Po hudi bolezni je umrl tajski kralj Bhumibol Adulyadej, ki je bil monarh z najdaljšim stažem, saj je bil na prestolu kar 70 let. Prvi mož vojaške hunte, premier Prayut Chan-O-Cha je razglasil enoletno obdobje žalovanja, prestolonaslednik Maha Vajiralongkorn pa se že pripravlja na prevzem kraljevega žezla.
Kralj Bhumibol je bil zelo spoštovan in priljubljen na Tajskem. Na začetku svoje vladavine je z različnimi infrastrukturnimi in kmetijskimi projekti spodbujal gospodarski razvoj Tajske. Veljal pa je tudi za steber stabilnosti v državi, ki so jo že večkrat pretresli državni in vojaški udari. Tudi zdaj je na Tajskem na oblasti vojaška hunta, ki je izvedla vojaški udar leta 2014.
V zadnjem času je bilo njegovo zdravje precej krhko in se je le poredko pojavljal v javnosti. Zadnjič so ga v javnosti videli pred skoraj letom dni. Njegovo zdravstveno stanje je bilo sicer dolgo državna skrivnost.
V nedeljo so zdravniki opozorili, da njegovo stanje ni stabilno in država se je začela pripravljati na njegovo smrt. Analitike sicer skrbi, da bi lahko njegov odhod povzročil gospodarsko nestabilnost, predvsem zato, ker še ni znano, kako bo država ravnala v primeru njegove smrti.
Bhumibola so na Tajskem obravnavali kot nekakšno božanstvo. Ob novici, da se mu bližajo poslednje ure, se je pred bolnišnico zbrala množica ljudi. Veliko jih je bilo oblečenih v rožnato barvo, kar naj bi mu prinašalo srečo.
Razglasili leto dni žalovanja
Tajska bo zdaj vstopila v enoletno obdobje žalovanja, je sporočil premier Prayut Chan-o-cha. S petkom bodo na vseh javnih ustanovah spustili zastave na pol droga, javni uslužbenci bodo morali eno leto nositi črnino, k temu pa pozivajo tudi ostale prebivalce. Prebivalce Tajske so tudi pozvali, naj se za najmanj 30 dni vzdržijo vsakršnih praznovanj.
Državljane je tudi pozval k molitvi za pokojnim kraljem. "Zdaj je v nebesih in od tam čuva državljane Tajske," je dejal premier. "Bogata vladavina našega kralja se je končala. Močno se je dotaknil življenj vseh nas in naša hvaležnost je velikanska," je še dodal.
Prayut Chan-O-Cha je še napovedal, da bo novi kralj zdaj postal 63-letni prestolonaslednik Vajiralongkorn.
Toda slednji je kasneje po besedah premierja že zaprosil za nekaj časa odloga, preden bi uradno prevzel krono, da bi lahko žaloval za očetom. "Zaprosil nas je za več časa, da se pripravi na pravni proces, s katerim se ga bo razglasilo za kralja," je sporočil Prayut Chan-O-Cha. Gre za presenetljivo obvestilo, ki bi lahko okrepilo zaskrbljenost glede nasledstva v monarhiji.
Vajiralongkorn sicer ni tako priljubljen, kot je bil njegov oče, zato bi bil prenos položaja lahko velik izziv za tajske oblasti, opozarja BBC. V veljavi so sicer strogi zakoni, ki ščitijo monarhijo in tudi nasledstvene pravice v monarhiji. Vsaka javna razprava na to temo se lahko konča z dolgoletno zaporno kaznijo, še navaja BBC.
Kralj Bhumibol se je rodil 5. decembra 1927 v Cambridgeu v ameriški zvezni državi Massachusetts. Kralj je postal 9. junija 1946, po skrivnostni smrti brata, kralja Anande Mahidola, ki je bil ustreljen v kraljevi palači v Bangkoku. Kronali so ga sicer šele štiri leta kasneje, ko je zaključil šolanje v Švici.
Med 70-letno vladavino je obnovil že praktično zamrlo ustavno monarhijo v tej državi in jo preobrazil v eno najmočnejših in najbogatejših na svetu. V turbulentnih časih številnih državnih udarov je veljal za združevalno osebnost, pri njem pa so vsi prevratniki iskali tudi podporo in jo običajno tudi dobili. Podprl je tudi vojaški udar proti Jingluck Shinawatra leta 2014.
Leta 2011 razglašen za najbogatejšega monarha na svetu
Njegova osebnost je bila skrbno propagandno negovana, ščitila pa ga je tudi stroga zakonodaja, ki je prepovedovala vsakršno žaljenje. Vse to pa je vplivalo tako na njegovo slavo doma kot v tujini, pa tudi na njegovo bogastvo; po ocenah ameriške revije Forbes je bil leta 2011 najbogatejši monarh na svetu.
Kljub bogastvu pa je živel relativno skromno. Njegova "jahta" je bila dolga le pet metrov, tudi njegove palače niso zelo razkošne. Rad se je ukvarjal z glasbo in je veljal za dobrega saksofonista. Ukvarjal se je tudi s fotografijo in jadranjem. Na ta način se je približal navadnim ljudem, ki so ga zato toliko bolj spoštovali.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.