Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso sta v sporočilu za javnost poudarila, da Gadafijeva smrt označuje konec obdobja despotizma in zatiranja, zaradi katerih so Libijci predolgo trpeli.
"Libija zdaj lahko obrne novo stran," sta zapisala Van Rompuy in Barroso. Ob tem sta pozvala libijski nacionalni prehodni svet, naj si prizadeva za spravni proces, ki bo v državi omogočil demokratično, mirno in pregledno tranzicijo.
Dan Gadafijeve smrti je kot zgodovinski označil tudi generalni sekretar Organizacije združenih narodov Ban Ki Mun. ''Ta dan se je začela pisati nova libijska zgodovina. Sedaj je napočil čas, da borci na obeh straneh odložijo orožje,'' je dejal Ban Ki Mun.
''Gadafijeva smrt označuje konce dolgega in bolečega poglavja za libijski narod, ki ima sedaj možnost, da o svoji usodi odloča v novi in demokratični Libiji,'' je dejal ameriški predsednik Barack Obama. Režime v arabskem svetu, ki vladajo z ''železno roko'', pa je ameriški predsednik opozoril, da bodo na koncu neizbežno padli, poroča spletna stran Al Arabiya.
Francoski predsednik Nicholas Sarkozy pa je dejal, da se je z Gadafijevo smrtjo za libijsko ljudstvo obrnil nov list in da se je pričel proces vzpostavitve demokracije.
Britanski premier David Cameron pravi, da imajo po Gadafijevi smrti Libijci ''boljše možnosti za gradnjo močne in demokratične prihodnosti''.
Ruski predsednik Dimitrij Medvedjev pa upa, da bo konec lova na Moamerja Gadafija vodil k miru in vzpostavitvi demokratične vladavine v Libiji.
''Upamo, da bo v Libiji zavladal mir in da bodo vsi, ki vladajo Libiji skupaj s predstavniki libijskih plemen dosegli dogovor o delitvi oblasti, ter da bo Libija v prihodnosti moderna demokratična država,'' je dejal ruski predsednik.
Francoski zunanji minister Alain Juppe pravi, da smrt Moamerja Gadafija zaznamuje konec 42-letne tiranije. ''To je začetek nove dobe, začetek demokracije in rekonstrukcije Libije,'' je Juppe povedal novinarjem in dodal, da je Francija ponosna, ''da je libijskemu ljudstvu pomagala ponovno pridobiti svojo svobodo''.
Zunanji minister trenutno predsedujoče EU Poljske Marcin Bosacki pa je menil, da je Gadafijeva smrt svarilo drugim diktatorjem v regiji in svetu. Ob tem je izrazil obžalovanje, da Gadafiju za njegove zločine ne bodo sodili v Libiji ali Haagu. Bosacki upa, da bodo sodili vsaj Gadafijevim sodelavcem. V sporočilu je še zapisal, da Poljska čestita Libijcem ob koncu več desetletij trajajoče diktature.
Nato preverja informacijo o Gadafijevi smrti
Zveza Nato preverja novice o prijetju in smrti Moamerja Gadafija, pri čemer so sporočili tudi, da bo ''potrditev vzela nekaj časa''. Je pa Nato potrdil, da so njihovi izstrelki v torek zjutraj zadeli konvoj progadafijevih sil, ko se je ta umikal iz Sirte.
Predstavnik administracije Baracka Obame je dejal, da se tudi Združene države ukvarjajo s potrditvijo informacij o Gafadijevi smrti oziroma prijetju.
'Gadafi je bil velik voditelj in revolucionar'
"Vojne v Libiji je konec," pa je v odzivu na novice o smrti svojega nekdanjega tesnega zaveznika poudaril italijanski premier Silvio Berlusconi. "Sic transit gloria mundi (Tako mineva slava sveta)," je dejal v latinščini.
Evropski poslanec iz Italije Mario Borghezio, ki s svojimi izjavami pogosto vznemirja javnost, pa je poudaril, da je bil Gadafi "velik voditelj in velik revolucionar". "Konec Gadafija, ki je umrl med bojem, obkrožen z najzvestejšimi privrženci, je nedvomno veličasten," je zapisal poslanec.
'Dobro, da je mrtev'
Smrt Moamerja Gadafija pomeni, da ne bo prišlo do dolgega in kompleksnega sojenja, na katerem bi slikoviti nekdanji voditelj Libije lahko razdvajal libijsko ljudstvo in smešil zahodne vlade ter naftna podjetja.
Ko je mednarodna skupnost (in predvsem Zahod) po izolaciji, ki se je začela sredi 80. let prejšnjega stoletja, zopet začel sprejemati Gadafija kot sebi enakega gosta, so mnoge mednarodne naftne družbe z Gadafijem podpisale pogodbe v vrednosti več milijard dolarjev.
A še huje bi bilo, če do ujetja Gadafija ne bi prišlo, saj bi lahko v Sahari vzpostavil svoje milice, ki bi destabilizirale tako Libijo kot tudi celotno regijo, menijo analitiki.
''Simbolno je zelo pomembna,'' o smrti Moamerja Gadafija pravi Alan Fraser, analitik srednjega vzhoda pri podjetju AKE. ''Pripomogla bo k stabilizaciji oblasti Nacionalnega prehodnega sveta. Da je bil Gadafi ubit, in ne ujet, pomeni, da se bodo Libijci in svet izognili sojenju, ki bi lahko razkrilo nerodne skrivnosti,'' pravi Fraser.
'Morali bi mu soditi'
S tem stališčem se ne strinjajo borci za človekove pravice, ki pravijo, da bi sojenje nekdanjemu libijskemu voditelju v Libiji novi oblasti ponudilo možnost, da pokaže, da je bolj odgovorna in zavezana spoštovanju človekovih pravic, kot pa je bil Gadafi.
''Smrt polkovnika Gadafija za nove libijske oblasti nikakor ni enoznačen dosežek,'' pravi Daniel Korski iz odbora za zunanje zadeve pri Evropskem svetu, ki je podpiral Natovo intervencijo v Libiji.
''S tem so se izognili dolgotrajni sodni drami a la Slobodan Milošević, ki bi lahko pripeljala do množičnih shodov podpore nekdanjemu diktatorju, a je njegova smrt novo libijsko vlado oropala možnosti, da se pokaže boljša, kot je bil on. Njegova smrt v tako nasilnih okoliščinah poleg tega tudi ustvarja možnost, da se iz moža, ki si v življenju ni nikoli zaslužil tega naziva, po smrti naredi mučenika.''
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.