Srbska radikalna stranka (SRS) je sinoči v središču Beograda organizirala protest proti prijetju generala Ratka Mladića. Stranka je pozivala k mirnemu protestu, a se skupina ekstremistov tega ni držala in je s kamni ter steklenicami zasula policiste. Policija je prijela 180 ljudi, od tega najmanj 37 mladoletnih.
Direktor policije Milorad Veljović je dejal, da bodo vse prijete zaslišali v prisotnosti tožilca in sodnika, poskušali pa bodo ugotoviti, ali so bili organizirani. Dodal je, da je v interesu policije, da se ugotovi, kaj se je zgodilo na mitingu stranke SRS, poskušali pa bodo ugotoviti tudi motiv izgrednikov. Notranji minister Ivica Dačić pa je dejal, da je bilo ranjenih 11 izgrednikov in 32 policistov, poškodovanih naj bi bilo šest objektov in pet policijskih vozil. Med prijetimi je bilo po njegovih besedah 17 pripadnikov esktremistične skupine 1389.
Okoli polnoči sta policija in žandarmerija v središču mesta vzpostavili red.
Spopad se je začel malo pred 21. uro, ko je skupina protestnikov napadla policiste, ki so protestnikom preprečili pot do tujih veleposlaništev. Na oder je takrat stopil funkcionar SRS Milorad Miričić, ki je udeležence shoda pozval, naj se vzdržijo nasilnih dejanj in naj do umiritve položaja vsi sedejo na tla. Prisotnih je bilo okoli 3.000 policistov, shod pa so varovali tudi številni strankini varnostniki.
Na shodu je bilo sicer mogoče slišati pozive za končanje sodelovanja s Haagom, oblasti pa so obtožili, da so preveč poslušne do Zahoda. Shoda se je udeležilo okoli 10.000 ljudi, med drugim jih je nagovoril tudi Dragan Todorović, namestnik predsednika Vojislava Šešlja. 13-letni Šešljev sin Vladimir je prebral očetovo pismo, v katerem je bilo zapisano, da se bo moral srbski predsednik Boris Tadić zagovarjati zaradi prijetja Mladića in napovedane izročitve haaškemu sodišču.
'Običajna politična folklora v Srbiji'
Srbski predsednik Boris Tadić je izjavil, da so bili neredi ob protestu v podporo Mladiću pričakovani, vendar pa je imela policija razmere pod nadzorom. Ocenil je, da so tovrstni izgredi del običajne politične folklore v Srbiji pa tudi v celotni Evropi, kjer je, kot je dejal, mogoče videti hujše in kompleksnejše nerede.
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Valentin Inzko pa se je danes odzval na proteste v podporo Mladiću, ki jih organizirajo v Republiki srbski.
"V moji domovini Avstriji smo imeli določeno število znanih vojnih zločincev – nacistov in ne bi bilo dobro sprejeto pri avstrijskem narodu, če bi nekdo organiziral proteste v podporo tem nacističnim vojnim zločincem," je dejal in dodal, da si kaj takega prav tako ne more zamisliti v Nemčiji 15 let po koncu druge svetovne vojne.
Hočejo imena organizatorjev neredov
Podpredsednik srbskih radikalcev Dragan Todorović pa je srbske oblasti pozval, naj čim prej sporočijo imena odgovornih za nemire. Če v nekaj dneh tega ne bodo storili, bo to pomenilo, da je oblast sama organizirala nemire.
''Če so sposobni najti najbolj iskanega haaškega ubežnika, potem so sposobni najti tudi organizatorje neredov na včerajšnjem shodu,'' je dejal.
Protesti tudi v Zvorniku
V Zvorniku pa se je danes zbralo okoli 2000 Mladićevih privržencev, ki so izrazili nezadovoljstvo zaradi njegove aretacije. Član predsedstva borčevske organizacije Republike srbske Željko Lalić je ob tem dejal, da so borci vojske RS ponosni, da so bili pod poveljstvom Mladića in da so branili svoje domove, poročajo srbski mediji.
Predsednik borčevske organizacije Zvornik Dragan Milošević pa je od vlade Republike srbske zahteval, da odprejo poseben račun za sredstva za Mladićevo obrambo ter obrambo vseh drugih generalov. Ob tem je dejal, da srbski predsednik Boris Tadić zaradi ''sramotnega dejanja aretacije'' ni dobrodošel v Republiki srbski.
Tudi predsednik Republike srbske Milorad Dodik je danes sporočil, da podpira shode v podporo Mladiću. Po njegovem mnenju bi bilo primerneje, če bi v Sarajevu podali odgovor na vprašanja o številnih grozodejstvih nad Srbi, za katera ni nihče odgovarjal, kot pa da se veselijo Mladićeve aretacije.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.