Španijo je zajela celodnevna splošna stavka. V prometu je v jutranjih urah nastal velik kaos, medtem ko na policah v kioskih ni časopisov, saj so že v torek stavkali zaposleni pri glavnih španskih časnikih. Delavci protestirajo proti načrtovanim reformam, s katerimi skuša španska vlada državo rešiti iz globoke krize.
V prestolnici so se tako jezni državljani v službo odpravili peš, nekateri pa so čakali na avtobusnih postajališčih in na postajah podzemne železnice. Oblasti ocenjujejo, da je v Madridu normalno delovalo 75 odstotkov podzemnih vlakov, medtem ko avtobusi skoraj niso vozili. Na mestnih ulicah so se medtem nabrale smeti, ki jih delavci zaradi stavke niso pobrali.
Ulice španskih mest so preplavili tudi letaki s pozivi, naj delavci ostanejo doma. Stavke so se v večji meri udeležili zaposleni v industriji, manj pa zaposleni v storitvenem sektorju. Najbolj je stavka prizadela avtomobilski, jeklarski in rudarski sektor ter ribiško in elektronsko industrijo.
Izpeljali okoli 20 odstotkov letov znotraj Evrope
Stavko je občutilo tudi več tisoč turistov, saj naj bi izpeljali le okoli 20 odstotkov letov znotraj Evrope in 40 odstotkov drugih mednarodnih letov. Približno 300 letov so v jutranjih urah odpovedali ali preložili, približno četrtina lokalnih vlakov in 20 odstotkov hitrih vlakov pa naj bi delovalo okrnjeno.
Eden največjih španskih sindikatov CCOO je stavko označil za uspeh, saj jo je podprlo več ljudi kot v primeru zadnje splošne stavke leta 2002, je povedal generalni sekretar CCOO Ignacio Fernandez Toxo. V sindikatu CEOE ob tem ocenjujejo, da je bilo 95 odstotkov trgovin kljub stavki odprtih, medtem ko se španska vlada do števila stavkajočih ni želela opredeliti. Sporočila je, da s sindikati ne bo bojevala "vojne številk".
Španija v globoki recesiji
Svetovna finančna in gospodarska kriza sta povzročili zlom španskega nepremičninskega sektorja, kar je močno prizadelo špansko gospodarstvo in državo pahnilo v globoko recesijo. Iz nje se je država že izvila, vendar pa je okrevanje gospodarstva zelo počasno, stopnja brezposelnosti v državi pa znaša kar 20 odstotkov.
Ker so se mnogi zbali, da bi lahko Španijo doletela podobna usoda kot močno zadolženo Grčijo, je bila vlada primorana ukrepati. Med drugim se je lotila reforme trga dela, ki predvideva enostavnejše in cenejše odpuščanje delavcev. To naj bi odpravilo rigidnost trga dela in posledično pomagalo gospodarstvu.
Sindikati nasprotujejo reformi
Sindikati menijo, da reforme spodkopavajo delavske pravice, poleg reforme trga dela pa nasprotujejo tudi načrtom glede zvišanja upokojitvene starosti in ostrim varčevalnim ukrepom, med drugim predvidenemu zmanjšanju plač v javnem sektorju. Vlada je varčevalno naravnan proračun za leto 2011 sprejela pred dnevi, potrditi pa ga mora še parlament.
Protesti proti ostrim varčevalnim ukrepom, ki so jih sprejele vlade članic Evropske unije, bodo sicer danes potekali po vsej Evropi. Osrednje prizorišče dogodka bo Bruselj, kjer se bo protestov po navedbah organizatorjev udeležilo okoli 100.000 predstavnikov iz 50 sindikalnih organizacij iz 30 evropskih držav, med njimi 130 iz Slovenije.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.