na neke trenutke iz zgodovine enostavno nedopustno in škandalozno,'' je dejala podpredsednica hrvaške vlade Jadranka Kosor po tem, ko je najprej dejala, da tega "najraje ne bi komentirala''.
Podpredsednik Socialdemokratske stranke (SDP) Zlatko Komadina se strinja s Kosorjevo, da je treba ''biti konstruktiven, ne pa se vračati v preteklost''. ''Žalostno je, da se je Piranski zaliv potopil v drugo svetovno vojno,'' je še povedal.
Hrvaška je nastala na temelju antifašistične borbe, pravijo tako hrvaški zgodovinarji kot politiki, ki so v zadnjih osmih letih večkrat javno obsodili vladavino ustaštva. Ob tem na Hrvaškem opozarjajo, da so stališča slovenskega Državnega sveta zelo podobna stališčem srbskih nacionalistov sredi 80. let, ki so vodila v vojno.
Predsednik Državnega sveta Blaž Kavčič pa je v oddaji 24 UR te hrvaške odzive označil kot pretirane. ''Te komplicirane odnose je treba čim bolj obravnavati na ravni dejstev,'' pa je komentiral razpravo o slovensko-hrvaških odnosih.
Pojasnil je tudi stališče DS. ''V DS si želimo čim prej videti Hrvaško za skupno mizo,'' je dejal in poudaril, da mora biti ta miza pospravljena.
KOMENTARJI (538)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.