FBI in bostonska policija sta izdala fotografije napadalcev na bostonskem maratonu. Osumljenca sta brata s čečenskimi koreninami, ki sta odrasla v azijski deželi Kirgizistan. V ZDA sta se preselila pred najmanj sedmimi leti. Večji naj bi bil 26-letni Tamerlan Carnajev, manjši pa 19-leti Džohar Carnajev. Starejšega brata naj bi leta 2009 prijeli zaradi napada na njegovo dekle.
Mlajšega so iskali z obsežno akcijo in ga sredi noči po našem času tudi uspeli najti in aretirati.
Oče: Mlajši sin je bil ''angel''
Kot poroča AP, je oče iskanega osumljenca Anzor Carnajev dejal, da je mlajši sin študent medicine in da je ''pravi angel''. ''Džohar je v drugem letniku medicine v ZDA. Je zelo pameten. Pričakoval sem, da bo prišel na počitnice,'' je dejal njegov oče, ki živi v ruski Mahačkali, v telefonskem pogovoru za AP.
Za rusko tiskovno agencijo Interfax pa je oče dejal, da so njegovima sinovoma napad podtaknile tajne agencije, zato ker sta bila muslimana.
Mati osumljencev: Prepričana sem, da sta sinova nedolžna
''100-odstotno sem prepričana, da sta sinova nedolžna,'' je, kot poroča ruski RT, dejala mati osumljencev Zubeidat Carnajeva. Pojasnila je, da je bil mlajši sin Džohar vzgojen v Ameriki in da v njihovi družini niso nikoli govorili o nasilju oziroma terorizmu.
''To so jima podtaknili. Moja sinova nikoli ne bi mogla izvesti takega napada,'' je še dejala njuna mati.
Po poročanju ameriških medijev je Džohar na ruskem družbenem omrežju VK objavljal povezave na islamske spletne stani, prav tako naj bi zahteval čečensko neodvisnost.
Na strani se je 19-letnik označil za diplomanta na šoli v Cambridgeu, Massachusetts. Osnovno šolo pa je obiskoval v Mahačkali, prestolnici ruske province Dagestan, ki meji na Čečenijo.
Za rusko tiskovno agencijo Interfax je spregovoril ravnatelj šole v Mahačkali, Temurmagomed Davjodov, ki je dejal, da brata pozna, saj sta kratek čas bivala tam. Begunska družina naj bi regijo zapustila leta 2002.
Tamerlanova prva ljubezen naj bi bila glasba
26-letni Tamerlan Carnajev pa je bil po poročanju ameriških medijev rojen v Rusiji. RT poroča, da se je družina iz ruske republike Dagestan preselila v Kirgizistan leta 2001. Dovoljenje za stalno prebivanje v ZDA je pridobil leta 2007. Tamarlan se je leta 2004 udeležil humanitarnega boksarskega turnirja. Takrat je za časnik Lowell Sun dejal, da ima rad ZDA. ''Amerika ima službe. To je nekaj, česar v Rusiji ni. Tu imaš možnost za zaslužek, če želiš delati,'' je dejal takrat in dodal, da je njegova prva ljubezen sicer glasba in da igra klavir in violino.
Po poročanju medijev imata brata vojaške izkušnje. V ZDA pa naj bi prispela z družino leta 2002 oziroma 2003, ko je družina zaprosila za azil.
Tamerlan je bil boksar in z njim je v telovadnici nekaj časa preživel tudi fotograf Johannes Hirn. Tamerlan je sam sebe opisoval kot zelo vernega muslimana. Fotografu je povedal, da nima niti enega ameriškega prijatelja, ker jih ne razume.
Stric Alvi Carni ne more verjeti
Stric osumljencev Alvi Carni pa je za WBZ CBS Boston dejal, da ne verjame, da sta dejansko vpletena v napade. ''Moja nečaka tega ne moreta storiti. Ne morem verjeti, ne more biti res,'' je dejal. Pojasnil je, da sta brata odraščala v Kirgizistanu in da sta v ZDA prišla pred sedmimi oziroma osmimi leti. Carni, ki v ZDA živi že okoli 10 let, je dodal, da zaradi družinskih problemov že dlje ni govoril s svojim bratom.
Stric Ruslan Carni: Osramotila sta družino
Stric Ruslan Carni pa je v izjavi za medije nečaka pozval, naj se preda: ''Če si živ, predaj se in prosi za odpuščanje.'' Večkrat je poudaril, da nečaka že več let ni videl, da ju je nazadnje videl kot otroka. Povedal je, da brata nista bila nikoli v Čečeniji in da so Čečeni drugačni, da takšnega napada ne bi izvedli. Dejal je, da je bil mlajši od bratov Džohar v Dagestanu, ki meji s Čečenijo.
''Če sta res napadla, sta se verjetno priključila kakšni radikalni skupini, ampak o radikalnih idejah ju ni učil moj brat,'' je dejal. Carni je dodal, da ga je sram in da sta brata osramotila družino.
Sestra: Bila sta čudovita človeka
Oglasila se je tudi ženska, ki se je identificirala kot njuna sestra 22-letna Ailina Carnajev. ''Bila sta čudovita človeka. Nikoli ne bi pričakovala kaj takega,'' je dejala za NewJersey.com. ''Pametna sta – ne vem, kaj ju je prijelo.'' Dodala je, da bratov sicer ni videla več let.
Teta Anzor: Starejši od bratov je imel hčer
Teta osumljencev z imenom Anzor je spregovorila za medije v kanadskem Torontu. Tudi ona ne verjame, da njena nečaka stojita za napadom. Poudarila je, da pravzaprav ni nobenega resnega dokaza. ''Potrebujemo dokaz. Sicer lahko gremo in ustrelimo kogar koli, kot kakšnega piščanca na cesti. Najprej je treba imeti motiv. Nekaj, kar bi ju gnalo v dejanje. Nista mogla znoreti ali zboleti za en dan. Kolikor jaz vem, sta v redu,'' je pripovedovala teta. Dejala je še, da FBI ne zaupa in da naj ji pokažejo dokaze.
Dodala je, da je imel 26-letni Tamerlan hčer, staro toliko ''kot deček, ki je umrl v napadu na maratonu''.
Preiskovalcem pomagal moški, ki je izgubil obe nogi
Preiskovalcem je pri identifikaciji obeh osumljencev med drugim pomagal Jeff Bauman, ki je v eksploziji izgubil obe nogi, je povedal njegov brat Chris. "Zbudil se je pod močnim vplivom tablet, prosil je za papir in pisalo ter zapisal: 'torba, videl fanta, ki me je pogledal'," pojasnjuje Chris. Pozneje je Jeff agentom FBI opisal storilca ter tako pomagal zožiti nabor morebitnih osumljencev. FBI teh trditev ni želel komentirati.
Pri pregledovanju videoposnetkov in fotografij dogajanja pred eksplozijama na bostonskem maratonu in po njih je ameriški preiskovalni urad FBI zaznal dva osumljenca, ki bi bila lahko povezana z napadom. Urad je objavil več fotografij in prosil vse, ki bi ju prepoznali, da jih o tem obvestijo.
Pozneje se je očitno izkazalo, da je FBI glede na posnetke sklepal pravilno, saj sta se osumljenca na akcijo policistov odzvala s streljanjem in begom. Enega osumljenca so policisti že ubili, drugega pa še iščejo v mestu Watertown blizu Bostona.
Osumljenec z belo kapo naj bi odložil nahrbtnik na prizorišču druge eksplozije
Oba osumljenca sta imela na prizorišču napada v Bostonu na glavi kapo in oba na ramenih nahrbtnika. Osumljenec z belo kapo naj bi odložil nahrbtnik na prizorišču druge eksplozije pred restavracijo Forum. "Vse, ki so bili med napadom pred restavracijo in z nami še niso govorili, pozivamo, da se oglasijo," je povedal agent FBI Richard DesLauriers.
Agent je ljudi opozoril, naj se moškima ne približujejo, saj sta verjetno "oborožena in nevarna". "Nekdo pozna ta dva posameznika kot prijatelja, soseda, sodelavca ali člana družine. Čeprav se lahko zdi težko, narod računa na tiste z informacijami, da se bodo oglasili," je DesLauriers še dejal sinoči.
V eksplozijah so umrli osemletni Martin Richard, 29-letna Krystle Campbell in podiplomska študentka s Kitajske Lu Lingzi. Ranjenih je bilo več kot 170 ljudi.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.