Na trgu pred znamenito Mošejo sultana Ahmeda (Modra mošeja) v starem mestnem jedru Istanbula je okoli 10.20 odjeknila močna eksplozija, ki je ubila in ranila več oseb. Samomorilski napadalec se je razstrelil v neposredni bližini tramvajske postaje in znamenitega obeliska, kjer je bilo takrat precej ljudi. Po neuradnih podatkih naj bi napadalec pristopil k skupini turistov (teh naj bi bilo okoli 25) in se razstrelil. Po poročanju mestnih oblasti je bilo v eksploziji ubitih najmanj 10 oseb, 15 pa ranjenih, od tega dve osebi huje. Zato se oblasti bojijo, da bo število žrtev naraslo.
Trg med znamenito Modro mošejo in muzejem Hagia Sofija je pomembna in zelo obiskana turistična znamenitost, zato oblasti predvidevajo, da je bil to neposreden napad na turiste.
Turški mediji objavili ime domnevnega napadalca
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v izjavi medijem obsodil teroristični napad in ocenil, da je Turčija prva tarča vseh terorističnih organizacij, dejavnih v regiji. "Ta incident je znova pokazal, da moramo spričo terorja držati skupaj," je dejal. Povedal je, da je bil 28-letni napadalec sirski državljan, med mrtvimi pa so tako turški in tuji državljani. Njihovega državljanstva ni razkril.
Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče, je pa turški premier Ahmet Davutoglu sporočil, da je samomorilski napad izvedel pripadnik skrajne skupine Islamska država (IS). "Ugotovili smo, da je bil avtor napada tujec, ki je član IS," je dejal. "Turčija se bo borila proti njej - vse, dokler bo ogrožala njo ali svet," je napovedal.
Turška tiskovna agencija Dogan poroča, da je policija samomorilskega napadalca identificirala kot Nabila Fadlija, ki se je rodil v Savdski Arabiji, živel pa je v Siriji. V Turčijo naj bi prišel nedavno, oblasti pa ga niso imele na seznamu potencialno nevarnih oseb. Uradne potrditve te informacije sicer še ni. Namestnik premierja Numan Kurtulmus je dejal le, da so napadalca identificirali na podlagi DNK.
Med ubitimi večinoma nemški državljani in en Perujec
Informacije o državljanstvu žrtev še niso povsem jasne. Medtem ko je nemško zunanje ministrstvo potrdilo, da je med mrtvimi osem nemških državljanov, Al Jazeera poroča, da je Davutoglu po telefonu poklical nemško kanclerko Angelo Merkel in ji sporočil, da je devet od desetih žrtev nemških državljanov, iz teh številk pa je izvzet napadalec. Izrazil ji je sožalje in ji obljubil, da bodo turške oblasti rezultate preiskave napada delile z nemškimi.
"Mednarodni terorizem je znova pokazal svoj krut in nečloveški obraz," pa je dejala Merklova. Izrazila je sožalje svojcem žrtev in obljubila, da se bo Nemčija še naprej borila proti terorizmu. "Danes je bil tarča Istanbul, prej Pariz, Kopenhagen, Tunis in še toliko drugih mest. Mednarodni terorizem menja mesta napadov, a njegov cilj je enak – napadati naše svobodno življenje v svobodni družbi. Teroristi so sovražniki vseh svobodnih ljudi, vsega človeštva, pa naj bo to v Siriji, Turčiji, Franciji ali Nemčiji," je še povedala.
Perujsko zunanje ministrstvo pa je potrdilo, da je med ubitimi en njihov državljan.
Po podatkih agencije AP je med ranjenimi devet Nemcev, več domačinov, en Norvežan, en državljan Južne Koreje in ena državljanka Peruja.
Priče pripovedujejo, da se je eksplozija slišala več kilometrov daleč. Na stavbah v neposredni bližini parka, kjer je odjeknila eksplozija, so popokala stekla, na mestu eksplozije pa je nastal dober meter globok krater.
MZZ nima podatkov, da bi bili poškodovani Slovenci
Slovensko zunanje ministrstvo je na družbenem omrežju Twitter zapisalo, da pozorno spremlja dogajanje, povezano z eksplozijo v Istanbulu. Kot so dodali, za zdaj ni informacij o morebitnih žrtvah ali poškodovanih med slovenskimi državljani. So pa izdali opozorilo slovenskim državljanom v Istanbulu, v katerem jim svetujejo, da se izogibajo krajem, kjer se zbira večje število ljudi.
MZZ pozorno spremlja dogajanje, povezano z eksplozijo v #Istanbul. Zaenkrat ni info o morebitnih žrtvah ali poškodovanih slov. državljanih.
— MFA SLOVENIA (@MZZRS) January 12, 2016
Ranjeni Norvežan: Povsod so bili kosi človeških teles
59-letni Norvežan Jostein Nielsen, ki je bil v napadu ranjen, je iz bolniške postelje povedal, da sta si s soprogo ogledovala mesto, ko je odjeknila eksplozija. "Najprej sem slišal manjši pok, potem pa je prišel tisti pravi pok. Čutil sem, da me koleno več ne uboga. Povsod naokoli sem videl kose človeških teles", je povedal za norveško televizijo TV2.
Šrapnel mu je preluknjal koleno. "To je bil velik šok, ne predstavljaš si, da se ti kaj takega lahko zgodi, ko si ogleduješ mesto," je še dodal. Zdaj ga čaka operacija, zdravniki pa verjamejo, da poškodba ni tako huda, da ne bi mogel več hoditi.
Oblasti prepovedale poročati o dogodku
"Eno uro po napadu so turške oblasti prepovedale poročanje o dogodku lokalnim medijem, tako da nimamo nobenih novih informacij. To turške oblasti storijo po vsakem napadu iz varnostnih razlogov. A je to zelo problematično, saj tudi lokalni prebivalci ne dobimo nobenih informacij. Ta trenutek nihče ne ve, kaj se dogaja na trgu. Oblasti so prepričane, da bodo s tem zavarovale preiskavo in zbiranje dokazov," nam je povedal doktor političnih znanosti Ahmet Erdi Öztürk, ki smo ga takoj po eksploziji poklicali v Istanbul.
Napad kljub poostrenim varnostnim ukrepom
Do napada v turistično zelo obiskanem predelu Istanbula Sutanahmet sicer prihaja v času, ko v Turčiji vladajo najvišji možni varnostni ukrepi, saj je bila v zadnjih mesecih prizorišče niza terorističnih napadov. Najhujši se je pripetil oktobra lani, ko so bili pred osrednjo železniško postajo v Ankari ubiti 103 ljudje. Odgovornost za ta napad je prevzela Islamska država.
Turčija poleg boja proti IS hkrati na vseh ravneh bije tudi vojno proti prepovedani Kurdski delavski stranki (PKK). Na pretežno kurdskem jugovzhodu Turčije se tako od sredine lanskega leta, ko je propadel mirovni proces med Ankaro in Kurdi, krepi nasilje. V spopadih je v zadnjih mesecih umrlo več sto ljudi. Na nekaterih območjih so oblasti uvedle policijsko uro.
KOMENTARJI (591)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.