V Srbiji se še naprej borijo s katastrofalnimi poplavami. Medtem ko v Šabcu nivo Save pada, je v Obrenovcu še vedno hudo. Ekipe nadaljujejo z evakuacijo redkih prebivalcev, ki so še ostali v kraju. Mnogi sicer kljub izrednim razmeram še naprej nasprotujejo evakuaciji in domov ne želijo zapustiti. Najhuje je v vasi Drenovac.
V Obrenovcu sicer pričakujejo, da se bo Sava v mestu v prihodnjih štirih dneh dvignila še za okoli 80 centimetrov, bojijo se tudi izbruha nalezljivih bolezni.
V Šabcu so sicer omejili delo gostinskih lokalov, da bi čim več domačinov pomagalo pri postavljanju nasipov na Savi. Medtem so popustili nasipi pri Bosutu, narasla Sava je zato vdrla v vasi Morić, Višnićevo in vasi v bližnji okolici. Večino prebivalcev so sicer evakuirali, še preden je območje poplavilo.
Da so njihovi prebivalci na varnem, je danes sporočil tudi župan Smederevske Palanke, ki pa je opozoril, da je v nevarnosti okoli 8.000 hektarjev obdelovalnih površin.
V krajih, kjer je voda večinoma že odtekla, ekipe črpajo vodo in mulj iz objektov, opravljajo dezinfekcijo terena, prebivalcem dovažajo vodo in hrano ter čistijo teren.
Veliko težavo predstavljajo poginule živali. V okolici Čačka so našli skoraj 1500 mrtvih živali, od tega je bila polovica domačih živali. Teža živalskih trupel se prešteva v desetinah ton, pristojne službe tudi čakajo, da se jim bo uspelo prebiti do farme v Kušiljevu, kjer je poginilo 2000 ovc, kar pomeni okoli 70 ton mrtvih živali.
Dostop do Obrenovca zaprt, v zraku vlaga in smrad
Naša posebna poročevalka iz Srbije Tea Šentjurc pravi, da je dostop do Obrenovca zaprt. Oblasti so u uradnimi podatki zelo skope. Pravijo, da so mesto popolnoma zaprli zaradi nevarnosti novega poplavnega vala. Še vedno namreč gradijo in utrjujejo nasipe. Mnogi se želijo vrniti na svoje domove, a to ni mogoče. Na vstopu v mesto so vojaki, policija in reševalci, ki delajo 24 ur na dan. Vojska je opremljena z velikimi tovornjaki, ki lahko zapeljejo v globoko vodo. Na tovornjake natovorijo tudi čolne. Velik del mesta je namreč še pod vodo, ki jo nimajo kam izčrpati.
"V zraku je umazanija, vlaga, smrad, brez maske se ne moreš sprehajati," pojasnjuje Tea. V hišah, kjer se je voda umaknila, naj bi bilo tudi meter usedlin.
Medtem je v Beogradu situacija mirna, pravi Tea. Sava narašča, poplavni val pa naj bi Beograd dosegel v sredo.
Razmere so poleg Obrenovca najtežje še Krupnju, Sremski Rači in Jameni.
Termoelektrarna zaenkrat ni ogrožena
Še vedno tudi črpajo vodo iz termoelektrarne Nikola Tesla v Obrenovcu, kjer pomagajo tudi slovenski pripadniki civilne zaščite. Utrjevanje nasipov se nadaljuje. Ekipe na terenu delajo vse, da bi ubranile termoelektrarno, je poudaril premier Vučić.
Kot je dejal vodja slovenskih enot civilne zaščite v Srbiji Domen Torkar, je voda v termoelektrarni zalila kletne prostore, grozilo pa je tudi, da bo poplavilo generatorje, s čimer bi nastala velika škoda. V elektrarni deluje enota civilne zaščite za prečrpavanje vode, ki z dvema črpalkama odstranjuje vodo, tako da ta zdaj ne ogroža elektrarne. V sredo pa naj bi nova enota, ki bo zamenjala obstoječo, prinesla s sabo še tretjo črpalko, je pojasnil Torkar.
Enota za reševanje na vodi pa deluje v občini Šid v Sremu, kjer pomaga pri evakuaciji prebivalcev. Po besedah Torkarja na območju pričakujejo nov poplavni val, zato se nanj pripravljajo z utrjevanjem nasipov in evakuacijo ljudi. Kot je še pojasnil, je trenutno najbolj kritično v kraju Morović.
V Srbiji je po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje 16 reševalcev z dvema zmogljivima črpalkama v enoti za prečrpavanje vode in 26 reševalcev s štirimi čolni v enoti za reševanje iz vode. V Srbiji je tudi helikopter Slovenske vojske.
V Obrenovcu že 14 žrtev
Srbski premier Aleksandar Vučić je na današnji seji vlade dejal, da se razmere še niso umirile. "Katastrofa, ki je prizadela Srbijo, je kar desetkrat večja kot drugje v regiji," je poudaril. Število žrtev v Obrenovcu se je povzpelo na 14, od tega jih je polovica umrla naravne smrti, polovica pa je utopila. Iz celotne Srbije sicer poročajo o 21 žrtvah.
V Srbiji sicer krožijo govorice, da je vodna ujma zahtevala precej več življenj, kot kaže uradna statistika. Vučić je zato na seji vlade pozval ministre, naj se ne odzivajo na zlonamerne govorice in opazke o številu žrtev, obsegu škode in ukrepanju ob poplavah. Izrazil je pričakovanje, da bo morda v petek moč odpraviti izredne razmere, ki so jih uvedli prejšnji četrtek.
Pomoč iz solidarnostnega sklada EU
Srbija bo zaradi velikega obsega škode ob poplavah zaprosila za pomoč iz solidarnostnega sklada EU. Kot je danes pojasnil Vučić, bo Srbija za sredstva iz tega sklada zaprosila sama neodvisno od Hrvaške in BiH. Za pomoč iz drugih virov v okviru EU pa bo Beograd zaprosil skupaj z Zagrebom in Sarajevom, je dodal srbski premier.
O pomoči EU se bo Vučić pogovarjal tudi s pristojno evropsko komisarko Kristalino Georgievo, ki bo danes na obisku v Beogradu.
Po ocenah srbske vlade so poplave samo na državni infrastrukturi povzročile škodo v višini 0,64 BDP države. V kmetijstvu naj bi škoda presegala 500 milijonov evrov. Vučić je danes pozval prizadete občine, naj pri ocenjevanju škode "nikakor ne poskušajo prevarati lastne države" in prikazujejo večje škode, kot je dejansko nastala.
Tragedija vzbudila sočutje ljudi
Usoda nesrečnih ljudi s poplavljenih območij so ganile prebivalce širše regije, ki že več dni vsak na svoj način za dobrodelne organizacije zbirajo pomoč.
Na Twitterju je danes završalo ob objavi, da so se potniki leta družbe Air Serbia v Zürich spontano odločiti izvesti hitro "dobrodelno akcijo". Tekom leta so za prizadeta območja zbrali 1500 evrov.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.