Grški psihiatri so opazili povečano povpraševanje po njihovih storitvah, poročajo tuji mediji. S krizo se je število njihovih pacientov povečalo od 25 do 30 odstotkov. Dimitris Ploumidis, direktor zavoda za psihično zdravje v Atenah, je dejal, da so imeli povečano število primerov anksioznosti, napadov panike in depresije. Lanskega septembra so ljudje čakali dva tedna na prvi pregled in posvetovanje, zdaj pa je treba na prvi obisk pri psihiatru čakati kar dva meseca in pol.
Več tudi samomorov
Pred krizo je bila Grčija po številu samomorov na dnu evropske lestvice. Že v letu 2009 se je število samomorov povečalo za 18 odstotkov v primerjavi z letom 2007. Strokovnjaki zdaj izdelujejo primerjalno poročilo za leto 2010.
Največ samomorov je bilo v grški prestolnici in na otoku Kreta. Med samomorilci je tudi kar nekaj podjetnikov, ki so imeli hude finančne težave. Strokovnjaki opozarjajo, da je odločitev za tako radikalno dejanje vedno rezultat več faktorjev, a po pomoč prihajajo številni, ki so nekoč zaslužili za dostojno življenje, zdaj pa imajo hude finančne težave. To potrjujejo tudi zaposleni v SOS telefonskem centru, ki pomagajo ljudem v stiski.
Kriza identitete in osramočenost
Ponosni Grki se spopadajo s še eno težavo. In sicer s krizo identitete, saj so osramočeni. "Danes cel svet verjame, da so Grki prevaranti in črne ovce Evrope. Grki to zelo težko sprejmejo,“ je dejal eden izmed strokovnjakov.
V preteklosti so nekateri neodvisni novinarji in poznavalci razmer opozarjali, da gre pri prikazovanju Grkov kot "lenega naroda, ki zahteva naš denar", za poskus delitve evropskih narodov, ki tako ne bi bili enotni pri svojih zahtevah in predlogih za reševanje nastale gospodarske krize.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.