Dva člana nemške vladajoče koalicije namreč svetujeta grškim kolegom, kako naj se izkopljejo iz globoke finančne krize, eden izmed možnih predlogov pa bi lahko bil tudi, da prodajo neposeljene otoke in drugo lastnino. A nemški časopis je šel še korak naprej in zapisal, da bi lahko članica Evropske unije prodala starogrško akropolo. Za pošteno vsoto denarja, seveda.
Nemški mediji so namreč v četrtek citirali Josefa Schlarmanna, člana vladajočih Krščanskih demokratov, in Franka Schaefflerja, strokovnjaka za področje financ pri Svobodnih demokratih, da sta grškim strokovnjakom svetovala, naj prodajo otoke in druge dobrine.
Prodati morajo vse
"Tisti, ki se soočajo z insolventnostjo, morajo prodati vse, da lahko poplačajo svoje dolgove," je Schlarmann povedal za časopis Bild, hkrati pa je dodal, da ima Grčija veliko zgradb, podjetij in neposeljenih otokov, s katerimi bi si lahko pomagali iz krize.
Grčija je zaradi krize že sprejela izhodno strategijo, s katero si želi zagotoviti pomoč Evrope. Javnomnenjske ankete v Nemčiji pa so pokazale, da nemški državljani ostro nasprotujejo, da bi z njihovim davkoplačevalskim denarjem pomagali Grkom.
Namestnik grškega premierja Theodoros Pangalos je dejal, da Nemčija nima nobene pravice očitati Grčiji, saj je bila država pod nemško okupacijo popolnoma opustošena, pobitih pa je bilo okoli 300.000 ljudi. "Odnesli so zlato, ki je bilo v Banki Grčije, in ga niso nikoli vrnili," je povedal konec preteklega meseca.
Grčija v hudi krizi
Grški proračunski deficit je lani znašal kar 12,7 odstotka bruto domačega proizvoda, članice evroobmočja pa so zavezane, da njihov proračunski primanjkljaj nikoli ne bi smel narasti nad 3 odstotke BDP.
Z grškim premierjem Georgeom Papandreoujem naj bi se danes srečala tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Schaeffler je v članku z naslovom Prodajte svoje otoke, zbankrotirani Grki! In prodajte tudi akropolo!, napisal, da Merklova Grčiji ne more obljubiti ničesar.
Na take predloge nemških kolegov se je odzval tudi namestnik grškega zunanjega ministra Dimitris Droutsas, ki je povedal, da se mu to v tem času ne zdi primerno. Kmalu naj bi Grčija na finančnih trgih izdala novo državno obveznico v višini med tremi in petimi milijardami evrov. V ameriški investicijski banki Goldman Sachs so minuli teden opozorili, da se Grčija že sooča z resnimi težavami pri refinanciranju državnega dolga. Grčija naj bi tako letos na finančnih trgih uspela zbrati le 14 milijard evrov, za svoje finančne potrebe pa naj bi potrebovala 55 milijard. Pribitek na grške državne obveznice glede na nemške se je v sredo po objavi grške vlade takoj zmanjšal.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.