Senatni odbor za mednarodne odnose je z majhno večino desetih glasov proti sedmim potrdil besedilo resolucije za odobritev vojaškega posredovanja proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada zaradi uporabe kemičnega orožja.
Resolucija, ki sta jo sestavila republikanec iz Arizone John McCain ter demokrat Chris Coons iz Delawara pravi, da mora biti cilj vojaške akcije zmanjšanje zmogljivosti režima za uporabo kemičnega orožja. O resolucijo mora glasovati tudi predstavniški dom kongresa, kjer imajo večino republikanci in je bolj razdeljen glede vojaške akcije proti Siriji, kot senat.
"Moja kredibilnost ni na preizkušnji, na preizkušnji je kredibilnost mednarodne skupnosti," pa je o dogajanju v Siriji dejal ameriški predsednik Barack Obama, ki se mudi na Švedskem. Obama meni, da je glede na vse dokaze o uporabi kemičnega orožja na mestu vprašanje, zakaj se iščejo razlogi za neodzivnost. Pravi, da želijo ZDA sodelovati z mednarodno skupnostjo in poslati jasen signal Siriji glede uporabe kemičnega orožja.
"Z visoko stopnjo zaupanja verjamemo, da je bilo v Siriji uporabljeno kemično orožje in da je bil vir sirski predsednik Bašar al Asad," je dejal na skupni novinarski konferenci po pogovorih s švedskim premierjem Fredrikom Reinfeldtom.
"O naših ugotovitvah sem se pogovarjal in s švedskim premierjem se strinjava, da mednarodna skupnost, soočena s takim barbarstvom, ne more ostati tiho," je dejal Obama. "Nisem jaz postavil rdeče črte. Svet jo je postavil," je dodal.
Putin: Rusija potrebuje dokaze
Medtem je ruski predsednik Vladimir Putin znova dejal, da Rusija potrebuje dokaze, da je Asadov režim v Siriji res uporabil kemično orožje, šele potem bo Rusija ''odločno'' ukrepala.
"Če obstaja dokaz, da je bilo uporabljeno kemično orožje s strani vojske, mora biti dokaz predstavljen VS ZN. In biti mora prepričljiv," je v pogovoru za rusko televizijo Prvi kanal povedal Putin.
Če dejansko obstaja dokaz o tem, kakšno orožje je bilo uporabljeno in kdo ga je uporabil, bo Rusija "pripravljena delovati na najbolj odločen in resen način", je še zagotovil ruski predsednik.
Na vprašanje, ali bi se Rusija strinjala z napadom na Sirijo, če bi se izkazalo, da je režim izvedel kemični napad, je Putin odgovoril: "Tega ne izključujem." Je pa poudaril, da bi bilo posredovanje brez mandata VS ZN "nesprejemljivo" in bi lahko bilo kvalificirano izključno kot agresija. "Le VS ZN lahko odobri uporabo sile proti drugi državi," je vztrajal.
Dejal je, da obstaja ''mnenje, da je videoposnetek otrok, ki so bili ubiti v napadu s kemičnim orožjem, kompilacija pripadnikov Al Kaide''. Prav tako je povedal, da se bo Rusija držala dogovorov, da bo sirski vladi dostavila orožje in drugo vojaško opremo.
Znova je ZDA in njene zaveznice opozoril, naj ne ukrepajo enostransko. Vsako posredovanje brez odobritve Združenih narodov bi po njegovem mnenju pomenilo agresijo.
"Ne smemo dovoliti, da uporaba kemičnega orožja ostane nekaznovana"
Francoski premier Jean-Marc Ayrault je danes v parlamentu branil nujnost mednarodne vojaške akcije v Siriji. "Če se ne bomo odzvali, postavljamo v nevarnost mir in varnost v vsej regiji," je dejal ter dodal, da Pariz v primeru vojaškega posredovanja računa na podporo Evrope in Arabske lige. "Da, rešitev sirske krize bo politična, ne vojaška. Vendar poglejmo resnici v obraz: če ne bomo ustavili takšnega ravnanja režima, ne bo politične rešitve," je dejal na izredni seji parlamenta o morebitnem sodelovanju Francije v morebitnem vojaškem posredovanju v Siriji.
Ayrault je pred poslanci poudaril, da svet ne more dovoliti, da "največja in najbolj grozljiva uporaba kemičnega orožja od preloma stoletja ostane nekaznovana". Če se ne bi odzvali, bi poslali sporočilo, da je mogoče kemično orožje uporabiti "morda v večjem obsegu", vzpodbudili bi skrajneže med uporniki in odpravili spodbude za sirskega predsednika za pogajanja, je dejal pred narodno skupščino, medtem ko je njegov govor sočasno v senatu prebral zunanji minister Laurent Fabius.
"Kakšen interes bo imel Asad za pogajanja, če bo verjel, da lahko, tako kot je znova ponovil v začetku tedna, 'likvidira' svojo opozicijo, predvsem z orožjem," je dodal in ponovil, da si Francija želi odhoda Asada z oblasti "v okviru politične rešitve, za katero si bo Francija še naprej prizadevala".
Asadov režim uporablja kasetno strelivo
Režim sirskega predsednika od druge polovice leta 2012 množično uporablja kasetno strelivo, navaja poročilo Koalicije o kasetnem strelivu, ki združuje približno 350 civilnih društev iz več kot 90 držav. Sirija ni podpisnica konvencije o kasetnem strelivu, ki je začela veljati leta 2010.
Poročilo navaja, da je bilo egiptovsko in rusko kasetno strelivo, ki ga uporablja Sirija, zelo verjetno dobavljeno pred začetkom in ne v času trajanja sirskega konflikta.
Do konca julija je konvencijo o kasetnem strelivu podpisalo 112 držav. Slovenija jo je ratificirala 19. avgusta 2009 kot 17. država. Pogodba med drugim prepoveduje uporabo, proizvodnjo, prenos in kopičenje kasetnega streliva.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.