Tujina

Hollande o zračnih napadih na IS: Naše sile so zadele tarčo

Pariz, 27. 09. 2015 10.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Francija je izvedla prve zračne napade na skrajno skupino Islamska država v Siriji. Kot so sporočili iz predsednikovega urada, so bile tarče napadov določene med izvidniškimi poleti, napadi pa so bili usklajeni z regionalnimi partnerji. "Napadli bomo vsakič, ko bo ogrožena naša nacionalna varnost," so napovedali.

Francija je danes izvedla prve zračne napade na skrajno skupino Islamska država v Siriji.

Iz urada francoskega predsednika Francoisa Hollanda so sporočili, da so bile tarče napadov določene med izvidniškimi poleti, ki so jih izvajali od 8. septembra. Napadi so bili usklajeni z regionalnimi partnerji, so dodali. "Napadli bomo vsakič, ko bo ogrožena naša nacionalna varnost," so napovedali v Elizejski palači.

V uradu francoskega predsednika ob tem pozivajo k "celoviti rešitvi za sirski kaos", kjer je treba zaščititi civilno prebivalstvo pred vsemi oblikami nasilja - pred Islamsko državo in drugimi terorističnimi skupinami, pa tudi pred morilskim bombardiranjem režima sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Francoska vojaška letala so sicer do zdaj sodelovala samo pri napadih na IS v sosednjem Iraku.

Francoski predsednik Francois Hollande, ki se New Yorku udeležuje zasedanje Generalne skupščine ZN, je pojasnil, da je šest francoskih vojaških letal napadlo vadišče IS na vzhodu Sirije. "Naše sile so zadele tarčo" blizu mesta Deir Ezor in jo povsem uničile, je dejal.

Hollande je še poudaril, da nihče ne bi smel biti izključen iz pogovorov o končanju vojne v Siriji. "Francija se pogovarja z vsemi in nihče ni potisnjen na stran," je zatrdil, s čimer je nakazal, da se je Pariz o končanju sirskega konflikta pripravljen pogovarjati tudi s sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom.

Francoski predsednik Francois Hollande
Francoski predsednik Francois Hollande FOTO: Reuters

V Sirijo in Irak odšlo skoraj 30.000 tujih borcev

Medtem pa ameriški obveščevalci ocenjujejo, da je od leta 2011 v Sirijo in Irak odšlo skoraj 30.000 tujih borcev, da bi sodelovali v tamkajšnjih spopadih. Številni od njih so se pridružili IS, je poročal ameriški časnik The New York Times.

Aktualno število tujih borcev, ki naj bi zajemalo številne zahodnjake, morebiti tudi okoli 250 ameriških državljanov, je okrog dvakrat večje od lanskih ameriških ocen, piše časnik, ki se sklicuje na neimenovane ameriške obveščevalne vire.

V zadnjih tednih so se sicer pojavili očitki, da ameriška vojska v obveščevalnih poročilih ne prikazuje celotne slike o grožnji, ki jo predstavlja IS, ter poskuša olepšati stanje.

Ameriški predsednik Barack Obama bo v torek predsedoval mednarodnemu srečanju voditeljev ob robu Generalne skupščine Združenih narodov, ki se borijo proti IS in nasilnemu ekstremizmu. V torek naj bi poleg tega objavili poročilo ameriškega kongresa o tokovih tujih borcev v Sirijo in Irak, ki naj bi nakazovalo, da leto dni zračnih napadov pod vodstvom ZDA ni uspelo upočasniti novačenja v ekstremistične vrste.

Poleg zračnih napadov na položaje IS je Pentagon vzpostavil 500 milijonov dolarjev težak program urjenja in oboroževanja "zmernih" sirskih upornikov. A ta se je izkazal za polom. Med drugim so prvo enoto 54 teh borcev premagali skrajnejši islamistične Fronte al Nusra, druga enota pa naj bi v zameno za varni prehod džihadistom predala del svoje opreme in orožja.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni