Nasa je zbrala številne satelitske posnetke orkana Sandy, ki je v noči na torek prizadel vzhodno obalo ZDA. Mesta so poplavljena, veter je ruval drevesa in rušil hiše, mnogi so še vedno brez elektrike, zaradi obsežnosti orkana, ki se je združil še z dvema frontama, pa bo vzhod ZDA in Kanade še nekaj dni priča izredno močnemu vetru, dežju in obilnim snežnim nevihtam. Sandy, ki je ob prehodu na kopno prešla v posttropsko nevihto, bo še nekaj dni povzročala številne nevšečnosti precejšnjemu območju severovzhoda ZDA in vzhoda Kanade. Njena moč še ne pojenja, res pa je, da so največ škode povzročale poplave in močni vetrovi, ki so ob stiku s kopnim prizadeli obalna območja New Jerseyja, Atlantic City in New York.
Kar so Nasini posnetki napovedovali, se je uresničilo
Ves čas pomikanja orkana proti kopnemu je bilo jasno, da bo ta super orkan prve kategorije imel katastrofalne posledice. Agencija Nasa je na svoji spletni strani objavila posnetke različnih satelitov, ki so prečkali pot orkana Sandy tik pred stikom s kopnim in ob prehodu na kopno.
Na prvem infrardečem posnetku je središče orkana temno vijolične barve in še ni doseglo obale, pač pa se zadržuje le nekaj kilometrov vzhodno od obale New Jerseyja.
Nasa je objavila tudi radarski posnetek orkana, in sicer njegov prečni prerez, ki je razkril, da vzhodni obali poleg vetra in dežja grozijo še obilni snežni zameti. O obilnem sneženju poročajo iz Zahodne Virginije, Marylanda in Severne Karoline.
V animaciji, ki jo je pripravila Nasa, pa je vidna pot in krepitev orkana na poti proti severu. Da gre za res obsežen orkan, pove tudi podatek, da bi bila Sandy, če bi bila država, 20. največja na svetu. Premer orkana je po podatkih Nase presegel 1000 milj oziroma 1600 kilometrov.
Le nekaj ur pred prehodom na kopno se je Sandy pridružila še polarna fronta s severa ter manjša fronta z zahoda. Orkan se je še okrepil, saj je po izmerjenih podatkih zračni pritisk v središču padel z 946 milibarov na 943 milibarov, s tem pa je Sandy "prehitela" orkan Donno in postala rekorderka.
Modra barva je območje neviht in močnega vetra, medtem ko je temna vijolična barva osrednji del orkana, v katerem divjajo izredno močne nevihte, oblaki pa segajo zelo visoko v ozračje. Temperatura v zgornjih plasteh oblakov je padla na do -52 stopinj Celzija, kar je še en podatek, ki prikazuje razsežnost oziroma uničevalno moč orkana. Višji so oblaki, nižje so temperature, močnejša bo nevihta. Glede na modro barvo se orkan razprostira čez območje Severne Karoline na jugu, območje Ohia in sega vse do vzhoda Kanade.
Nevihta "Frankenstorm", kot so Sandy poimenovali mediji, je prinesla določenim območjem katastrofalne padavine. S pritekanjem polarnega zraka s severa višjim predelom grozijo še snežni meteži. Poplavljeni so obsežni obalni predeli. Obalo New Yorka je prizadel dobrih 4 metre visok poplavni val. Zaradi vetra, močnih nalivov in visoke plime se je za toliko dvignilo morje in poplavilo nižje ležeče predele.
Zaradi stika orkana s hladno polarno fronto, ki se je Sandy pridružila s severa, ter zaradi polne lune, ki povzroča višje plimovanje, je Sandy zelo redka oblika hibridne nevihte, katere posledice bo mogoče čutiti tudi precej daleč v notranjosti, po ocenah strokovnjakov tudi do območja Velikih jezer, kjer na jezeru Michigan pričakujejo poplavne valove.
Kako je potekala njena pot?
Orkan Sandy je svoj pohod pred dnevi začela severno od Paname. Na Haitiju, kjer je imela največjo moč, je umrlo 51 ljudi, o smrtnih žrtvah pa so poročali še z Jamajke, Kube in Bahamov. Močan veter je ruval drevesa, trgal daljnovode, rušil hiše in mostove, največ škode pa so povzročile katastrofalne poplave. Pot je nadaljevala proti severu in se približala vzhodni obali ZDA, ki jo je dosegla v noči na torek.
Orkan ali tudi tropski ciklon je viharni vremenski pojav v Zemljinem ozračju. Gre za območje skrajno nizkega zračnega pritiska, ki v splošnem nastane nad tropskimi oceani. Gre za zelo obsežne zračne vrtince, v katerih je zelo nizek zračni pritisk in močna nevihtna dejavnost. Orkani se pomikajo po precej nepredvidljivih poteh. Na severni polobli pogosto zavijejo proti severu. Ko pridejo nad kopno, njihova moč običajno začne usihati. Zaradi uničujoče moči sodijo med največje naravne katastrofe na Zemlji.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.