Egiptovsko predsedstvo je za vso državo razglasilo izredne razmere z začetkom ob 16. uri po našem času. Izredne razmere naj bi trajale mesec dni. Za ta korak naj bi se odločilo zaradi "tveganj, ki jih namerna prevratniška dejanja predstavljajo za red in varnost v državi". Začasni predsednik Adli Mansur je "vojsko v sodelovanju s policijo pooblastil, naj sprejme vse potrebne ukrepe za zagotovitev varnosti in reda ter za zaščito javne in zasebne lastnine in življenj državljanov".
V številnih mestih, med drugim v Kairu, Aleksandriji in Suezu, so uvedli tudi policijsko uro, ki naj bi trajala od 19. ure do 6. ure, in sicer mesec dni, vendar je egiptovska nacionalna televizija sporočila, da se je policijska ura samo za danes premaknila na 21. uro. ''Kdor koli bo kršil ta pravila, bo kaznovan z zaporom,'' so sporočile oblasti. Kot poroča AFP, je med pokrajinami, v katerih je uvedena policijska ura, tudi Južni Sinaj, kjer je priljubljeno letovišče Šarm el Šejk. Policijske ure pa vsaj za zdaj ne bo v pokrajini Rdeče morje, kjer je drugo pomembno egiptovsko letovišče Hurgada.
Vojska začela 'ofenzivo'
Danes je egiptovska policija v Kairu namreč začela nasilno prazniti dva trga, na katerih so se pred tedni utaborili privrženci odstavljenega predsednika Mohameda Mursija, kar je povzročilo vojno stanje v državi. Ne le v prestolnici, tudi v drugih mestih divja prava vojna med vojsko in policisti ter protestniki. Nasilje se ne umirja, število žrtev pa narašča.
Številke o umrlih se sicer nenehno spreminjajo. Reporter Al Džazire, ki se javlja s trga Raba Al Adavija, je v začasno postavljeni bolnišnici preštel 94 trupel. Kot pravi, primanjkuje prostora za trupla. "Na trgu vlada vojno stanje. Vsi, ki so tukaj, so tarče ostrostrelcev, vključno z delavci prve pomoči. Videl sem, kako so enega od njih ustrelili v glavo," je dejal. Zdravstveni delavci sicer pozivajo prebivalce k darovanju krvi.
Egiptovsko notranje ministrstvo je sporočilo, da je v nasilju s protestniki umrlo 43 policistov, več deset je ranjenih. Muslimanska bratovščina medtem poroča o okoli 2200 umrlih protestnikih. Zdravstveno ministrstvo pa poroča o 278 smrtnih žrtvah, med katerimi so tako civilisti kot policisti, po njihovih podatkih pa naj bi bila poškodovana 2001 oseba.
V različnih incidentih po državi so privrženci Mursija napadli več policijskih postaj in vladnih poslopij. V zahodnem predelu Kaira so Mursijevi privrženci pred policijsko postajo ustrelili štiri policiste.
Oklepna policijska vozila pa so zapeljala tudi na dvorišče tehnične fakultete, policisti pa so na demonstrante metali dimne bombe. Protestniki, obkoljeni na tehnični fakulteti, so zaprosili, da jih izpustijo in evakuirajo poškodovane.
Krvavi spopadi tudi v drugih mestih
O spopadih s policisti poročajo tudi iz mest Minja in Asiut, ki sta v osrednjem delu države. V Minji naj bi po poročanju zdravstvenega ministrstva v spopadih umrlo 41 oseb. Iz egiptovske province Fayoum poročajo o najmanj 35 smrtnih žrtvah, v mestu Suez pa naj bi po zadnjih informacijah umrlo pet oseb, medtem ko naj bi v mestu Ismailia umrlo 15 oseb.
Nasilje pa se širi tudi na druga egiptovska mesta. V Sohagu, mestu z veliko skupnostjo koptskih kristjanov, so tako do tal požgali cerkev. V južnem mestu Minja pa je v spopadih med policijo in Mursijevimi podporniki, ki so napadli policijsko postajo, umrlo osem ljudi. Tudi v Minji naj bi zagorelo več cerkva.
Gre za povračilne ukrepe, saj je koptska cerkev v Egiptu podprla vojsko pri Mursijevi odstavitvi.
V severnem mestu Aleksandrija so ob tem Mursijevi privrženci blokirali glavne ceste. Iz mesta poročajo tudi o spopadih med več sto Mursijevimi podporniki in varnostnimi silami, ki so proti protestnikom uporabile solzivec. Zdravstveno ministrstvo je sporočilo, da je v nemirih umrlo 10 ljudi. Več sto protestnikov se je zbralo tudi pred uradom guvernerja v mestu Asuan na jugu države.
"Gre za največji pokol od vojaškega udara!"
Egiptovske varnostne sile so sporočile, da so po današnji jutranji akciji že uspele vzpostaviti popoln nadzor nad manjšim od dveh protestniških taborov v Kairu, v katerem so dolgo vztrajali privrženci odstavljenega predsednika Mohameda Mursija. Po lastnih navedbah imajo nadzor nad trgom Al Nahda in naj bi od tam tudi že umaknile večino šotorov. Za težji oreh pa naj bi se izkazal večji kamp v bližini mošeje Raba al Advija, kjer so varnostne sile naletele na močan upor protestnikov. Policija naj bi aretirala kakšnih 200 protestnikov, več pa so jih policisti mirno pospremili s trga, potem ko so zaprli ulice v okolici taborov.
Al Džazirin novinar poroča, da sta vojska in policija z bodečo žico obdali zasilno bolnišnico na trgu Raba al Advija. Vojska in policija sta nato vdrli v bolnišnico, še prej pa sta vanjo vrgli plinske bombe. Varnostne sile so nato prisilno odpeljale vse zdravnike in poškodovane iz bolnišnice, poroča Al Džazira. Zdravnik, ki je delal v bolnišnici, je dejal: ''Ljudi so nagnali iz bolnišnice, zato so jo na silo zapustili.''
Al Džazira še poroča, da protestniki zapuščajo trg, saj je pod nadzorom varnostnih sil. Mursijeve privržence, ki so bili oboroženi, je policija aretirala.
Oblasti ustavile vlake, da bi preprečile vnovično zbiranje
Egiptovska vlada je podala izjavo, v kateri poziva protestnike, naj se ne upirajo, vodje Muslimanske bratovščine pa poziva, naj prenehajo s spodbujanjem k nasilju. "Vlada vso odgovornost za morebitne žrtve in nasilje prelaga na omenjene voditelje," so zapisali v sporočilu.
Egiptovske oblasti so medtem ustavile vlake na poti v Kairo in iz njega, s čimer želijo preprečiti vnovično zbiranje razgnanih protestnikov in širjenje njihovih akcij na obrobje mesta. "Vožnje vlakov v Kairo in iz njega v vse smeri so bile do nadaljnjega ustavljene iz varnostnih razlogov in z namenom preprečiti mobilizacijo ljudi," so sporočili.
Ulice v okolici dveh trgov, na katerih so se utaborili protestniki, ki zahtevajo vrnitev Mursija na oblast, so po navedbah stanovalcev zaprte. Policija poskuša protestnike razgnati s solzivcem, medtem ko naj bi večina smrtnih žrtev umrla zaradi strelnih ran.
Mursijevi podporniki so več dni zavračali pozive prehodnih egiptovskih oblasti, naj izpraznijo trga Raba al Adavija na severovzhodu Kaira in Al Nada južno od prestolnice, na katerih so postavili svoje šotore. Vlada je večkrat zagrozila, da ju bo izpraznila sama, saj naj bi bila nasilna in nezakonita.
Privrženci odstavljenega egiptovskega vodje že več kot mesec dni s protesti zahtevajo, da vojska vrne oblast Mursiju, ki ga imajo zaprtega na neznani lokaciji. Poudarjajo, da je vojska 3. julija s tem, ko je odstavila demokratično izvoljenega predsednika, izvedla državni udar.
Premier obljubil volitve
Egiptovski začasni premier Hazem al Beblavi je po krvavem dnevu v državi pohvalil policijo za njeno "samozadržanost". "Varnostne sile smo prosili, naj delujejo s samonadzorom in to priložnost bi želel izkoristiti, da se zahvalim policiji za njeno izjemno zadržanost," je v nagovoru sodržavljanom na državni televiziji dejal premier in obljubil, da bodo danes razglašene izredne razmere odpravljene, kakor hitro bo to mogoče.
Obenem je vztrajal, da druge možnosti kot razbiti protestniška tabora, ki so jih na dveh kairskih trgih v minulih tednih vzpostavili privrženci odstavljenega predsednika Mohameda Mursija, oblasti niso imele. "Država je morala ukrepati, da zagotovi varnost in duševni mir državljanov (...) V tem stanju kaosa ni bil možen noben gospodarski napredek."
Odločitev za razbitje protestniških taborov po njegovih besedah ni bila lahka in so jo sprejeli šele po vseh poskusih mediacije med sprtimi stranmi. Al Beblavi je tudi zatrdil, da oblasti ostajajo zavezane časovnemu načrtu, ki predvideva izvedbo volitev leta 2014, ter izgradnji "demokratične, civilne države".
'Objektivne novice je v Egiptu težko najti'
Nina Mavrič, Slovenka, ki živi v Egiptu, je za 24ur.com povedala, da je zelo težko najti objektivne novice, saj lokalni mediji poročajo le o eni strani ali o drugi. Tudi glede tega, koliko je mrtvih in ranjenih, podatkov ni lahko dobiti, pravi. Po njenem mnenju se Mursijevi privrženci ne bodo dali tako zlahka, saj naj bi se med ramazanom dobro oborožili. Od Hezbolaha naj bi preko Gaze dobili celo orožje, to pa naj bi jim dostavili tudi iz Libije. Govori se celo, da je Muslimanska bratovščina oziroma en njen del, ekstremisti, celo prisilila Mursijeve podpornike v demonstracije.
KOMENTARJI (735)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.