Ob 11.45 po lokalnem času je v jedrskem objektu na jugu Francije odjeknila eksplozija. Pri tem je umrla ena oseba, štiri pa so ranjene, ena od njih huje, poroča britanska spletna stran BBC, ki navaja francoski Le Figaro.
Po prvih podatkih je eksplodirala peč za taljenje radioaktivnih kovinskih odpadkov z nizko in zelo nizko radioaktivnostjo, so sporočili iz francoske agencije za jedrsko varnost (ASN), ki je po nesreči nemudoma aktivirala svoj center za izredne razmere. Svoj krizni center je aktivirala tudi Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA).
Eksplozija naj bi odjeknila, ko je v centru za shranjevanje in ravnanje z radioaktivnimi odpadki Centraco izbruhnil požar. Centraco je del podružnice Socodei francoske energetske skupine EDF. Objekt sicer velja za enega pomembnejših te vrste in sodeluje pri razgradnji jedrskih elektrarn. Proizvaja gorivo MOX, ki se uporablja pri recikliranju plutonija iz jedrskega orožja. Sicer pa v samem objektu ni jedrskih reaktorjev.
'Industrijska in ne jedrska nesreča!'
IAEA je sporočila, da za zdaj ni zaznala uhajanja radioaktivnih snovi, bo pa zaradi potrebe po odkritju vzroka nesreče ostala v stikih s francoskimi oblastmi. "Nevarnosti radioaktivnega izpusta nikoli ni bilo. To je bila industrijska nesreča in ne nuklearna," pa so sporočili iz EDF. V peči, v kakšni je prišlo do eksplozije, sežigajo dve vrsti odpadkov: kovinske odpadke in gorljive odpadke, kot so rokavice in delovna oblačila zaposlenih, je še pojasnil tiskovni predstavnik EDF. Kot je dodal, so požar, ki je sledil eksploziji, obvladali.
Francoska ministrica za okolje Nathalie Kosciuscko-Morizet je že obiskala prizorišče nesreče, kjer je sodelovala pri "natančni oceni morebitnih radioloških učinkov nesreče", so sporočili z ministrstva. Kot so pojasnili, zaenkrat niso zaznali nikakršnega tovrstnega učinka, poleg tega pa je stavba, v kateri se nahaja peč, povsem nepoškodovana. Prav tako niso bili potrebni ukrepi za omejitev gibanja ali evakuacijo. Vzroka eksplozije kljub temu še vedno ne poznajo.
Nesreča se je zgodila v jedrskem objektu Marcoule, ki leži v departmaju Gard v regiji Languedoc-Roussillon in je od mesta Avignon oddaljen okoli 30 kilometrov, od sredozemske obale pa okoli 80 kilometrov.
Greenpeace: Francija se mora odločiti!
Direktor slovenske uprave za jedrsko varnost Andrej Stritar je povedal, da objekta, kjer je odjeknila eksplozija, ne pozna podrobneje, je pa poudaril, da ne gre za jedrsko elektrarno. V objektih za predelavo jedrskih odpadkov po njegovih besedah običajno ni večjih količin radioaktivnih snovi, tako da eksplozija ne bi mogla imeti večjih razsežnosti, kot denimo marčna nesreča v nuklearki Fukušima na Japonskem. Napovedal je še, da bodo na upravi za jedrsko varnost spremljali razvoj dogodkov.
Je pa sožalje družini pokojnega delavca in sočutje poškodovanim delavcem izrazila slovenska okoljevarstvena organizacija Greenpeace. Francoska vlada mora zagotoviti stalno in natančno informiranje lokalnega prebivalstva o morebitnem sproščanju radioaktivnosti, pravijo. "Treba je poudariti, da objekt v Marcouleu ni bil vključen niti v stresne teste, ki jih je za vse jedrske objekte zahtevala francoska vlada, niti v zadnji inšpekcijski nadzor francoske uprave za jedrsko varnost.“
Kot pravijo, se mora Francija, podobno kot Japonska in Nemčija, odločiti o svoji prihodnosti. Lahko še naprej vztraja pri uporabi umazanih in tveganih tehnologij ali pa se odloči za zanesljivo in cenovno dostopno energijo iz obnovljivih virov. "Današnji dogodek sodi v vrsto tragičnih opominov na nevarnost jedrske energije in nas opominja, da morajo politični voditelji po Evropi in enako v Sloveniji slediti odločitvi Nemčije za opustitev jedrske energije.“
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.