Še malo in ena največjih in tehnično najbolj zapletenih reševalnih akcij bo pri koncu. Da bi dosegli rudarje, ujete okoli 625 metrov globoko, so vrtali kar tri jaške. Šele ko so s prvim prišli do nekaj kvadratnih metrov velikega podzemnega zatočišča, kjer so rudarji zadnja dva meseca, so dela na ostalih dveh ustavili.
Jašek je širok vsega 60 centimetrov. Po njem bodo po rudarje poslali 420 kilogramov težko in slabe štiri metre visoko kapsulo, imenovano Feniks, ki ima premer le 53 centimetrov. V kapsuli je triurna zaloga kisika, rudarji imajo v njej kisikove maske, slušalke in mikrofon, prek katerih bodo v stalnem stiku s površjem. Na obod Feniksa so namestili tudi kolesa, ki bodo ublažila tresljaje.
Rudarji bodo morali v kapsuli, ki bo po rešilnem rovu potovala s hitrostjo en meter na sekundo, zdržati okoli pol ure, kolikor naj bi trajala njihova pot na svobodo.
Oblečeni bodo v posebno obleko, zasnovano za astronavte, s pomočjo katere bodo spremljali njihove življenjske funkcije. Merili bodo porabo kisika, dihanje, telesno temperaturo in srčni utrip.
Prvi se bodo na pot podali štirje rudarji, ki so najbolje pripravljeni in imajo največ izkušenj z delom v rovu. Po eni strani bodo tako opogumili ostale, po drugi pa bodo lahko reševalcem na vrhu sporočili, če bodo med dvigovanjem opazili razpoke v jašku. Za njimi bodo na površje potegnili najšibkejše, nato pa še vse ostale. V 48 urah bi morali biti vsi na varnem.
Reševalci so pripravili tri kapsule, vse pa imajo isto ime. Tako se bo reševanje lahko nadaljevalo tudi, če se katera od njih pokvari.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.