Tujina

Grčija bo skušala dobiti več časa za konsolidacijo javnih financ

Atene, 23. 06. 2012 17.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nova grška vlada, ki si želi revizije bolečih pogojev mednarodne pomoči, bo skušala v pogovorih z upniki doseči zajezitev odpuščanja in podaljšanje roka, v katerem mora Grčija ukrepati za konsolidacijo javnih financ.

Nova grška vlada, ki si želi revizije bolečih pogojev mednarodne pomoči, bo skušala v pogovorih z upniki doseči zajezitev odpuščanja in podaljšanje roka, v katerem mora Grčija ukrepati za konsolidacijo javnih financ, za najmanj dve leti, to je do leta 2016. To izhaja iz dokumenta, ki ga je danes objavila vlada v Atenah.

Glede na dokument je namen vlade doseči zastavljene fiskalne cilje "brez nadaljnjega krčenja plač, pokojnin in javnih naložb" ter brez novih davkov. Ob tem vlada napoveduje zamrznitev nadaljnjega odpuščanja javnih uslužbencev in krepitev nadomestil za brezposelne.

Kriza v Grčiji
Kriza v Grčiji FOTO: Thinkstock

Vlada se namerava izogniti odpuščanju redno zaposlenih, a znatno vsoto privarčevati pri operativnih stroških in birokraciji. Grčija je sicer v zameno za mednarodno pomoč obljubila, da bo do leta 2015 število javnih uslužbencev zmanjšala za 150.000, pri čemer naj bi se njihovo število že letos zmanjšalo za 15.000.

Vlada premierja Antonisa Samarasa je prav tako dala vedeti, da si želi revizijo znižanja minimalne plače in v začetku leta sprejetih ukrepov, ki olajšujejo odpuščanje v zasebnem sektorju. Kot so navedli, bi se z revizijo kolektivne pogodbe vrnili na raven, kot jo določa socialna zakonodaja v EU.

Po mnenju vlade bi morali imeti delodajalci in sindikati pravico določiti minimalno plačo v zasebnem sektorju. To so februarja v okviru dodatnih varčevalnih ukrepov, ki jih je morala Grčija sprejeti, če je želela dobiti novo pomoč, znižali za 22 odstotkov, na 586 evrov.

Samarasova vlada želi z danes objavljenim dokumentom pomiriti jezo grškega prebivalstva nad varčevalnimi ukrepi, ki jih je država morala sprejeti v zameno za pomoč EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Ti ukrepi so po mnenju Grkov le še okrepili recesijo, ki traja že pet let. Glede na uradne podatke je trenutno brezposelna četrtina grške delovne sile.

A Grčija je še vedno pod hudim mednarodnim pritiskom, naj uresniči pogoje reševalnega paketa EU in IMF, zaradi katerega zadnji dve leti sploh še plava na površju.

Drugi program mednarodne pomoči od Grčije v letih 2012–2014 v zameno za 144,7 milijarde evrov iz evropskega reševalnega sklada in 19,8 milijarde evrov od IMF terja boleče varčevalne ukrepe in strukturne reforme.

Trojka Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB) in IMF, ki se je z grškimi oblastmi dogovorila o drugem programu pomoči in tudi nadzira njegovo izvajanje, se bo v ponedeljek vrnila v Atene in po dveh mesecih političnega zastoja, ki so ga končale nedeljske nove predčasne volitve v Grčiji, obnovila pogovore z grškim vrhom.

Na nedeljskih volitvah je zmagala Samarasova konservativna Nova demokracija, ki je nato vlado oblikovala skupaj s socialističnim Pasokom in Demokratsko levico.

Novi premier je bil sicer v petek primoran oditi v bolnišnico, kjer so ga danes operirali zaradi odstopa mrežnice v zgodnji fazi. V petek se je polet tega, domnevno zaradi izčrpanosti in preutrujenosti, v bolnišnici znašel novi finančni minister Vasilis Rapanos, ki še sploh ni prisegel.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marinkofranc
23. 06. 2012 21.46
+2
Prej bo Sava gor tekla,kot pa bodo Grki delali in plačevali davke.
maks44
24. 06. 2012 01.18
+1
Davkov sploh nebi bilo potrebno plačevat, če bi sistem uredili na drugači način. Mišljeno je za cel svet ne samo za Grčijo...