Mineva leto dni od smrti najbolj iskanega in osovraženega človeka na svetu. Osamo bin Ladna so ubili pripadniki posebnih enot ameriške vojske, ukaz pa je 29. aprila izdal predsednik ZDA Barack Obama. Vodja teroristične organizacije se je skrival v hiši v pakistanskem mestu Abotabad. Celotna operacija je trajala približno 40 minut.
Truplo bin Ladna so Američani odvrgli v Indijski ocean. Tako so želeli preprečiti, da bi se na grobu Osame bin Ladna zbirali njegovi podporniki. Pri pogrebu naj bi upoštevali vse muslimanske verske običaje. Ameriška administracija se je odločila, da fotografije mrtvega bin Ladna ne bo objavila, čeprav jih je javnost želela oziroma še vedno želi videti.
Ko so Američani izvedeli, da je njihov sovražnik številka ena mrtev, so se odpravili na ulice in se veselili. Ob prvi obletnici njegove smrti v ZDA sicer niso predvideli posebnih dogodkov, so pa okrepili varnostne ukrepe.
Kdo je bil Osama bin Laden in kako se je iz ameriškega zaveznika prelevil v njihovega največjega sovražnika?
Osama bin Laden je bil v 80. letih prejšnjega stoletja ameriški zaveznik. V tem času se je v Afganistanu boril proti okupaciji takratne Sovjetske zveze. A nato si je iz nekdanje zaveznice zaradi vojaške navzočnosti v Saudski Arabiji ustvaril glavnega sovražnika.
Bin Laden je bil glavni pobudnik napada na ZDA. 11. septembra 2001 so teroristi Al Kaide ugrabili potniška letala in izvedli napad na ameriškem ozemlju. Američani so od šoka za nekaj trenutkov obnemeli, nato pa so vsi po vrsti začeli napovedovati maščevanje. Začela se je vojna proti terorizmu in predsednik George Bush mlajši je izjavil, da želi bin Ladna dobiti živega ali mrtvega.
Bin Laden se je po ameriškem napadu na režim afganistanskih talibanov konec leta 2001 skrival v odročnih predelih Afganistana in Pakistana ter občasno v svet poslal posnetke, s katerimi je opozarjal nase, Al Kaido in njihovo sveto vojno. Busheva administracija je po osmih letih neuspešnega lova za bin Ladnom spremenila taktiko in ga razglasila za nepomembnega.
Zadnjih šest let svojega življenja se je Osama bin Laden skrival v pakistanskem Abotabadu, kjer je živel skoraj normalno družinsko življenje z ženami in otroki.
Bin Ladnova smrt kot predvolilni pripomoček
Obamovi politični nasprotniki so s stisnjenimi zobmi predsedniku priznali uspeh, ki pa ga ne more pretirano izkoriščati. Vojna proti terorizmu in njeno politično izkoriščanje je bilo osem let stvar republikancev, zaradi česar so jih demokrati kritizirali.
Po enem letu se je navdušenje nad smrtjo bin Ladna med Američani tudi poleglo. Se pa ameriški predsednik Barack Obama zadnje čase rad pohvali z "uspešno akcijo“. Tako upa, da si bo nabral točke med volivci in da bo znova zmagal na prihajajočih volitvah.
Novi časi – novi zločinci
Obama je leta 2008 obljubljal, da bo vojno proti terorizmu pripeljal do konca in ta danes res ni več tako v središču pozornosti, kot je bila v Bushevih časih. Tako je Bin Ladna na vrhu seznama najbolj iskanih zločincev FBI zamenjal 29-letni pedofil Eric Toth.
V zadnjem letu so različni založniki natisnili kar nekaj knjig, ki pripovedujejo o akciji ameriških specialcev, potekajo pa tudi intenzivne priprave na snemanje filma. Američani so med racijo zasegli številne materialne dokaze o delovanju in življenju bin Ladna in drugih teroristov. Strokovnjaki so celotno gradivo podrobno preiskali, določene posnetke in zapise pa so tudi javno razkrili. S tem so po mnenju večine raziskovalcev razblinili mit o neuničljivem vodji islamskih teroristov. Posnetki namreč kažejo starejšega moškega, ki živi v skromnih razmerah, za razliko od podobe, ki so jo teroristi želeli prikazati svetovni javnosti – močnega, strašljivega in odločnega moškega, ki grozi Američanom in preostalemu svetu.
Je res mrtev?
Nekateri še vedno dvomijo, da je Osama bin Laden res mrtev. Zato tudi zahtevajo javno razkritje dokazov o njegovi smrti. Ameriška administracija, kot že rečeno, je zavrnila možnost objave fotografij mrtvega bin Ladna, poudarjajo pa, da so na truplu, preden so ga odvrgli v ocean, opravili DNK analizo, ki je potrdila, da gre res za najbolj iskanega terorista. Nekateri izbranci oziroma ameriški politiki so fotografijo videli. Med njimi je tudi senator John McCain, ki je dejal, da ni dvomov, da je Osama mrtev.
Kaj po smrti Osame bin Ladna?
Že pred njegovo smrtjo je kazalo, da Al Kaida deluje oslabljeno. A vojna zoper terorizem se nadaljuje, saj varnostni podatki ameriških agencij kažejo, da se aktivnosti določenih celic krepijo.
Pojavili so se tudi "samotni volkovi", kot je Anders Breivik na Norveškem in Mohamed Merah v Franciji, oba pa predstavljata nov tip teroristov.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.