Zaradi tropske nevihte Harvey, ki je povzročila katastrofalne poplave v ameriški zvezni državi Teksas ter v Louisiani, je umrlo najmanj 37 oseb, a številka bo zagotovo še narasla, saj se bodo prave razsežnosti te katastrofe pokazale šele ko se bo voda začela umikati. Trenutno so najbolj na udaru predeli vzhodno od teksaške prestolnice Houston, kar tretjina mesta pa je pod vodo. Posnetki poplavljenega območja so apokaliptični, številni ljudje, ki so še ujeti v svojih domovih, kličejo na pomoč reševalce, ki so povsem izčrpani, saj takšne razmere trajajo že vse od petka, ko je Harvey kot orkan četrte stopnje prvič dosegel kopno.
Na robu živčnega zloma zaradi okvare vodovodnega sistema
V mestu Beaumont z 118.000 prebivalci so ostali brez tekoče vode, ker sta v okvari glavni dve črpalki. Kot so sporočile lokalne oblasti, bodo črpalke lahko popravili šele, ko bo nivo poplavne vode začel upadati. “Zaenkrat še ne moremo potrditi, do kdaj bo treba čakati,” so sporočile oblasti. Zaradi pomanjkanja čiste vode, so morali zapreti tamkajšnjo bolnišnico. Pred trgovinami, ki obratujejo, se vijejo dolge vrste nestrpnih krajanov, ki bi radi kupili čisto vodo.
Hudo deževje je sicer ponehalo, a poplavne vode vztrajajo. Vzhodno od Houstona je poplavilo celo zasilno zatočišče, kamor so reševalci evakuirali najbolj ogrožene prebivalce. Župan mesta Port Arthur Derrick Freeman je v sredo na Facebooku sporočil, da je celotno mesto pod vodo. "Če ste prosili za pomoč, bomo prišli. Prosim, umaknite se v višja nadstropja, a ne na podstrešja," je sporočil občanom.
Eksplozije v kemični tovarni
V bližini Houstona vladajo izredne razmere tudi zato, ker so poplave močno prizadele kemično tovarno Arkema v bližini mesta Houston. Odjeknile so prve eksplozije, iz tovarne se vali gost črn dim, ki lahko draži oči, kožo in pljuča. Med močnim deževjem, ki ga je prinesel orkan Harvey, je namreč tovarna v Crosbyju ostala brez hlajenja, tako da morebitnega požara ni mogoče preprečiti, poroča britanski BBC.
Še pred eksplozijami so po poročanju britanskega BBC v bolnišnico prepeljali policista, ki je vdihaval hlape, medtem ko je zavaroval območje. Preventivno je v bolnišnico prostovoljno odšlo še nekaj njegovih kolegov.
Tovarno, v kateri proizvajajo organske perokside, ki se jih pogosto uporablja v proizvodnji plastike, so še pred prihodom Harveya do ameriške zvezne države Teksas v petek zaprli, vendar pa je zaradi velike količine padavin območje poplavljeno, nima pa niti elektrike, so sporočili iz tovarne. Poplavljeni so tudi rezervni generatorji. Upajo, da bodo ognjene zublje, ki bodo izbruhnili ob toplejših temperaturah, omejili na območje tovarne, vendar so preventivno z območja 2,4 kilometra okoli tovarne že evakuirali prebivalce.
“Želimo sporočiti, da še vedno obstaja nevarnost eksplozij,” so sporočili iz podjetja in pozvali ljudi, naj se ne vračajo na območja, dokler pristojni ne bodo sporočili, da je varno.
Tovarna v Crosbyju še zdaleč ni edina, ki je ustavila delovanje ob poplavah. Že pred dnevi je delovanje ustavila tudi družba Colonial Pipeline, ki z bencinom oskrbuje vzhodno obalo ZDA. Svoje obrate sta ustavili tudi družbi Valero in Motiva, največjo ameriško rafinerijo.
Na obzorju že nova grožnja, orkan Irma
Na vzhodu Atlantskega oceana se je formiral nov orkan Irma, ki že dosega moč druge stopnje, je danes sporočil ameriški Nacionalni center za orkane v Miamiju.
Orkan Irma ima središče zahodno od obale Afrike, vetrovi pa že dosegajo hitrosti 160 kilometrov na uro. Orkan se bo še naprej krepil in ima potencial, da postane res močan in nevaren vihar v naslednjih nekaj dnevih, so opozorili v Miamiju.
Sicer je še daleč od kopnega, a trenutno njegova pot kaže natanko proti južnemu Karibskemu morju, nekje med Portorikom in severnim delom Južne Amerike. Po napovedih bi Irma lahko Male Antile dosegla že v začetku prihodnjega tedna.
Meteorologe tudi skrbi, ker se Irma krepi izredno hitro. V samo 24 urah se je iz tropske nevihte okrepila v orkan, skoraj zagotovo pa bo dosegla moč tretje stopnje, s čimer bo postala drugi velik tropski vihar v letošnji sezoni orkanov v Atlantskem oceanu.
Teksaški guverner: Škoda bo presegla 100 milijard evrov
Po podatkih ameriških vremenoslovcev je Harvey, ki je obalo ZDA dosegel kot orkan in kasneje oslabel v tropsko nevihto, v sredo še dodatno oslabel v tropsko depresijo, vendar pa še vedno prinaša močno deževje nad vzhodni Teksas in zahodno Louisiano. Teksaški guverner Greg Abbott je v sredo posvaril, da bodo posledice Harveyja, ki se je kot tropska nevihta zdaj premaknil na mejo med Teksasom in Louisiano, precej večje od posledic, ki jih je povzročil orkan Katrina v New Orleansu in okolici pred 12 leti ali pa orkan Sandy, ki je leta 2012 opustošil vzhodno obalo ZDA. Ocenil je, da bo škoda po Harveyju presegla 120 milijard dolarjev (okoli 100 milijard evrov), kolikor jih je zahtevala Katrina leta 2005.
Abbott je še povedal, da so zaenkrat v zasilnih zatočiščih v Houstonu nastanili okoli 8500 ljudi, ki so jih rešili iz poplavljenih domov. Opozoril je, da se bo število smrtnih žrtev najverjetneje še povečalo, saj še vedno niso iz najhujšega.
Nemški analitiki pa ocenjujejo, da bo Harvey povzročil za okoli 58 milijard dolarjev (49 milijard evrov) gospodarske škode. Če so njihove ocene pravilne, bo Harvey glede na stroške deveta najdražja naravna nesreča na svetu po letu 1900.
Tujina ponuja pomoč, denarnice odprli tudi ameriški zvezdniki
Pomoč prizadetim zaradi Harveyja ponuja tudi tujina. Med drugim je pomoč na več področjih ponudila južna soseda ZDA Mehika, ki meji na Teksas in ki vztrajno zavrača zahteve ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bo morala plačati zid na meji, ki ga nameravajo zgraditi ZDA za preprečevanje nezakonitih migracij iz Mehike. Ameriški državni sekretar Rex Tillerson se je za ponujeno pomoč, katere vrednosti in obsega ni omenil, že zahvalil mehiškemu kolegu Luisu Videgarayu.
Prizadetim v orkanu je pomoč ponudila tudi Venezuela, kljub sankcijam, ki so jo proti njej nedavno uvedle ZDA. Ta obubožana latinskoameriška država bi za pomoč namenila pet milijonov dolarjev.
Sredstva za žrtve Harveyja zbirajo tudi ameriški zvezdniki. Med njimi je igralka Sandra Bullock, ki je ameriškemu Rdečemu križu namenila milijon dolarjev (okoli 800.000 evrov). Družina Kardashian, ki je zaslovela z resničnostnimi šovi, je nakazala pol milijona dolarjev (okoli 420.000 evrov). Glasbenika Chris Brown in Chris Young sta namenila po 100.000 dolarjev (84.000 evrov), pevka Jennifer Lopez pa skupaj s partnerjem Alexom Rodriguezom 25.000 dolarjev (21.000 evrov).
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.