Zato smo šli v srbski Kragujevac, v tovarno orožja Zastava (nekdanja Crvena Zastava). Medtem ko se večina pod imenom Zastava spomni na legendarnega Fička, Yuga, stoenko ali takrat luksuzno Zastavo 1300, je prava "duša" mesta, kot pravijo v Kragujevcu, orožje.
V Parizu so teroristi z modeli M70 in M92 streljali na nedolžne civiliste. Direktor podjetja Zastava orožje Milojko Brzaković opozarja, da so v Parizu našli orožje več proizvajalcev, ne le Zastavino. Modeli M70 in M92 pa so bili proizvedeni v osemdesetih in začetku devetdesetih prejšnjega stoletja in dostavljeni naročnikom v Makedoniji, Bosni in Hercegovini, Hrvaški in Sloveniji.
Z razpadom Jugoslavije so se vrstile kraje orožja iz vojašnic, popisi so bili slabi, zato poti orožja po tem ni bilo več možno slediti.
Po podatkih Amnesty International zaradi oboroženega nasilja dnevno umre kar 1500 ljudi, letno krepko več kot pol milijona. V Evropi okoli 6700.
Na drugi strani orožarska industrija še vedno dela s polno paro, ne le v Srbiji, temveč tudi v Bolgariji, Romuniji, na Češkem, v Romuniji. Samo v Kragujevcu naredijo letno 40–45 milijonov evrov prometa. Katerega orožja prodajo največ? Naši novinarski ekipi so pokazali proizvodnjo in montažo avtomatskih in polavtomatskih pušk. Kdo so njihovi glavni naročniki?
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.