Ne le v Srbiji, razmere so še vedno kritične tudi v BiH. Čeprav se je vreme izboljšalo pa so razmere napete predvsem na severu države. Trenutno je najhuje v Bosanskem Šamcu, ki je od sobote skoraj v celoti pod vodo. Poplavni val je od tu krenil proti Bjeljini, kjer so so v soboto pod pritiskom vode začeli popuščati nasipi na štirih mestih. Oblasti so začele evakuirati prebivalce. Po besedah župana mesta Mića Mićića jih bodo na varno prepeljali približno 10.000. Sava je ponekod višja od devetih metrov.
Na sever BiH so trenutno osredotočene tudi reševalne akcije in dostave pomoči s helikopterji, v katerih sodelujejo helikopterji Euforja ter iz Slovenije in Hrvaške. Pomoč je usmerjena na območje Odžaka, Orašja, Bijeljine, Bosanskega Šamca in širše območje Zenice.
Oblasti v BiH opozarjajo, da po katastrofalnih poplavah zdaj grozi nevarnost zemeljskih plazov. Marsikje, med drugim v Orašju, pa je zaradi premikanja minskih polj spričo poplav oz. plazov tudi velika nevarnost eksplozije min.
V preostalih delih BiH potekajo prizadevanja za očiščenje naplavin mulja in zemlje. Še vedno je blokirano veliko prometnic na severu države.
Vsega skupaj je v državi zaradi poplav in zemeljskih plazov ogroženih 1,2 milijona ljudi, število žrtev pa narašča. Največji davek poplav je sicer zaenkrat moral plačati Doboj, kjer so do nedelje našli že 20 trupel. Doboj je bil skoraj tri dni odrezan od sveta. Drugje po državi so našteli še sedem smrtnih žrtev.
Še vedno kritično na vzhodu Hrvaške, ena oseba umrla
S Hrvaške poročajo o upočasnjevanju naraščanja višine Save v Brodsko-posavski županiji pri Slavonskem Brodu in Slavonskem Šamcu. Po drugi strani pa je stanje še vedno kritično v Vukovarsko-sremski županiji na vzhodu Hrvaške, kjer Sava prebija nasipe. Minister za notranje zadeve Ranko Ostojić pa je potrdil, da so poplave terjale prvo žrtev, piše Dnevnik.hr. Gre za moškega. Porešani sta bili dve osebi, a so enega moškega danes pripadniki vojske našli živega, a premraženega. Tako pogrešajo še eno osebo.
Iz več krajev, med drugim Gunje in Račinovaca, evakuirajo prebivalce. V mestu Županja medtem vodostaj Save že več ur stagnira.
Slovenija je bila med prvimi državami, ki so na poplavljena območja v Srbiji in BiH poslale pomoč.
Ministrstvo za zunanje zadeve Slovencem zaradi kritičnih razmer odsvetuje potovanje na poplavljena območja. Državljanom Slovenije, ki se kljub temu odpravljajo na pot, in tistim, ki se tam že nahajajo, ministrstvo svetuje, da v zvezi z razmerami v krajih, kamor potujejo, in glede prevoznosti cest redno spremljajo medije in spletno stran Avto moto kluba Bosne in Hercegovine bihamk.ba.
Slovenskim državljanom, ki se nahajajo na prizadetih območjih, na MZZ še svetujejo previdnost in upoštevanje navodil lokalnih organov pri izvajanju ukrepov reševanja in zaščite. Tistim, ki se na prizadeta območja nameravajo odpraviti, priporočajo, da pot preložijo do ureditve razmer.
Slovenski državljani se lahko za nudenje konzularne pomoči in morebitne dodatne informacije obrnejo tudi na slovensko veleposlaništvo v Sarajevu, Bentbaša 7 (dežurni telefon +387 61 130 753).
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.