Bolivija se sooča z izjemno hudo sušo. Celo tako hudo, da so morale oblasti v treh regijah predčasno zaključiti šolsko leto, saj so izviri pitne vode presahnili.
Trije viri, ki napajajo največje meso La Paz, so skoraj prazni in prebivalci so primorani ostro varčevati z to izjemno dragoceno dobrino do nadaljnjega. Najhuje prizadetih je več kot 125.000 družin, nekatere do vode pridejo le vsak tretji dan, poročajo tuji mediji. Številni vodo uporabljajo le še za pitje in kuhanje, umivati se ne morejo oziroma ne smejo več, prav tako ostajajo neoprana oblačila in drugo.
Močno je ogroženo kmetijstvo, kar bo še dodatno povečalo težave. Suša je še dodatno pripomogla k sporu med rudarji in kmeti, ki uporabljajo vodo pri svojem delu.
Ker je stanje tako alarmantno, je predsednik Bolivije Evo Morales razglasil izredne razmere. Ustanovili so posebno skupino, ki bo nadzorovala porabo in razdeljevanje vode iz zbiralnikov v La Pazu, pred katerimi se vsak dan vijejo dolge vrste ljudi. Prav tako bo skupina zaprosila za tujo pomoč tudi pri upravljanju z vodo v prihodnje. Kratkoročni ukrepi sicer narekujejo, naj vrtajo za novimi vrtinami in naj vodo, tudi s pomočjo vojske, v mesta vozijo s tovornjaki.
Morales meni, da so za krizo odgovorne podnebne spremembe in da je na lastne oči videl povsem presušena jezera, iz katerih se je napajala država. Verjetno pa bi lahko za krizo vzroke iskali tudi v negospodarnem izrabljanju vodnih virov.
Znanstveniki poudarjajo, da je za sušo krivo tudi taljenje ledenikov zaradi segrevanja ozračja. V zadnjih treh desetletjih so se ledeniki skrčili za 40 odstotkov.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.