Nemčija je s tem postala 11. država članica evroobmočja, ki je potrdila krepitev mehanizma. To so do zdaj storile Belgija, Francija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Portugalska, Španija in Finska, v torek pa tudi Slovenija. Mehanizem EFSF bo imel po novem 779,8 milijarde evrov kapitala in za 440 milijard evrov efektivne zmožnosti posojil.
Zakon o povečanju sredstev sklada ESFS je podprlo 315 poslancev črno-rumene koalicije. To pomeni, da bi bil zakon sprejet tudi brez podpore opozicije, s čimer je Merklova uspešno prestala enega najpomembnejših testov koalicije, ki jo vodi. Če bi se izkazalo, da je bil zakon izglasovan po zaslugi opozicije, bi namreč to spodkopalo sposobnost oziroma pooblastila Merklove za soočanje s krizo v območju evra.
V 620-članskem bundestagu je Merklova prejela t. i. kanclersko večino, kar je njeni vladavini znova povrnilo nekaj trdnosti. "S tem smo jasno izkazali odločnost koalicije pri tem vprašanju," je dejal vodja poslanske skupine koalicijskih liberalcev (FDP) Rainer Brüderle. "Sprejeli smo pomembno odločitev za Evropo."
Tudi Merklova je v razpravi v sredo poudarila, da gre za "našo skupno prihodnost" ter da je potrditev krepitve mehanizma "največjega pomena". Zgornji dom nemškega parlamenta, bundesrat, naj bi zakon potrdil v petek.
"Evropa ne sme postati žrtev notranjepolitičnega vzdušja v Nemčiji"
''Takega glasovanja v bundestagu še ni bilo,'' je na začetku razprave pred glasovanjem dejal vodja poslanske skupine krščanskih demokratov Volker Kauder. Po njegovih besedah ''gre za našo prihodnost, za delovna mesta, za perspektivo mlade generacije''.
Nekdanji finančni minister iz vrst socialnih demokratov (SPD) Peer Steinbruck je črno-rumeni koaliciji očital, da ji je spodletelo, saj evropsko agendo Nemčije prilagaja notranjepolitičnemu vzdušju v državi, poroča spletni Spiegel.
Po njegovih besedah gre pri Evropi za pravno in socialno varnost, poleg tega pa za gospodarski prostor, vreden 12.000 milijard evrov. Po njegovih besedah bo njegova stranka iz odgovornosti za prav to Evropo podprla zakon, ki bo omogočil povečanje sredstev začasnega mehanizma za stabilnost evra.
Še pred razpravo je finančni minister Wolfgang Schäuble poskušal pomiriti strahove nemških davkoplačevalcev, da utegne fond ESFS še naprej rasti. ''Obveznosti, ki jih bo danes prevzel spodnji dom nemškega parlamenta, se ne morejo spremeniti brez vnovične in nove odločitve tega istega parlamenta,'' je za nemški nacionalni radio pred razpravo dejal Schäuble.
Nemčija bo v 440 milijard evrov vreden sklad prispevala 211 milijard evrov, kritiki pa že svarijo, da se bo količina denarja v skladu morala še povečevati.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.