Odzivi na nastop Alenke Bratušek kot kandidatke za evropsko komisarko so zelo kritični. Prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker njenega nastopa sicer za zdaj ne komentira, saj čaka na oceno odborov, ki sta jo zaslišala. Nato bo o njej razpravljal z vodstvom Evropskega parlamenta.
Junckerjeva predstavnica Natasha Bertaud je tudi zanikala govorice, da naj bi Juncker oz. njegov kabinet po zaslišanju Bratuškove že govoril s slovenskim premierjem Mirom Cerarjem. Kot je zatrdila, "na tej stopnji ne išče nobenih načrtov B".
Erjavec: Z zaslišanjem Bratuškove si gotovo nismo utrdili ugleda v EU
Zunanji minister in prvak DeSUS Karl Erjavec obžaluje, da je nastop Bratuškove izpadel "tako, kot je", še bolj pa mu bo žal, če bomo izgubili "prestižno mesto podpredsednika komisije za področje energetike". "Včeraj gotovo nismo utrdili ugleda v EU," je dejal. "Lahko smo videli in spremljali prenos, vsak si lahko ustvari svoje mnenje," je povedal.
Vprašanje novega kandidata za evropskega komisarja oz. nadaljnjih potez v primeru zavrnitve Bratuškove je po Erjavčevih besedah odločitev vlade. S tem je odgovoril tudi na vprašanje, ali pričakuje, da bi v tem primeru Juncker izbiral med drugima dvema kandidatoma, ki jih je prejšnja slovenska vlada poslala na izbiro poleg Bratuškove – Erjavcem in evropsko poslanko Tanjo Fajon.
NSi zaslišanje ocenil za polomijo, kritični tudi v ZL
V koalicijski SD so za zdaj bolj skopi z izjavami. Če bo Evropski parlament njeno kandidaturo zavrnil, po mnenju vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana to za ugled Slovenije ne pomeni nič dobrega.
V NSi so zaslišanje ocenili kot polomijo. Menijo, da utegne potrditev Bratuškove po polomiji zmanjšati ugled evropskih institucij tako v Sloveniji kot v drugih evropskih državah. NSi zato poziva Cerarjevo vlado, naj Bratuškovo odpokliče in zamenja z bolj kompetentnim oziroma strokovnim kandidatom ali kandidatko.
Kritičen je bil tudi vodja poslancev ZL Luka Mesec, ki je ocenil, da je Bratuškova očitno neprimerna za mesto evropske komisarke. Po njegovem mnenju je odgovarjala precej posplošeno in nedorečeno, veliko se je ponavljala, "tako da je bilo očitno, da je bila njena politična platforma narejena v parih dneh ali pa mogoče na letalu v Bruselj". V ZL predlagajo, da se člane Evropske komisije izbira demokratično, torej z volitvami, razmisliti bi bilo treba tudi o možnostih elektronske demokracije. Zdaj pa bi se, kot je dodal Mesec, Bratuškova že zaradi osnovne politične higiene morala umakniti. "Bratuškova ni problem sama po sebi, ona je simptom problematičnega sistema. Tokrat se moramo pogovoriti, kaj bo, ampak neko krpanje celotne problematične strukture verjetno ne bo pripeljalo do bistveno boljših rezultatov, kot jih imamo zdaj," je še dejal Mesec.
Za predsednika Energetske zbornice Slovenije Nika Martinca so bili odgovori Bratuškove preveč splošni in vsebinsko nekonsistentni. Odgovori sicer niso vsebovali trditev, ki bile netočne in neskladne z energetsko politiko EU, vendar pa je Bratuškova energetsko unijo opisala premalo podrobno in ob tem ni podala njenega cilja in načina delovanja. Zbornica s strani Bratuškove sicer do zdaj ni dobila nobenega povpraševanja za sodelovanje.
Tudi nekdanja evropska poslanka Romana Jordan je z nastopom Bratuškove nezadovoljna. Ocenila je, da je dobila številna vprašanja, kjer bi se lahko izkazala, a je v odgovorih "žal ostala pri svojih splošnih trditvah, ki jih je navedla že v začetnem nagovoru". Nekdanja evropska poslanka iz vrst SDS je ugotovila, da je navajala le številke, ki so v EU že sprejete ali pa so predlagane v dokumentih, ki so že v obravnavi. "Ni pokazala svoje vizije, prednostnih usmeritev in volje, da si bo zanje prizadevala. Ni izžarevala osebnostne moči in odločnosti, ki jo visoka politična funkcija v evropski birokraciji zahteva," je dodala Jordanova.
Juncker mora biti pripravljen ukrepati, da zagotovi integriteto svoje nove Evropske komisije, pa so poudarili v Transparency International in dodali, da to poudarjajo v luči polemik glede komisarske kandidatke, "ki je kot odhajajoča premierka po porazu na nacionalnih volitvah predlagala samo sebe". Bratuškovo so pozvali, naj umakne svojo kandidaturo za članico Evropske komisije, če bo protikorupcijska komisija ugotovila, da je pri predlaganju same sebe zlorabila svoj položaj.
Vajgl kritičen do slovenskih in hrvaških kolegov
Evropski poslanec Ivo Vajgl je poslal ločeni pismi slovenskim in hrvaškim kolegom, v katerih je zelo kritičen zaradi njihovega odnosa do Bratuškove.
V pismu hrvaškim kolegom piše, da tudi sam nikakor ni bil zadovoljen z njenim nastopom, a obenem poudarja, da blatenje sosednje države, njenih ljudi in običajev – kot je večinsko pozitiven odnos do antifašizma in upora v času narodnoosvobodilnega boja – ne bi smelo biti sprejemljivo in običajno.
Povod za Vajglovo pismo je vprašanje o prepevanju komunističnih pesmi, ki ga je v ponedeljek na zaslišanju Bratuškove zastavila evropska poslanka iz Hrvaške Dubravka Šuica iz vrst desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP). To vprašanje je bilo po njegovem mnenju zastavljeno na podlagi argumentov, ki so jih "servirali" slovenski člani EPP. "Šuica je bila očitno spodbujena k temu, da postavi to vprašanje, in se je potem na skrajno primitiven način režala," je dejal Vajgl.
Slovenske kolege pa sprašuje, ali se zavedajo, kakšno škodo so storili svoji državi, samo zaradi zadovoljstva, da so osramotili svojo kandidatko. "To je nepatriotično, slaboumno in skrajno neodgovorno dejanje," je bil kritičen. Ob tem izpostavlja, da zaslišanje slovenske kandidatke "ni bila promocija, kakršno bi si v Sloveniji želeli ob takšni priložnosti", in da verjame, da nihče izmed njih nima razloga za zadovoljstvo.
Ob tem Vajgl poudarja, da bi izbira kandidatke ali kandidata za najvišje položaje v mednarodnih institucijah morala biti izraz skupne skrbi za to, da bo naša država v svetu zastopana in predstavljena karseda kvalitetno in odgovorno, da torej strankarski in ideološki razlogi ne smejo biti odločilni dejavnik pri izbiri.
KOMENTARJI (3051)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.