Merklova se je z Erdoganom sešla prvič po julijskem neuspelem vojaškem udaru v Turčiji. Odnosi med državama so se v zadnjem času poslabšali, tudi zaradi resolucije o otomanskem genocidu nad Armenci, ki jo je nemški parlament potrdil junija. Med drugim je Ankara posledično prepovedala obiske nemških predstavnikov v letalskem oporišču Incirlik.
Ali sta voditelja govorila o tem, za zdaj ni znano. Kot navaja nemška tiskovna agencija dpa, so po srečanju sporočili, da je bil pogovor konstruktiven ter da sta se v njem dotaknila tudi dogovora med EU in Turčijo o beguncih in "skupne zaskrbljenosti zaradi sirske državljanske vojne".
Odnosi med Turčijo in Rusijo, ki so se zelo ohladili po turški sestrelitvi ruskega letala nad Sirijo, pa se medtem izboljšujejo. "Še vedno pa je treba veliko postoriti, da bo sodelovanje dokončno ponovno vzpostavljeno na vseh področjih. Prepričan sem, da bomo našo pot sodelovanja lahko nadaljevali, ko se bodo razmere v Turčiji povsem normalizirale," je po pogovoru z Erdoganom dejal Putin.
Erdogan je sicer že v soboto napovedal, da bo ruski predsednik sprejel "določene ukrepe", med drugim pri skupnem projektu turški tok, plinovodu, prek katerega naj bi ruski plin prek Turčije dobavljali v Evropo.
Prvi vrh G20 na Kitajskem v senci kriz
V mestu Hangzhou na vzhodu Kitajske se torej danes začenja dvodnevni vrh skupine vodilnih gospodarstev sveta G20, katerega cilj je dati nov zagon globalni ekonomiji. Kitajska, ki prvič gosti takšen vrh, se želi izogniti perečim mednarodnim vprašanjem, v katerih ima tudi sama vlogo, a ji to verjetno ne bo uspelo. Vrh bi lahko povsem zasenčile krize.
Peking je trenutno zaradi ozemeljskih teženj v Južnokitajskem morju v sporu z več državami v regiji in tudi z ZDA, od julija v zvezi s tem nad njim visi sodba Meddržavnega sodišča v Haagu, ki jo sam ignorira.
Poleg tega bo vrhunsko srečanje ali vsaj pogovore ob njegovem robu zaznamoval niz drugih aktualnih mednarodnih tem - od Sirije, begunske krize in razmer v Turčiji do brexita in Ukrajine.
Vrh v Hangzhouju bo tudi zadnje srečanje G20 za ameriškega predsednika Baracka Obamo in njegova zadnja pot v Azijo.
Skupino G20, katere voditelji se redno sestajajo od leta 2008, sestavljajo Argentina, Avstralija, Brazilija, Kanada, Kitajska, Francija, Nemčija, Indija, Indonezija, Italija, Japonska, Južna Koreja, Mehika, Rusija, Savdska Arabija, Južna Afrika, Turčija, Velika Britanija, ZDA in EU.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.