Evropska komisija od Slovenije in Hrvaške pričakuje, da bosta implementirali arbitražno sodbo, je danes v Strasbourgu poudaril prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans. Komisija k temu dodaja, da je pripravljena pomagati k zagotovitvi celovite in pravične uresničitve sodbe.
Komisija tudi pozdravlja srečanje slovenskega in hrvaškega premierja Mira Cerarja in Andreja Plenkovića 12. julija ter da sta se strani dogovorili, da do takrat ne bo nikakršnih enostranskih dejanj.
Upa tudi, da se bosta premierja dogovorila, kako najbolje uresničiti arbitražno sodbo, ter poudarja, da je pripravljena posredovati ali prispevati k procesu, je še poudaril prvi podpredsednik komisije Timmermans.
Cerar pozdravlja stališče Evropske komisije o arbitraži
Predsednik vlade Miro Cerar pozdravlja stališče Evropske komisije, ki zagovarja spoštovanje razsodbe arbitražnega sodišče in njeno implementacijo. Pripravljenost komisije za pomoč pri implementaciji arbitraže pa je na Twitterju ocenil kot dobrodošlo.
Hrvaška vztraja: Odločitve arbitražnega sodišča ne bomo spoštovali
Hrvaško zunanje ministrstvo se je na izjave Evropske komisije odzvalo šele zvečer: "Ponavljamo, da je Slovenija v postopku ravnala nezakonito, zato Hrvaška odločitve arbitražnega sodišča ne bo spoštovala."
Obenem so poudarili, da ostajajo "odprti za pogovore s Slovenijo o mejnem vprašanju".
V Evropski komisiji prvič razpravljali o arbitraži
Evropska komisija je danes na rednem tedenskem kolegiju v Strasbourgu prvič razpravljala o arbitražni sodbi o meji med Slovenijo in Hrvaško. Vprašanje sodi v pristojnost prvega podpredsednika komisije Timmermansa, ki je odprl razpravo. Komisarja iz Slovenije in Hrvaške sta predstavila stališča svojih držav, govoril pa je tudi komisar za okolje, pomorstvo in ribištvo Karmenu Vella.
Komisarka za promet Violeta Bulc naj bi pojasnila ozadje arbitražnega sporazuma, vključno z dejstvom, da je bila blokada hrvaškega pristopnega procesa posledica prejudiciranja vprašanja meje v hrvaških izhodiščih za pogajanja o članstvu v EU. Prav tako naj bi Bulčeva pojasnila pričakovanje Slovenije, da bo komisija pozvala k spoštovanju arbitražnega dogovora in s tem tudi evropskega pravnega reda, saj bi kar koli drugega pomenilo spodkopavanje njene lastne verodostojnosti.
Erjavec pozdravlja stališče Evropske komisije glede implementacije arbitražne razsodbe
Zunanji minister Karl Erjavec je pozdravil stališče Evropske komisije, ki od Slovenije in Hrvaške pričakuje implementacijo arbitražne razsodbe. Stališče komisije je bilo po njegovih besedah pričakovano. "Ne gre za to, da bi zmagala Slovenija ali pa Hrvaška. Gre za to, da se je Evropska komisija postavila na stran mednarodnega prava," meni Erjavec.
Erjavec je v izjavi novinarjem spomnil, da je Evropska komisija vseskozi vztrajala pri stališču, da je treba spoštovati arbitražni postopek in nato arbitražno odločbo. "Evropska komisija je danes le potrdila zavezo za vse članice držav EU k spoštovanju mednarodnega prava in mednarodnih obveznosti," je v izjavi novinarjem poudaril Erjavec in spomnil, da EU temelji na vladavini prava in na mednarodnih sporazumih.
Stališče Evropske komisije je po njegovem mnenju zelo pomembno tudi z vidika urejanja nekaterih odprtih vprašanj zlasti na Zahodnem Balkanu, saj nekatere meje niso določene. Tudi meja med Slovenijo in Hrvaško ni bila nikoli določena, je spomnil in dodal, da arbitražna odločba služi tudi kot model za reševanje drugih odprtih mejnih vprašanj.
Erjavec je tudi zadovoljen s sporočilom Evropske komisije, da je pripravljena pomagati zlasti v tistem delu, ki se nanaša na implementacijo arbitražne odločbe. To zunanji minister razume zlasti v smislu, da pomaga k spoznanju hrvaške strani, da bo primorana spoštovati in implementirati odločbo.
Zadovoljen je tudi, ker je Evropska komisija posebej izpostavila 12. julij, ko se bosta v Ljubljani srečala slovenski predsednik vlade Miro Cerar in hrvaški premier Andrej Plenković. Komisija po Erjavčevih navedbah pričakuje, da se bosta premierja pogovarjala o tem, kako implementirati arbitražno odločbo. Po njegovem mnenju je stališče Evropske komisije zelo pomembno in dragoceno v smislu, da "se bo šlo v pozitivno smer reševanja tega vprašanja, ki ga nismo uspeli bilateralno rešiti od leta 1991 do leta 2009, ko je bil arbitražni sporazum podpisan".
Erjavec meni, da je sporočilo Evropske komisije zelo jasno in prepričan je, da ga bo tudi Hrvaška stran sprejela, saj je spoštovanje vladavine prava eden od stebrov, na katerih temelji EU.
Na vprašanje komunikacije z Zagrebom je odgovoril, da pričakujejo sestanek obeh premierjev in za zdaj neposredne komunikacije ni. Po Erjavčevih ocenah je tudi dovolj časa za vzpostavitev dialoga o tem, kako implementirati arbitražno odločbo.
V sredo bo o arbitraži razpravljal tudi slovenski politični vrh. Erjavec je zadovoljen, da so vse parlamentarne stranke napovedale podporo spoštovanju arbitražne razsodbe. "To je izjemno pomembno sporočilo, saj je bilo ves čas v zraku, da slovenska politika, ko gre za nekatera ključna vprašanja, ne zna stopiti skupaj," je dejal. Po njegovih besedah pa se je v tem primeru pokazalo, da se zna slovenska politika tudi poenotiti, ko je to treba.
Premierji držav Beneluksa pozvali k spoštovanju arbitražne odločitve
Predsedniki vlad Belgije, Nizozemske in Luksemburga so danes objavili skupno izjavo glede arbitraže o meji med Slovenijo in Hrvaško, v kateri Ljubljano in Zagreb pozivajo k spoštovanju arbitražne odločitve.
Uvodoma so spomnili, da sta Slovenija in Hrvaška 4. novembra 2009 sklenili odločitev o svojem sporu o meji prepustiti arbitražnemu sodišču. "Premierji držav Beneluksa poudarjamo pomen vladavine prava kot temelja, na katerem je zgrajena Evropska unija. Odločitve mednarodnih sodišč in tribunalov predstavljajo pomembna dejanja mednarodnega prava. Kot taka so sestavni del našega sistema, ki temelji na mednarodnih pravilih," so še zapisali. Zato so predsedniki belgijske, nizozemske in luksemburške vlade, Charles Michel, Mark Rutte in Xavier Bettel, pozvali "obe strani k spoštovanju arbitražne odločitve v konstruktivnem duhu".
Na sporočilo so se z zadovoljstvom že odzvali v vladajoči koaliciji, ki se je na današnjem srečanju pri premierju Cerarju dotaknila tudi arbitraže. "To je tisto, kar sem ves čas napovedoval; da bo Hrvaška težko vztrajala pri stališču, da arbitražna odločba ne velja in da gre za bilateralno vprašanje," je sporočilo držav Beneluksa pospremil zunanji minister Erjavec.
Tudi vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je povedala, da pozdravljajo dodatno podporo, ki jo prejemajo od držav EU. Po njenem mnenju je pričakovano, da tudi ostale članice spoštujejo razsodbo. "Naša država bo arbitražni dogovor vsekakor spoštovala in pričakujemo, da ga bomo stabilno in nemoteno v najhitrejšem možnem času začeli tudi izvajati," je dejala. Glede sobotnih incidentov v Piranskem zalivu se po njenih besedah danes na vrhu koalicije posebej niso pogovarjali. Pričakujejo pa, da bo čim hitreje vzpostavljen konstruktiven dialog med Slovenijo in Hrvaško.
Židan je po koalicijskem srečanju ponovil pričakovanje, da bo Evropska komisija danes sporočila, da je sklepe sodišč treba spoštovati. Obžaluje sicer, da "je Hrvaška v določanje meje vložila preveč čustev". "Če bi imela več realnih pričakovanj, bi Hrvaška hitreje ugotovila, kar čez čas tudi bo, da je tudi njej v interesu, da se eno potencialno krizno žarišče v Evropi ugasne," je dejal.
KOMENTARJI (1348)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.