Tujina

Bundestag podprl povečanje sredstev sklada za stabilnost evra

Berlin, 29. 09. 2011 06.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Berlinu je spodnji dom nemškega parlamenta z veliko večino podprl krepitev začasnega mehanizma za stabilnost evra. Glasovanje je bilo pomemben preizkus za koalicijo kanclerke Angele Merkel.

Merklova pred glasovalno skrinjico v bundestagu
Merklova pred glasovalno skrinjico v bundestagu FOTO: Reuters
Nemški parlament je z veliko večino podprl povečanje sredstev za začasni mehanizem za stabilnost evra. Za je glasovalo 523 poslancev, proti jih je bilo 85, trije pa so se glasovanja vzdržali.

Nemčija je s tem postala 11. država članica evroobmočja, ki je potrdila krepitev mehanizma. To so do zdaj storile Belgija, Francija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Portugalska, Španija in Finska, v torek pa tudi Slovenija. Mehanizem EFSF bo imel po novem 779,8 milijarde evrov kapitala in za 440 milijard evrov efektivne zmožnosti posojil.

Bundestag je poleg krepitve ESFS potrdil tudi večje pristojnosti nemškega parlamenta pri prihodnjem odločanju o pomoči evru. Do sedaj je namreč veljalo, da si mora nemška vlada le ''prizadevati'' za ''privolitev'' odbora za gospodarstvo v nemškem parlamentu. Od zdaj bo privolitev bundestaga nujna za vsako odločitev o ukrepih za pomoč evru, poroča Spiegel.

Zakon o povečanju sredstev sklada ESFS je podprlo 315 poslancev črno-rumene koalicije. To pomeni, da bi bil zakon sprejet tudi brez podpore opozicije, s čimer je Merklova uspešno prestala enega najpomembnejših testov koalicije, ki jo vodi. Če bi se izkazalo, da je bil zakon izglasovan po zaslugi opozicije, bi namreč to spodkopalo sposobnost oziroma pooblastila Merklove za soočanje s krizo v območju evra.

V 620-članskem bundestagu je Merklova prejela t. i. kanclersko večino, kar je njeni vladavini znova povrnilo nekaj trdnosti. "S tem smo jasno izkazali odločnost koalicije pri tem vprašanju," je dejal vodja poslanske skupine koalicijskih liberalcev (FDP) Rainer Brüderle. "Sprejeli smo pomembno odločitev za Evropo."

Tudi Merklova je v razpravi v sredo poudarila, da gre za "našo skupno prihodnost" ter da je potrditev krepitve mehanizma "največjega pomena". Zgornji dom nemškega parlamenta, bundesrat, naj bi zakon potrdil v petek.

"Evropa ne sme postati žrtev notranjepolitičnega vzdušja v Nemčiji"

''Takega glasovanja v bundestagu še ni bilo,'' je na začetku razprave pred glasovanjem dejal vodja poslanske skupine krščanskih demokratov Volker Kauder. Po njegovih besedah ''gre za našo prihodnost, za delovna mesta, za perspektivo mlade generacije''.

Nemški bundestag
Nemški bundestag FOTO: Reuters

Nekdanji finančni minister iz vrst socialnih demokratov (SPD) Peer Steinbruck je črno-rumeni koaliciji očital, da ji je spodletelo, saj evropsko agendo Nemčije prilagaja notranjepolitičnemu vzdušju v državi, poroča spletni Spiegel.

Po njegovih besedah gre pri Evropi za pravno in socialno varnost, poleg tega pa za gospodarski prostor, vreden 12.000 milijard evrov. Po njegovih besedah bo njegova stranka iz odgovornosti za prav to Evropo podprla zakon, ki bo omogočil povečanje sredstev začasnega mehanizma za stabilnost evra.

Še pred razpravo je finančni minister Wolfgang Schäuble poskušal pomiriti strahove nemških davkoplačevalcev, da utegne fond ESFS še naprej rasti. ''Obveznosti, ki jih bo danes prevzel spodnji dom nemškega parlamenta, se ne morejo spremeniti brez vnovične in nove odločitve tega istega parlamenta,'' je za nemški nacionalni radio pred razpravo dejal Schäuble.

Nemčija bo v 440 milijard evrov vreden sklad prispevala 211 milijard evrov, kritiki pa že svarijo, da se bo količina denarja v skladu morala še povečevati.

O današnjem dogajanju v Grčiji, kjer raste napetost pred obiskom ''trojke'', ki pregleduje grške ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja, si preberite tukaj.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

upornik_007
29. 09. 2011 22.18
kaksne neumnosti za evro in eu ni vec pomoci
upornik_007
29. 09. 2011 20.14
slovaki tega ne bodo podprli
FCL
29. 09. 2011 14.15
Nemci so še edini pameten narod...
G-i-z-m-o
29. 09. 2011 14.02
Niso krivi Grki, in niso krivi Nemci. Oboji gledajo nase. Edina naši voluharji v parlamentu nimajo te sposobnosti, da bi kaj naredili za lasten narod, recimo rekli NE posojilom Grkom, ali pa rekli NE ukazom iz Nemčije, EU-ja ali ZDA. Naši so krivi, in ne ostali!
qwertzuio9
29. 09. 2011 13.51
zakaj nesramni vladajo, ker se jim pametni umikajo. iz tega sledi, no pametni pomislite......
Ramzess
29. 09. 2011 12.34
Kakšen sklad, ...kdo ga vodi, ...zakaj tako zbira denar, ...in kam gre ta denar pol. Posojal, ...komu. Pa tisto o začasnem mehanizmu, ...kaj to sploh pomeni, ...vse skupaj ne nekam sumljivo.
nazaret
29. 09. 2011 09.45
Deluje mi tako kot Hildica...
poksi592
29. 09. 2011 09.21
"osem milijonov evrov" ???? hitro popraviti, to so resne stvari....
luckyss
29. 09. 2011 07.56
Če bi v Sloveniji legalizirali gospodarski kriminal, ta ne bi bistveno narasel...:)) Na tistih nekaj poštenih posameznikov to ne bi vplivalo, ostala večina pa itak "dela" na robu svojih zmogljivosti...
cirenij
29. 09. 2011 07.42
Pred 20. leti smo glasovali za samostojno državo Slovenijo. Danes smo sužnji velikim, bolj kot nekoč Beogradu. Vam je jasno, koliko denarja požre EU? Sami birokrati se preganjajo v Bruslju. EU je veča brez dna, nemškim interesom.
mulmar
29. 09. 2011 07.36
Zdej se pa vprasam. Ali je bolje imeti enga Boruta, ki ne naredi nic? Ali pa eno Angelo, ki dela vse narobe?