V noči na torek so ulice Londona že tretji dan zapored zavzeli posamezniki, ki so si za cilj zadali uničiti, kar se uničiti da. Včerajšnje nasilje se je začelo v londonskem okrožju Hackney, ko je policija ustavila in preiskala moškega, a pri njem ni našla ničesar sumljivega. Ko se je večer prevesil v noč, so izgredniki dobili svež zagon in izgredi so se širili po mestu. Razbijali so okna, kradli, uničevali avtomobile in zažigali stavbe. Goreče skladišče družbe Sony je le eden od mnogih žalostnih prizorov, ki kažejo, da je v Londonu nekaj resno narobe.
Nasilje se je razširilo tudi na Birmingham, Liverpool, Manchester in Bristol ter nekaj manjših mest. V Birminghamu so mladi svoj bes stresli v nakupovalnem območju, kjer so razbijali okna in ropali trgovine. Spravili so se tudi nad restavracijo kuharskega mojstra Jamieja Oliverja. V Handsworthu so zažgali policijsko postajo. Iz Manchestra poročajo, da so izgredniki poškodovali več avtomobilov, v Liverpoolu pa je težave povzročalo do 200 mladih.
Scotland Yard je sporočil, da so skupno prijeli 563 posameznikov, od tega 200 sinoči. Ovadili so jih 105. Med izgredi je bilo ranjenih 111 policistov in pet policijskih psov.
Prva žrtev izgredov
Danes čez dan so bile razmere v Londonu mirne, prebivalci prizadetih območij so organizirali čistilne akcije. S tem naj bi pokazali, da ima Velika Britanija tudi drugačen obraz in ljudi, ki želijo pomagati. Fotografije čiščenja si lahko pogledate v spodnji galeriji.
Okoli 14. ure po našem času je policija sporočila, da je v bolnišnici umrl 26-letnik, ki so ga sinoči ustreljenega v glavo našli v avtomobilu v okrožju Croydon na jugu Londona. S prijatelji naj bi se zapletel v spor s skupino devetih posameznikov, je pojasnil Scotland Yard.
Pozno popoldne so številne trgovine in restavracije v Birminghamu, Salfordu, Manchestru in Bristolu predčasno zaprle svoja vrata. Tudi gledališča so odpovedala predstave.
Malo pred 17. uro je BBC poročal, da so izgredniki v West Bromwichu razbili več izložb trgovin. Na ulicah je bilo moč videti okoli 200 mladih s kapucami, ki jih je policija pregnala, da so se razkropili. Pozneje so poročali, da izgredniki zažigajo avtomobile.
BBC-jev radijski dopisnik Richard Stead je poročal, da protestniki v okrožju Salford v Manchestru mečejo kamenje v policijske avtomobile in policiste. Oropali so nekaj trgovin in napadli snemalca BBC-ja. Nato so poskušali vdreti v menjalnico in zažgali neko stavbo. Prevrnili so vozilo in ga zažgali. V centru Manchestra se je zbralo okoli 2.000 mladih, ki se spopadajo s policisti. "Očitno je na ulicah preveč protestnikov, da bi jih policija lahko obvladala,“ je za BBC opisal Mohammed Shafique. Odgovorni so do nadaljnjega ustavili podzemno železnico.
Izgredniki težave povzročajo tudi v Birminghamu, kjer ropajo prodajalne in zažigajo avtomobile. V Croydonu je zaenkrat še mirno.
Ulice Londona sicer nocoj nadzira 16 tisoč policistov, kar je skoraj trikrat več kot prejšnje noči. Notranja ministrica Theresa May je dejala, da v prizadevanjih za zajezitev izgredov ne načrtujejo uporabe vodnih topov in pomoči vojske. "To ni način, na katerega v Veliki Britaniji opravljamo policijsko delo," je pojasnila. Je pa visoki predstavnik londonske policije Stephen Kavanagh izjavil, da policija razmišlja o uporabi gumijastih nabojev proti izgrednikom.
Cameron: Našli vas bomo in kaznovali!
Stanje v Londonu je vplivalo tudi na načrte političnega vrha, ki je v teh dneh na letnem dopustu. Med tistimi, ki so dopust morali končati predčasno, je bil tudi premier David Cameron, ki je počitnikoval v Toskani.
Ob vrnitvi v London je Cameron sklical sestanek vladne krizne službe, imenovane Kobra. Po sestanku je stopil pred televizijske kamere in zagotovil: "Storili bomo vse, da vzpostavimo red na naših ulicah." Dogajanje je obsodil in prizore, ki te dni vladajo na londonskih ulicah, označil za gnusne, izgrednikom pa je sporočil: "Čutili boste polno moč zakona. Dovolj ste stari, da se soočite s kaznijo."
Policija je v okviru Operacije Withern, kot jo je poimenovala, na posebej za to namenjeni spletni strani začela objavljati fotografije izgrednikov in pozvala ljudi, naj jih identificirajo. Svarijo jih: "Našli vas bomo!“
Cameron, ki si je že ogledal razdejanje v Croydonu, bo dopust skrajšal tudi drugim izvoljencem ljudstva, saj je zaradi nemirov sklical parlament. Zasedanje parlamenta bo potekalo v četrtek. Komentatorji sicer pravijo, da gre za prvo pravo preizkušnjo Cameronovih vodilnih sposobnosti in da se bo zdaj pokazalo, ali ima tisto, kar premier potrebuje za vodenje države.
Johnson: Imate svobodo, o kateri drugi le sanjajo
Oglasil se je tudi londonski župan Boris Johnson, ki se je prostovoljcem, ki čistijo mesto, zahvalil in povedal, da njihovo delo predstavlja 'duh Londona'. Žal mu je za škodo in izgubo, ki so jo utrpeli. "Tistim, ki kradejo in ropajo, bi rad povedal, da jih bomo ujeli in jih kaznovali. Svoja dejanja bodo globoko obžalovali.“ Nato je še sam prijel za metlo.
Johnsona, ki se je prav tako predčasno vrnil s počitnic, je pričakal buren odziv prebivalcev, ki mu očitajo, da policija ni reagirala ustrezno. "Kje je bila policija? Kaj boste storili nocoj?“ so ga spraševali.
Da prepreči nadaljnje nemire, mora policija reagirati odločno, a pošteno, odgovarja Johnson. "Prebivalci Londona imajo privilegije in svobodo, o kateri lahko drugi ljudje po svetu le sanjajo, zato ni upravičene razlage za izgrede,“ je dodal.
Clegg: Ali veste, kje je vaš sin nocoj?
Namestnik premierja Nick Clegg, ki ga je množica v Birminghamu izžvižgala in mu vzklikala, naj gre domov, pa je odgovorne za sinočnje nasilje pozval, naj ostanejo doma, sicer jih bodo aretirali. "Sprašujem tudi matere in očete – ali veste, kje je vaš mladoletni sin ali hčerka? Pokličite ga in ga spravite domov, tja, kjer mora nocoj biti.“
'Otrokom je postalo preprosto vseeno'
"Štiri ure in pol smo gledali ljudi oziroma otroke, stare okoli 13, 14 let, kako tečejo od trgovine do trgovine in razbijajo okna. Tekli so in pri tem vzeli vse, kar so lahko," je za AP dejal Tim, prebivalec Claphama.
"Vsi niti niso imeli mask. Vseeno jim je. Preprosto jim je vseeno. Hoteli so samo razbijati," pa je dejal prebivalec Claphama Adam. Ob tem sta Tim in Adam dejala, da so otroci nakradene stvari nosili v svoje domove in se vračali, da bi nakradli še več.
Kot poroča britanski Guardian, strokovnjaki pravijo, da mladi, ki v izgredih plenijo po londonskih trgovinah, prihajajo iz revnih družin in nimajo česa izgubiti. Na posnetkih plenjenja je mogoče videti, kako mladi poskušajo dobiti čim več materialnih dobrin.
Eden od prebivalcev severnega dela Londona, ki ga je Guardian imenoval le kot Tiela, je opisal pogovor, ki ga je slišal na ulici: "Slišal sem, kako sta se dve dekleti prepirali, iz katere trgovine bosta kradli. 'Greva v Boots.' 'Ne, pojdiva v Body Shop.' 'V Body Shop bova šli, ko bo prazen'." Nato je dekle prišlo iz trgovine Boots, kot da bi nakupovala na običajen dan sredi dneva, pripoveduje Tiel. Opisal je tudi druge, ki so se vedli povsem normalno, ko so izstopali iz trgovin, ki so jih pravkar okradli.
Kombinacija revščine, zapostavljenosti, nespoštovanja zakonov in počasnega odziva policije
Kriminolog in strokovnjak za kulturo mladih profesor John Pitts je dejal, da gre pri tovrstnem plenjenju v veliki meri za oportunizem, a v središču vsega je družbeno vprašanje. "Veliko posameznikov, ki je vpletenih v plenjenje, prihaja iz okolja, kjer je prihodek majhen, stopnja brezposelnosti pa visoka," je dejal.
Pri tem Pitts razlaga, da tovrstni mladi svoja dejanja utemeljijo tako, da napadajo velike korporacije. "Menijo, da imajo te družbe veliko denarja, medtem ko ga imajo sami malo," pravi Pitts. Če temu dodamo še počasen odziv policije in nespoštovanje zakonov, dobimo eksplozivno kombinacijo. "Izgredniki hitro vidijo, da policija ne more nadzorovati situacije, kar vodi v nekakšno evforijo, polno adrenalina, ko imaš naenkrat ti nadzor in ti nihče nič ne more," je razložil Pitts.
Gre za generacijo, ki je bila vzgojena v duhu potrošništva in v takih razmerah lahko naenkrat dobi vse, kar hoče.
Tudi sociolog na Univerzi Leeds Paul Bagguley opozarja na velik problem brezposelnosti. "Če ljudje nimajo službe, bodo postopali po ulicah. Hkrati pa imajo na voljo bolj privlačne dobrine, ki jih zlahka ukradejo," je povedal.
KOMENTARJI (371)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.