
Švicarji so dokončali nov najdaljši predor na svetu. Nov bazni predor Gotthard je namreč s 57 kilometri daljši od doslej najdaljšega, japonskega predora Seikan.

Zaenkrat so novo pridobitev razkazali samo novinarjem in fotografom, 1. oktobra pa bodo začeli s testnimi vožnjami.

Potniški in tovorni vlaki naj bi po progi začeli redno voziti 16. junija, ob otvoritveni vožnji pa se bo v obeh smereh tunela naenkrat zapeljalo 1000 ljudi. Predvidena hitrost vlakov je 250 km/h.


"Ko bo tunel odprt, bo to najvarnejši odsek švicarske železniške infrastrukture," je novo pridobitev pohvalil šef železnice Renzo Simoni.

Gradnja je bila sicer zahtevna, da vožnja po tunelu varna, pa so uporabili nekaj najnovejših tehnoloških rešitev. Posebej velik izziv je predstavljalo zimsko obratovanje železnice, saj temperaturne razlike do 40 stopinj Celzija, predstavljajo veliko obremenitev za vlake in drugo opremo. Temperaturo tunela, nad katerim se ponekod vzpenjajo do 2.500 metrov visoke gore, bodo z ventilacijskim sistemom skozi celo leto ohranjali pri okoli 28 stopinjah.

Predor je od leta 1999 gradilo skoraj 2000 delavcev, ki so izkopali 31 milijonov ton materiala, za odvoz katerega so tovornjaki potrebovali več kot 2 milijona voženj.

Cevi so sicer vrtali s štirimi nemškimi stroji, ki lahko na dan prevrtajo 30 metrov trdne kamnine, vseskozi pa jih je potrebno hladiti v vodo.

Brez težav med gradnjo ni šlo, prav tako je bila gradnja nevarna. Osem delavcev je umrlo, v spomin nanje so postavili posebno obeležje.

Paralelni cevi so vrtali v razmiku 40 metrov, vsakih 235 metrov pa sta povezani. Povezave služijo kot izhod v sili v primeru nevarnosti in kot del prezračevanja.

Izvajalci del so se sicer posebej pohvalili, da pri delih doslej ni prišlo do prav nobenih zamud.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.