Po dolgih letih načrtovanja in gradnje je gigantski observatorij ALMA, ki velja za najzahtevnejši tovrstni kompleks na svetu, v začetku tega tedna na veliko veselje astronomov končno spregledal in v svet poslal tudi svoj prvi posnetek. V redakciji 24ur.com smo ob tem izvedeli, da je krmilni sistem, ki je ključen del njegovih teleskopov, razvilo slovensko podjetje.
Slovenska podjetja, ki znajo biti uspešna
Da zadnji dosežek ajdovske letalske družbe Pipistrel ni edinstven primer uspešnih slovenskih podjetij, so dokazali v podjetju Cosylab, ki so svoj levji delež dodali pri izgradnji skoraj milijardo evrov vrednega observatorija, ki se nahaja v čilskih Andih na pet tisoč metrih nadmorske višine. Kot nam je sporočil predstavnik podjetja Aljaž Podboršek, so za najsposobnejše teleskope na svetu, s katerimi nameravajo astronomi odkrivati tiste najhladnejše in najbolj oddaljene objekte v vesolju, razvili infrastrukturo za distribuiran kontrolni sistem, ki je postal standard po vsem svetu.

"S tehničnimi argumenti smo pred več kot desetimi leti na neki konferenci prepričali glavno vodjo za vzpostavitev krmilnega sistema pri danem projektu. Strinjal se je z našimi tehničnimi rešitvami, tvegal in nam podal naročilo, čeprav smo bili povsem novo podjetje. Z njimi uspešno sodelujemo že več kot deset let, od samega začetka dalje,“ je za 24ur.com dejal njegov sodelavec Igor Verstovšek in dodal, da so bili prav oni prva stranka podjetja, ki sedaj premore že 60 zaposlenih.
Kot je še pojasnil, se je glavni razvoj delal v Münchnu, saj je v Čilu nadmorska višina previsoka. "Testne antene so imeli v puščavi v Novi Mehiki in s kolegom sva te tudi obiskala," je dejal in še pripomnil, da del ekipe še vedno sodeluje in dela na krmilnem sistemu najkompleksnejšega observatorija na svetu.
Sanje so postale resničnost

100-tonski teleskopi delujejo enotno
ALMA je kompleks 12-metrskih radijskih teleskopov, ki lahko izmerijo tisočkrat daljši razpon svetlobe od valovne dolžine vidne svetlobe. To sistemu omogoča opazovanje zelo oddaljenih objektov v vesolju, kar naj bi pomagalo k odkrivanju novih galaksij ter proučevanju nastanka prvih zvezd in planetov oziroma vesolja samega. Gradnjo so začeli že leta 2003, trenutno pa je v puščavi Atacama v Čilu postavljenih devetnajst 100-tonskih teleskopov. Do konca leta 2013 naj bi se njihovo število povzpelo na 66. Čeprav so ti precej oddaljeni drug od drugega, saj območje po širini premore kar 18 kilometrov, bodo delovali enotno.

"Gre za piramido 21. stoletja!"
Observatorij je rezultat sodelovanja Evrope, Japonske, držav Severne Amerike ter Čila. Prvo fotografijo, na kateri je pravzaprav prikazan trk dveh galaksij, je javno objavila prav Evropska organizacija za astronomske raziskave. Japonci so sporočili, da nameravajo z novo pridobitvijo najprej proučiti nekakšen kozmični fenomen – izrazito svetlo galaksijo z imenom Himiko, ki vsako leto proizvede okoli 100 novih zvezd.
"Gre za piramido 21. stoletja," je pravo čudo tehnologije in inženiringa opisal eden od vodij projekta Paskal Martinez. "Sama veličina projekta, njegova tehnična kompleksnost ter tisto, kar bomo s tem pridobili, je lahko človeštvu v velik ponos in slavo," je še zaključil.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.