Britanski kozmolog Stephen Hawking je skupaj z ruskim milijarderjem Jurijem Milnerjem predstavil ambiciozno pobudo, katere cilj je prodreti globlje v vesolje in tam iskati inteligentno življenje. Gre za projekt Breakthrough Starshot, katerega cilj je poslati mini vesoljska plovila v Zemlji najbližji zvezdni sistem Alfa Kentavra.
Na projektu, pri katerem sodeluje tudi ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg, bo delovala mednarodna ekipa znanstvenikov, inženirjev in astronavtov. Njihova naloga bo oblikovati floto superkompaktnih, ultralahkih vesoljskih oz. nanoplovil.
Cilj projekta je mini vesoljska plovila, ki naj ne bi bila večja od mobilnega telefona, poslati v zvezdni sistem Alfa Kentavra. To je od Zemlje oddaljeno 4,37 svetlobnih let.
Po ocenah naj bi z novimi plovili sistem Alfa Kantavra dosegli v okoli 20 letih - za razliko od 30.000 let, kolikor bi za pot do tja potrebovalo današnje najhitrejše vesoljsko plovilo.
Hawking in Milner, ki sta projekt novinarjem predstavila v New Yorku, sta poudarila, da je čas, da si človeštvo drzne narediti nov veliki skok v zgodovino. To bi lahko po njunih ocenah omogočile nove tehnologije. V prvi fazi namerava njuna ekipa zgraditi superlahko vesoljsko plovilo, ki bo potovalo z 20 odstotki svetlobne hitrosti.
Sicer pa naj bi bili podatki in ugotovitve, do katerih bodo prišli v projektu, javno dostopni vsem. Po navedbah ekipe so tudi že vzpostavili stik z ameriško vesoljsko agencijo Nasa, prav tako si želijo sodelovanja z Evropejci.
Kaj pa, če so nas oni že obiskali?
Ob projektu se seveda poraja vprašanje, če smo mi sposobni narediti ta mini plovila, zakaj jih ne bi bili Nezemljani? Kaj pa če so nas oni s svojimi robotki že obiskali in tega sploh nismo opazili?
Astrofizika Avi Loeb in Ann Druyan sta ta vprašanja postavila ob predstavitvi zgoraj omenjenega projekta. ''Moraš se vprašati, ali obstaja možnost, da so take stvarce že letele nad nami in so bile od drugih civilizacij. Premikajo se tako hitro in so tako majhne, da ne bi imele veliko energije in zato jih ne bi opazili,'' je komentiral Loeb.
Loeb je nadaljeval, da bi s projektom mini plovil lahko rešili Fermijev paradoks, katerega bistvo je vprašanje ''kje so vsi''. Vesolje je ogromno in obstaja nešteto možnosti, da se je razvilo življenje še kod drugod kot na Zemlji. Zakaj se torej nekje ne bi razvila bolj inteligentna bitja, kot smo mi. Prav možno je, da so nas s takimi robotki obiskali in jih mi ne bi zaznali, dejstvo je, da imamo še vedno velike težave z opažanjem relativno majhnih asteroidov, kakršen je bil denimo tisti, ki je povzročil kar nekaj škode v Čeljabinsku.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.