Številne evropske države so davi podaljšale zaprtje zračnega prostora in kljub nekaterim pozivom letalskih družb k premisleku letala ostajajo na tleh v Avstriji, kjer naj bi polete pod določenimi pogoji znova odobrili v ponedeljek ob 4. uri, Belgiji, na Danskem, Irskem, v baltskih državah ter v Švici. Na Nizozemskem so zaporo kljub uspešno izvedenim poskusnim poletom podaljšali. V Veliki Britaniji so zaporo zračnega prostora podaljšali vsaj do 6. ure v ponedeljek, sever Italije naj bi bil zaprt do 8. ure v ponedeljek.
Nekatere države pa so vendarle omilile prepovedi letov. Norveška je tako že popoldne odprla skoraj ves zračni prostor severno od Bergna, do konca dneva pa naj bi odprla še preostali zračni prostor nad južnim delom države.
V Nemčiji, kjer so zaradi poslabšanja razmer zaprtje zračnega prostora podaljšali do 20. ure, so se vendarle odločili odpreti nekaj letališč, vendar le za lete, ki prihajajo in odhajajo proti vzhodu, saj naj bi se na vzhodu oblak pepela delno razkadil. Začasno so tako delno odprli Berlin Tegel, Berlin Schoenefeld, Erfurt, Hamburg, Leipzig in Hanover. Za lete proti severu so odprli tudi frankfurtsko letališče. Vsa letališča pa so že po nekaj urah spet zaprli.
V Franciji bo prepoved poletov veljala najmanj do ponedeljka do 8. ure, vendar pa so nekaj letališč odprli, in sicer v Toulusu, Bordeauxu in Marseillu.
V Španiji so odprli vseh 17 letališč na severu in vzhodu države, ki so jih zaprli davi.
Na Hrvaškem so medtem odprli vsa letališča, razen tistega v Osijeku, prav tako so ob 18. uri odprli srbski zračni prostor.
Zračni prostor je odprla tudi Slovenija.
Odpovedani pa niso le številni leti znotraj Evrope, temveč tudi velika večina poletov na staro celino iz ZDA, Avstralije in Azije.
Obtičalo na milijone potnikov
Na letališčih je obtičalo na milijone potnikov, zato so v Franciji in nekaterih drugih državah že vzpostavili krizne centre, ki naj bi poskrbeli za to, da bi potniki vendarle prišli domov oz. na cilj. Z rimskega letališča Fiumicino danes poročajo o kaotičnih razmerah zaradi množice potnikov, ki so zaradi odpovedi letov proti severu obtičali na letališču. Civilna zaščita je potnikom ponoči priskrbela zasilna ležišča in jim delila hrano.
Številni potniki, katerih leti so bili odpovedani, tudi sami iščejo druge načine potovanja. Veliko se jih je tako odločilo, da gredo na pot z vlakom ali najetim avtomobilom. Močan porast števila potnikov tako med drugim beležijo na vlaku Eurostar, ki pod Rokavskim prelivom povezuje Veliko Britanijo s celinsko Evropo. V Italiji so zaradi velikega navala na vlake že uvedli več dodatnih vlakov, po navedbah italijanskih železnic pa so vozovnice za mednarodne vlake razprodane že do 23. aprila.
KLM poziva k preklicu prepovedi
Nekatere letalske družbe pa po več dnevih izpada dohodka zaradi vulkanskega pepela že iščejo možnosti, da bi kljub oblaku vulkanskega pepela, ki se zadržuje med 8000 in 1000 metrov visoko, lahko letele. Tako sta nizozemski KLM in nemška Lufthansa v nizozemskem in nemškem zračnem prostoru uspešno izvedla poskusne polete z letali brez potnikov.
KLM več poskusnih poletov iz Nizozemske v Nemčijo načrtuje tudi za danes, enako je napovedala Air France. Lufthansini piloti pa so v soboto prepeljali deset letal brez potnikov iz Münchna v Frankfurt; leteli so na nizkih višinah in v skladu s pravili, ki veljajo za letenje brez pomoči instrumentov. Medtem pa je KLM letela na normalni višini in posadka je pri tem zagotovila, da niso naleteli na gost oblak, ki naj bi povzročal škodo letalom. Družba je zato že pozvala k preklicu popolne prepovedi komercialnih letov.
"Po našem mnenju ni nobenega razloga za prepoved letov v teh pogojih – nebo je brez oblačka, oblaka prahu pa ni videti,“ je prepričan podpredsednik nizozemske zveze pilotov in pilot boeinga 737 pri družbi KLM. "Oblasti pozivamo, naj res temeljito preučijo situacijo, saj konec koncev 100-odstotna varnost ne obstaja. Enostavno je zapreti zračni prostor, ker potem to pomeni popolno varnost. Vendar pa bo v neki točki potrebno ponovno vzpostaviti letalski promet.“
Uspešno izvedeni poleti tudi v Franciji
Da je uspešno izvedla testne polete, je sporočila tudi družba Air France. Letalo je tako letelo od pariškega letališča Charles de Gaulle do Toulousa na jugu Francije. Za danes sicer načrtujejo še štiri testne polete.
Ali je odprtje letališč v Toulusu, Bordeauxu in Marseillu povezano s tem, ni jasno.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.