Bahet Kourajši je Egipčan, ki živi pri nas. Zaradi dogajanja v Egiptu je želel opozoriti na napake, do katerih prihaja pri interpretaciji dogodkov in tako je za 24ur.com zapisal svoje doživljanje protestov. Njegov prispevek v celoti objavljamo tukaj, v nadaljevanju besedila pa je povzetek njegovega razmišljanja.
'Ne demokracija, pač pa osebna korist'
Kourajši v svojem zapisu pravi, da razlogi za eksplozijo ljudstva, ki je povzročila nemir v državi, niso v celoti povezani z demokracijo, temveč z egiptovskim vsakdanom. "Ljudje se borijo za kruh in za preživetje,“ pravi Kourajši o tistih, ki so se odpravili na ulice in zahtevajo spremembe. "Ironija pa je, da v Egiptu ne obstaja realna alternativa trenutni oblasti,“ je prepričan Kourajši, ki je dodal, da ljudje niti sami ne vedo, kaj se bo zgodilo, če predsednik Hosni Mubarak dejansko odstopi.
"Trenutne nemire v državi so spodbudile politične manipulacije,“ pravi Kourajši, ki je prepričan, da bi se nekateri radi polastili oblasti in privilegijev ter zato hujskajo ljudi proti sedanji oblasti. "Zelo me je presenetilo, ko sem na omrežju Facebook prebral vabila k uničevanju in celo navodila, kako naj ljudje to storijo,“ piše Kourajši.
Pravi, da večina Egipčanov meni, da so protesti umazana igra posameznikov za uničenje Egipta. "Egipt je dolga leta živel mirno življenje brez spopadov s sosednimi državami,“ je zapisal Kourajši, ki dodaja, da se večina egiptovskega prebivalstva ne ukvarja s političnimi problemi, pač pa je zanj pomembno le to, da imajo zagotovljene osnovne življenjske potrebe. "S tem ne želim kritizirati svojega naroda, vendar obžalujem, da je postal zgolj trobilo političnih izkoriščevalcev, ki so zaradi hlepenja po oblasti pripravljeni žrtvovati mir in varnost države ter njenih državljanov,“ dodaja Kourajši.
Velika težava je plenjenje
Kot problematično je Kourajši izpostavil tudi plenjenje. "Očividec mi je opisal ropanje trgovskega centra znane francoske trgovinske verige Carrefour, ki je bil popolnoma uničen. Protestniki so uničili številne zlatarne, trgovine, banke in druge lokale ter celo policijske postaje po Egiptu in ukradli velike količine orožja,“ piše. Dodaja, da so prebivalci, da bi zavarovali svoje premoženje in življenja, organizirali sosedske straže. Zavarovali so bencinske servise, hiše, šole, vrtce in tudi različne javne in zasebne stavbe.
Kourajši pravi, da protestniki predstavljajo le majhen odstotek egiptovskega prebivalstva. "S tem jih ne želim omalovaževati, vendar vandalizem, kraje, uničevanje premoženja drugih, javni izgredi in nasilje niso legitimen cilj za proteste, ki naj bi jih podprla tudi svetovna javnost. To, kar se trenutno dogaja v Egiptu, ima katastrofalne posledice za številna področja gospodarstva: turizem, trgovina, promet, šolstvo,“ piše Kourajši, ki je prepričan, da bo posledice protestov prebivalstvo še dolgo čutilo.
'Lažno poročanje Al Džazire'
Odločitev vlade, da zapre določene komunikacijske kanale, Kourajši komentira z besedami, da je vlada želela omejiti širjenje lažnih in neresničnih informacij o dogajanju v Egiptu. Tudi sam je sprva mislil, da je prepoved Al Džazire napad na pravico do izražanja. A svoje mnenje je spremenil, ko se je poglobil v vesti, ki jih je objavila ta medijska hiša, in jih primerjal z informacijami, ki jih je dobil iz prve roke od očividcev dogajanja. "Izvedel sem, da so objavljali dezinformacije, prirejali dogodke, celo podkupovali skupine Egipčanov, da bi dali prirejene izjave,“ je zapisal Kourajši.
Prepričan, da Mubarak ni tako slab
Kourajši je sicer prepričan, da je Mubarak veliko prispeval k ohranitvi miru v regiji in k razvoju številnih sektorjev v državi, s čimer je ljudem zagotovil reden vir dohodka.
Ob tem pa je kritiziral izjave nekaterih vidnih Egipčanov, ki živijo zunaj domovine. Po njegovem je problematična podpora protestnikov s strani Nobelovega nagrajenca Ahmeda Zuaila, ki že vrsto let živi v ZDA. "Težava je, da sploh ne pozna dejanske situacije v Egiptu in ne pomisli na to, da bo za odpravo posledic protestiranja potrebnega veliko časa in davkoplačevalskega denarja že tako revnih Egipčanov,“ piše Kourajši. Izpostavil je tudi Alija Mohameda el Baradeja. "Človek je dobil Nobelovo nagrado za mir; kot tak bi moral znati presoditi, zakaj pri demonstracijah sploh gre,“ je zapisal Kourajši.
Pri tem Kourajši pravi, da je Mubarak prisluhnil ljudstvu in poskušal uvesti nekatere spremembe, vendar ljudje še vedno niso zadovoljni. "Bojim se, da se bo ponovila tunizijska zgodba: ljudje zahtevajo odstop vlade, vendar ne predlagajo osebnosti, ki naj bi prevzele vodenje države,“ piše Kourajši.
Kourajšijev prispevek si lahko v celoti preberete tudi, če kliknete na povezavo pod člankom. V svojem prispevku sicer Egipčan, ki živi pri nas, govori tudi o posledicah, ki jih bodo protesti imeli za gospodarstvo in turizem.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.